Aamupostin hinta/laatusuhde.

Anonyymi

Reilut kolmekymmentäviivi vuotta on tullut tilattua paikallinen lehti,nyt siis Aamuposti. Viime aikoina olen alkanut miettiä hinta/laatusuhdetta.Vuositilaushinta lienee nyt vajaa 350 erkkiä. Mielestäni varsinkin paperiversion anti heikkenee koko ajan. Ohut muutaman sivun läpyskä.Mainokset-informaatiosivut ja radio-ja tv ohjelmatiedot täyttävät lehden pahimpina päivinä lähes kuusikymmentäviisiprosenttia sivuista.Suurin osa ulkomaan uutisista ym on laitettu lehden digiversioon jota varsin iso osa tilaajista ei osaa tai pysty hyödyntämään. Toki lehti tarvitsee myös mainostuloja,se on ymmärrettävää,mutta jossain se raja kulkee kuinka paljon niistä maksatetaan tilaajilla. Aamuposti julkaisee pari kertaa viikossa ilmaisnumeron jonka sunnuntaipainoksessa ovat kuolinilmoitukset.Ymmärrettävästi palstatilalla on hintansa mutta aamupostin hinnat ovat tältäosin törkeät. Mielestäni lehden jokapäiväinen tilaus pitäisi pystyä tekemään pelkkänä paperiversiona niin halutessaan,vaikka satasta halvemmalla.Olisiko se kohtuullista ja tasapuolisempaa.Olen pariin otteeseen asiaa ehdottanut lehden yleisönosastolle mutta syystä tai toisesta niitä ehdotuksia ei ole julkaistu.

8

1400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noin se menee. Kun Hyvnkään Sanomista tuli Aamuposti, niin lehden hinta lukijoille pysyi samana vaikka kyseessä oli neljän lehden yhdistyminen. Kyläkohtainen uutisointi pieneni neljäsosaan. Kaikki muut jutut ovat vanhoja , edellispäivänä muissa lehdissä olleita. Luen nettiversiota, koska asunnossani ei ole leivinuunia, eikä puukiuasta. Aamuposissa on hyvää B. Virtanen, shudoku ja mielipidesivu. Paperisia keskiviikon ja sunnuntain numeroita käytän keittiössä koiran vesi- ja ruokakupin alusina, kun Eppu roiskii joskus syödessään ja juodessaan.

    • Anonyymi

      Kun naapureiden kanssa keskustelimme samasta asiasta vuosia sitten niin päätimme toimia. Lehdenjakaja pudottaa lehden oviluukusta minulle. Lukaise aviisin pikaisesti ja töihin lähtiessä pudotan lehden naapurille joka on eläkkeellä. Illalla kun palaan on lehti tullut takaisin. Seuraavana aamuna pudotan lehden kerhohuoneelle jossa talon mammat sen käyvät lukemassa.

      • Anonyymi

        Tuo on upeaa toimintaa. Aamuposti kuuluu Keskisuomalainen konserniin ja silloin ratkaisee vain raha. Käytännössä Aamuposti on tuon konsernin torppari ja joutuu toimimaan kuten torpparit muinoin. Jutut hyvin vähän paikallisia, koska kopiot tietotoimistoilta ovat halpoja. Kukaan ei vapaa-ajan kohteisiin raahaa esim. läppäreitä lehden sijasta, koska silloin antaa muille näytön typeryydestään "eikö tuo täälläkään osaa muuta kuin tuijottaa konetta".


    • Anonyymi

      Totta. Ei todellakaan kannata maksaa tuollaista summaa kyseisen lehden tilauksesta.

    • Anonyymi

      Lehden nimeksi voisi vaihtaa Riihimäen Sanomat. Tänään palstatilasta Riihimäen aiheita 50 %, kopioita muilta lehtitaloilta 46 %, Hyvinkää aiheita 1 % ja loput mainoksia ym. Vuosia sitten Aamuposti teki eri painokset näihin kahteen kaupunkiin, mutta ei enää. Nähtävästi toimittajat asuvat Hämeen puolella, tykkäävät kotisohvalla etänä väsätä mieleisiään aiheita eivätkä jaksa nousta ylös. Eikä myöskään päätoimittaja jaksa valvoa alaistensa tasapuolisuutta lehden tilaajia kohtaan.

      • Anonyymi

        Kyllä nykyäänkin saattaa Riihimäen ja Hyvinkään painos olla jutun tai parin verran erilainen.Mutta totta on että taso on laskenut todella paljon.


    • Anonyymi

      Hyvinkään Sanomat oli aikoinaan eräänlainen kulttuurilehti. Urpo Kari pakinoi nimimerkillä Paanus, ja usein aiheena oli jokin runo. Kaikki kolme elokuvateatteria ilmoittivat tarjonnastaan, lisäksi Rajamäen Kino-Kivi. Myös eri kirkkokunnilla oli omat ilmoituksensa.
      Hyvinkään Uutisissa oli aikoinaan mainio jatkokertomus Juna pysähtyy Hyvinkäällä. Kunpa se kaivettaisiin esiin ja julkaistaisiin uudestaan!

    • Anonyymi

      Kunpa se edes tulisi tänäänkin jäi jakamatta missä lie luuraa.😡😡😡😡😡😡

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      89
      3584
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      25
      3113
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      56
      3074
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      61
      2895
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      64
      2720
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      54
      2707
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      62
      2446
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2281
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2138
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2132
    Aihe