Orpokin järkiintyi

Orpokin alkoi toppuuttelemaan puheitaan natoon liittymisestä.
12264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Myötäilee Saulia ja vaalit on tulossa että muuten kokoomustit ei järkiinny vaan ovat Bideenin Ukrainamanipuloinnin lumoissa

Äänestä

Venäjän trollit ei kannata Natoa mutta Suomi liittyy pian Natoon ja sille ei Venäjä mahda mitään..

Äänestä
  • Suomi ei pääse koskaan Naton jäsenvaltioksi, sillä Suomi on tulehduttanut välinsä Unkariin ja Puolaan niin pahasti, että ne torppaisivat Suomen jäsenyyshaaveet. Niin lyhytnäköistä on ollut Suomen EU-touhu.

    Äänestä

Jos nato-jäsenyys tarvitsee kenties jonkin sortin siunauksen, niin vihat siinä on padottu. Ryssäntrollittamiset ja asioiden ehdottomat seuraamiset ja käskyttämiset, kuka sille suunnalle haluaa.

Äänestä

Natottajia potkitaan päähän joka suunnasta.

Äänestä

Vaalit on tulossa ja Nato ei ole niiissä nyt se veturi.

Toivottavasti kokoomus saadaaan möläyttämän kuitenkin Natomyönteisyytensä julki isoon ääneen, niin saavat uuden ennätyksen äänten menetyksen muodossa. :)

Äänestä

Petteri Orpo vastaa HS:lle: Kokoomus tukee Nato-jäsenyyttä
ILKKA AHTOKIVI | 28.01.2022 | 08:27- päivitetty 28.01.2022 | 09:29
Puolueen Nato-linja pitää edelleen, toteaa kokoomusjohtaja.

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo toteaa Helsingin Sanomien mielipidekirjoituksessaan, että toisin kuin HS pääkirjoituksessaan (27.1.2022) kirjoitti, kokoomus ei jarruttele Nato-keskustelua.

– Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan perusta on turvata kansakuntamme itsenäisyys ja oikeus tehdä omia päätöksiä. Kokoomus ei halua sulkea Suomelta omaehtoisesti pois mitään turvallisuuspoliittisia vaihtoehtoja. Tämä koskee myös Nato-jäsenyyttä, Petteri Orpo kirjoittaa.

Orpo muistuttaa, että kokoomus on kannattanut Suomen Nato-jäsenyyttä vuodesta 2006 lähtien ja tämä linja pitää edelleen.

– Katson, että Nato-jäsenyys parantaisi Suomen turvallisuutta ja toisi ennakoitavuutta lähialueillemme. Kokoomus antaa täyden tukensa ja panoksensa Nato-jäsenyyden edistämiseksi. Kutsumme muut puolueet mukaan yhteistyöhön.

Orpo toteaa silti olevan selvää, että jäsenyydelle on oltava riittävä tuki sekä kansallisesti että puolueiden kesken.

– Mikään puolue ei tästä asiasta voi yksin päättää. Haluan huomauttaa sillä olevan erityistä arvoa kansallisesti, että Suomessa on poliitikkoja ja puolueita, jotka puhuvat jäsenyyden puolesta. Ollakseen todellinen vaihtoehto Suomelle, Nato-jäsenyydellä on myös oltava kannattajansa.

Kokoomusjohtajan mukaan Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittista vaihtoehdoista on pidettävä kiinni kaikissa olosuhteissa.

– Kokoomus edistää linjauksillaan tämän toteutumista, hän toteaa.

Äänestä

Näihän siinä kävi.
Petteri ei uskaltanut haastaa Saulia.

Äänestä

Vassarit vain valehtelivat tapansa mukaan ja saivat 12 tunnin iloisen olon jota vahvistivat kunnon kännillä.
Nyt sitten on väsy ja jaska housuissa.

Äänestä
  • Natotiltujen kommentien taso vaan paranee ajan myötä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Natotiltujen kommentien taso vaan paranee ajan myötä.

    Vassareilla menee jo alle maankuoren.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Orpokin alkoi toppuuttelemaan puheitaan natoon liittymisestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu