Suomessa on harjoitettu porrrvarillista politiikkaa jo yli 30 vuotta kokoomus keskeisenä toimijana. Mitä luulet, onko turvallisuutesi parantunut tämän 30 vuoden aikana vaiko mennyt huonompaan suuntaan. Vastaa A tai B ja perustelut
A=taloudellisesti, B=sotilaspoliittisesti.
T. haans.sea
Oma vastaukseni: A=pärjään, vaikka palkkaus laskikin. B=elämme turvattominta aikaa sitten sotavuosien.
Kysymys Kansalaiselle suomen Turvallisuus-tilanteesta. Taloudellinen ja sotilaallinen, molemmat.
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
On. Tosin Kataisen vasemmistohallitus romutti kaiken siihen mennessä saavutetun hyvän ja Marinin hallitus on jo tuhonnut Sipilän rakentaman hyvinvoinnin.
Oma noussut hyvinvointini perustuu kahteen asiaan: pimeihin töihin ja asumiseen ulkomailla (pääosa ajasta, paitsi1,5 vuotta korona-ajasta meni Suomessa).
Ulkomaille muuton syynä oli matuinvaasio, jonka Katainen vasureineen mahdollisti, sekä sakkojen korotus rahan keräämiseksi matujen elättämiseksi, joka taas oli Sipilän aikaansaannosta.- Anonyymi
Oikeastaan, avauksen kysymyshän on turha, sillä täälä asustaa maailman onnellisin kansa. Se kattaa ihan kaikkea. Kun "työllisyyskin" on tapissa, niin ei pitäisi olla valittamista.
Tosin yksi asia jäi kaivertamaan: Venäjällä pidetään suomen asehankintoja vihamielisenä eleenä...
- Anonyymi
Sipilän rakentama hyvinvointi oli köyhät kyykkyyn.
- Anonyymi
Turvallisuus alkoi, kun punakapinalliset saatiin järjestykseen. Nyt on suhtkoht hyvä elämä kaikilla, jopa niilläkin köyhillä, joita demarit hoitaa. Vasemmisto-demareitten kyykytys on parempaa, kuin jonkun Sipilän aikojen kyykytys!
A=ok
B=ok - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turvallisuus alkoi, kun punakapinalliset saatiin järjestykseen. Nyt on suhtkoht hyvä elämä kaikilla, jopa niilläkin köyhillä, joita demarit hoitaa. Vasemmisto-demareitten kyykytys on parempaa, kuin jonkun Sipilän aikojen kyykytys!
A=ok
B=okKurjuus lisääntyy NATO kannatuksen myötä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kurjuus lisääntyy NATO kannatuksen myötä.
>>Turvallisuus alkoi, kun punakapinalliset saatiin järjestykseen.
Ethän vain ole tosissasi ? Olet sikäli oikeassa, että "turvallisuuttasi" eli oikeisto-diktatuuria kesti vajaat 2 vuosikymmentä kunnes ryske alkoi...kukkoilun seurauksena
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001251626.html
Hyvää tuossa nk. porrrvarillisein politiikan kliimaksissa" oli se, että DEMOKRATIA-käsitys porrrvarinkin mielissä laajentui, heti sodan jälkeen. Kaikki pääsivät jälleen äänestämään !!!! Se oli siis lopulta, demokratian riemuvoitto.
Mutta jälleen tänään, huonolta näyttää, avauksen B-osio. A:sta en tiedä, sillä propaganda on jälleen todella kovaa...
t. haans
- Anonyymi
Nyt kun innokkaat kyselyyn osallistujat pohtivat kantojaan (huom tämä EI ole kokoomuksen taloustutkimuksen kysely), on pakko epäillä myös kohdan A eli taloudellisenkin turvallisuuden tilannetta hyväksi, sillä koko systeemiämme pyöritetään nyt velaksi. Tämä raskas velkaantuminen asettaa meidät ja "itsenäisyytemme" riippuvaisiksi muista. Mutta keitä nuo muut ovat, joista jatkossa olemme entistäkin riippuvaisempia. Ei kai vain amerikkalaisia !
Sillä muistattehan, että Nokian kännykkäbisneksen romahdutti lopulta amerikkalaiset "luottoluokittajat". Ne samat jotka kuppasivat Kreikkaa härskeillä 30 % kiskurikoroilla niin, että jouduimme kaivamaan tyhjästä lompakostamme sen ensimmäisen TUKI-miljardin Kreikan pelastamiseksi, tuolta härskiltä "liittolaiselta"..... Eihän vaan niin, että olemme jo itse tuossa ansassa =?
t. haans - Anonyymi
A) Uus-suomettuneiden nykyinen Emo-valtio USA ja sen keskuspankki piti matalaa profiilia korkorintamalla eilen. Se ei uskaltanut puuttua asiaan. Järjestelmäromahdus näet on siinä pisteessä. On vain propagandapuheita.
B) Emovaltion piti keskittyä hoitelemaan siirtomaa-asioita Kiinan sektorilla mutta yllättäen suunnitelmat muuttuivatkin, se oli pakotettu eu-rintamalle sittenkin. Tähän hässäkkään ei korkopolitiikan paheneva lama olisi sopinut laisinkaan. Sitten on vielä ne hallintokulutkin ratkomatta, edellisillä veloilla on tarkoitus sitkutella helmikuuhun asti. - Anonyymi
Ompa vastaukset vähissä, Kako-trollitkaan ei jaksa "kehaista"
- Anonyymi
Kiitos JARI TERVOLLE "suomettumis"-ohjelmasta. Nyt ymmärrän, että silloin todella oli turvallista. Vaikka puhuivat maailmalla "kylmästä sodasta". Puheet oli puheita, suomi vain puski ylös köyhyyden suosta. Nyt lupasi Saarikko, elintasonne laskevan, katsotaan.....
- Anonyymi
A=päin vtä kaikki meni.hengissä.
B=Aloittajan kans sama
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017463
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?835092- 794889
- 1324288
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103068- 522709
- 432632
- 532267
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818112243Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211860