Ensinnäkin täytyy ottaa kantaa oikeudenmukaisuuden määritelmään. Jos jostakin asiasta on suhmuroitu laki, ei se tarkoita, että sen sisältö on oikeudenmukainen. Onko esimerkiksi Ahvenanmaan suomenkielisten kielellinen asema oikeuden mukainen.
Onko oikeudenmukaista, että 95 prosenttia ihmisistä joutuu 4 prosentin vaatimuksesta opiskelemaan pakolla vähemmistön kieltä. Miksi näin Suomessa, mutta ei Ruotsissa.
Sitten asiaan on yritetty sotkea perustulain vaatimus ja on jopa kieliolojen arvostelusta rakenneltu vihapuheteorioita vähemmistön oikeuksiin puuttumisperusteella.
Suomalaisuuden liiton toimintaa on vaikeutettu viemällä siltä valtionavut ja samaan aikaan Folktinget saa huomattavat avustukset.
Oikeudenmukaisuus ja tasapuolisuus on tärkeää, kuka sen määrittelee
9
233
Vastaukset 9
- Anonyymi
Mitä sen väliä on!
Ei mitään,
Turpaan vaan, eikä onnea - Anonyymi
Kummasti vaan unohdat kaiken oikeuden mukaisuuden jne. kun puhe kääntyy pakkoenglantiin.
- Anonyymi
Kummasti sinä käännät aina puheen englanninopetukseen, puhutaanpa ruotsinopetuksesta tai ruotsin kielen asemasta mitä tahansa. Mikä sinua pelottaa ruotsikeskustelussa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kummasti sinä käännät aina puheen englanninopetukseen, puhutaanpa ruotsinopetuksesta tai ruotsin kielen asemasta mitä tahansa. Mikä sinua pelottaa ruotsikeskustelussa?
Mikä sinua pelottaa pakkoenglantikeskustelussa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä sinua pelottaa pakkoenglantikeskustelussa?
Et osaa etkä halua keskustella kielten opetuksesta, ruotsista tai englannista vaan jankutat.
- Anonyymi
Tosiaan yhä vaan on vastaamatta että miksi pakkoruotsi ?
Ja siihen että kuka määrittelee oikeudenmukaisuuden ? niin Suomessa näköjään RKP.- Anonyymi
Yhä on vastaamatta miksi pakkoenglanti. Miksi unohdat oikeudenmukaisuuden heti kun puhe kääntyy englantiin. Miksi määrittelet käsitteet oman mielesi mukaan?
- Anonyymi
Ruotsinkielelle vähemmistökielen asema suomessa.
Hyvin yksinkertainen ja looginen ratkaisu epäsuhdan korjaamiseen.- Anonyymi
Miksi hyväksyt sen että alle 1% kieltä pakotetaan n. 100%: lle?
Miksi jopa vaadit moista pakotusta?
Mikset vaadi että tuolle kielelle pitäisi antaa sille kuuluva asema l. lopettaa sen käyttö maassamme?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6161615Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44867Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl485739Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12721- 45662
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30556- 32533
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160494