Aurinko tanssii, Halleluja!

Anonyymi

Virsi kertoo kauniisti tanssivasta auringosta. Eka säkeistö menee näin

Aurinko tanssii, halleluja!
Jeesus on noussut haudastansa!
Riemuitse taivas! Riemuitse maa!
Poissa on yömme kauhistava.
Kuoleman valta jo murrettu on,
maksettu velkamme mittaamaton.
Jeesus on Herra, halleluja,
Jumalan Poika, Pelastaja.

Ja virrethän ovat Jumalan sanaa. Ja tanssiva aurinko on mahdollista vain litteässä maassa. Pallomaassa se vain pyörisi. Litteän maan mallissa aurinko käyttäytyy monipuolisemmin; se nousee, se laskee, se viipyy ja se jopa tanssii. Ja osaa kääntää suuntaansakin tarpeen tullen. Pallomaassa nämä eivät olisi mahdollista!

10

528

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Ollos hyvä, veliseni!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ollos hyvä, veliseni!

        Viki taas juttelee itselleen.

        Lol.


    • En ole kuullutkaan tästä aiemmin. :)

    • Taitaa olla jotain uudempia virsiä virsikirjassa?

      Virsikirjastahan poistettiin joku vuosi sitten aina ajankohtainen ja eliittikriittinen "Jo vääryys vallan saapi".

      • Anonyymi

        Joo, tää on aika uus virsi. Ja tosi hyvä


    • Anonyymi

      Aurinko ei tanssi minkään muotoisessa maassa! Runoilijathan saavat kirjoittaa mitä hyvänsä.

      • Anonyymi

        Kyllä se tanssii. Ja monipuolisesti ja taitavasti tanssiikin. On ollut päiviä, jolloin aurinko pysyi vuorokauden ympäri paikallaan. Menneisyydessä on ollut niitäkin päiviä, milloin aurinko nousi lännestä. Näitä päiviä ei kuitenkaan ole paljoa ja siksi ne muistetaan ainutlaatuisina tapahtumina. Raamatussakin näistä ihmeistä kerrotaan. Jos maa olisi pallo, se olisi tarkoittanut joillekin vuorokauden mittaista yötä. Ja näinhän ei ollut. Kaikkialla oli vuorokauden mittainen päivä!


    • Anonyymi

      juuri näin. auringon toiminta viitannee tosi vahvasti litteään maahan. tällä kannalla on yhä useammat tietäjät kautta maan piirin. Ja tietoisuus leviää vaikka sitä yritetään kovasti tukahduttaa.

    • Anonyymi

      Virret ovat ihmisrunoilijoitten kirjoittamia, eivät mitään Jumalan sanaa.

      Valheellisessa litteän maan mallissa nyt nuo hörhöt näkevät ties mitä omituista, valitettavasti totuus on yksinkertaisempi, Aurinko nousee aamuisin ja laskee iltaisin aikaan, jonka voimme lukea almanakasta vuosienkin päähän.
      Etkö ole huomannut, että teillä littu-uskovaisilla Aurinko ei nouse eikä laske, teidän "virallinen selityksenne" on että aurinko ei laske vaan pienenee näkymättömiin johonkin idioottimaiseen pakopisteeseen. Miten uskallat olla eri mieltä teidän uskontonne kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      355
      1075
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      686
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      580
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe