Ilta-Sanomat esitteli eilen 7 Venäjän väitettä Ukrainasta. Yksi väite kohdistui venäjänkielisen väestön kohteluun.
Lehden tekstissä unohdettiin täydellisesti Venäjän kielen asema Ukrainassa.
Miten on: pitäisikö venäjänkielellä olla jotain tekemistä Ukrainassa?
Lehden tekstissä unohdettiin täydellisesti Venäjän kielen asema Ukrainassa.
Miten on: pitäisikö venäjänkielellä olla jotain tekemistä Ukrainassa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Taas sitä samaa soopaa mistä venäjä syyttu viroa. Tyhjästä nyhjästy ongelma eli tekaistu syy hyökätä ukrainaan.
Suurvalta-venäjä-idea on patologinen mielensairaus.
Suomen osa ei ole olla tuomari vaan lääkäri.
Lähettäkää se lääkäri sitten sinne Venäjälle. Suomen rooli on siis olla kyykyssä, kun Natossa voisimme seistä kuin herra omalla maallamme, ja olla veljellisesti hyvisten puolella pahoja imperiumeja vastaan, joita on useita. Ei helvetti, ei sellaista kyykyttelyä, jumalauta.
Haluaako Putin turvatakuut (antamatta vastaavaa) vai onko se vain höpinää (astuu tosin Suur-Venäjän varpaille sekin), ja tarkoitus on vain Suur-Venäjä, kuten olen jostain (foorumilta) lukenut, vai onko se väärä tieto?
Oletetaan, että Venäjä/Putin ei pyri vanhaan Neuvostolittoon, mutta laajentumaan kuitenkin. Mutta hän on jo liitoissa, eikä laajentumiselle ole tarvetta, paitsi Ukrainan hän ehkä halua (varsinkin kun Nato-varpaat uhkaa), ja ahneudessaan vielä toivoo, että Baltian maat vetäytyy Natosta, ja Itä-Eurooppa (jopa kaukaisemmat Romania ja Bulgaria), joka siltä osin on mielisairautta.
Ukraina ainakin oli (pitkällä) matkalla kohti länsimaista demokratiaa, minkä periaatteisiin mm. kuuluu etnisen venäläisvähemmistön kohtelu paremmin kuin mitä he saisivat jos asuisivat Venäjällä.
Tämän voisi ottaa huomioon myös Ukrainan venäläiset.
Venäjän kieli ei ole sallittu Ukrainassa.
Iltasanomien artikkelissa keskityttiin tekosyihin, joilla Venäjä yrittää puolustella hyökkäyksensä ja sotansa laajentamista Ukrainassa, mutta koska se ei nyt ole ainakaan laajamittaisesti niin tehnyt kielikysymyksen suhteen, niin artikeli ei käsitellyt kielikysymystä. Venäjänkielinen väestö Ukrainassa saa käyttää kieltään vapaasti, mutta uuden lain mukaan ukrainan käyttämistä edellytetään julkisen sektorin työntekijöiltä, kuten sotilailta, lääkäreiltä ja opettajilta virkatehtävissä. Ukraina on maan ainoa virallinen kieli. Lain mukaan 90 prosenttia tv-ohjelmista ja elokuvista tulee olla ukrainankielisiä. Kirjoista ja printtimediasta ukrainankielisiä on oltava vähintään puolet. Muille kielille taataan perustuslaissa suoja. Epäilemättä laki aiheuttaa ristiriitoja ja ongelmia, mutta toiaalta se on hyvin ymmärrettävää kansallisen yhtenäisyyden luomiseksi Venäjän sodittua Ukrainassa jo pian kahdeksan vuotta.
Ei tuo kovin kohtuulliselle kuulosta verrattuna vaikkapa siihen asemaan, joka ruotsinkielellä on Suomessa. Saattaa herättää pientä eri puraa ja se lienee ollut lain säätämisen tarkoituskin.
Ymmärrän, miksi Venäjä yrittää hyödyntää tilannetta.
Ihanko vain liuskekaasun vuoksi koko tämä näytös?
"Ei tuo kovin kohtuulliselle kuulosta verrattuna vaikkapa siihen asemaan, joka ruotsinkielellä on Suomessa. Saattaa herättää pientä eri puraa ja se lienee ollut lain säätämisen tarkoituskin."
Suomessa onkin maailmanlaajuisest aivan poikeuksellisen hyvin toimivat kielilait. Tietenkään lain tarkoitus ei ollut luoda eripuraa, vaan vahvistaa ukrainalaisten identiteettiä.
"Ymmärrän, miksi Venäjä yrittää hyödyntää tilannetta."
Niin me kaikki ymmärrämme: Venäjän johdossa on imperialistisia haaveita tehdä Ukrainasta jälleen Venäjän korruptoitunut vasallivaltio.
"Ihanko vain liuskekaasun vuoksi koko tämä näytös?"
Ukrainassa ei liene liuskekaasua, vaan tavallisia kaasukenttiä, joita Venäjä havittelee ja jo ottikin haltuunsa valtaamalla sotilaallisesti Krimin.
Vuonna 2012 Ukrainan parlamentti hyväksyi kielilain, jonka perusteella venäjänkieli sai virallisen aseman Ukrainassa venäjönkielisillä alueilla. Parlamentissa lain vastustajat aloittivat jopa nyrkkitappelun vaikka hävisivätkin äänestyksen!
Laki on sittemmin kumottu ja nyt venäjänkielisillä ei ole minkäänlaista virallista semaa.
Kouluissa opetusta annetaan vain ukrainan kielellä.
Routavuosien routaa ja rautaa... en pidä ajatuksesta, että Venäjä tunkeutuu aggressiivisesti Ukrainaan, mutta en kyllä toisaalta kauheasti rakasta ukrainalaisiakaan. Ehkä olisi ollut parempi, että Ukraina ei olisi koskaan itsenäistynyt. Eihän se ole pystynyt itsenäisyyteen vielä koskaan enkä ymmärrä, mitä edellytyksiä tuollaisella valtiolla siihen edes on. Nuohan ovat jopa Puolaan verrattuna aivan toivoton tapaus.
Se tässä vielä oudoksuttaa, että sepataristit eivät ole mukana missään neuvottelupöydässä. Luulisi, että sisällissodan toinen osapuolikin olisi niissä mukana!
Venäjän disinformaatiota.
Yllä olevissa kommenteissa, kaikki oli käännetty päälaelleen.
Noin toimii Venäjän trollit.
Natostallarithan niin toimivat. Sehän on sanomattakin selvää.