Kumma juttu, vaikka finanssipelurit lakkauttaa tehtaita

Niin kuitenkin Suomessa työllisyys on korkeimmalla tasolla aikoihin. Johtuisiko Hallituksen hyvistä toimista yleisellä tasolla, ei vain isojen firmojen osinkoiden kasvuun tähtäävistä toimista kuten porvarihallisukset ovat tehneet.
1451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Hallituksen toimet alkavat vasta näkymään. Tähän asti on jaettu rahaa, ihan kun sitä olisi ollut, joten nyt alkaa näkymään kovat ajat. Firmoja loppuu ja menee pois. Sosialistit jäävät nuolemaan näppejään ja tuovat kannattajilleen sen kurjuuden mikä sosialismissa aina on.

Äänestä
  • Paperteollisuus vähentää tuotantoa Suomessa tulevina vuosina, kun ammattiyhdistysliike opettaa sen pärjäämään hyvin ilman Suomessa tehtävää tuotantoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Paperteollisuus vähentää tuotantoa Suomessa tulevina vuosina, kun ammattiyhdistysliike opettaa sen pärjäämään hyvin ilman Suomessa tehtävää tuotantoa.

    Uusia tulee tilalle. Akkuteollisuus kasvaa rytinällä Suomessakin.

    Äänestä

Kohta saa Pesonen lähteä myös suomesta, oman turvallisuutensa vuoksi. Voisi muuttaa tehtaansa tontille etelä-amerikkaan?

Äänestä
  • Todennäköisesti myös muuttaa ja Suomessa paperin ja sellu teko loppuu. Työttömyys kasvaa ja tulevat sukupolvet kiroavat ay liikettä, joka tämän kaiken aikaan saa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Todennäköisesti myös muuttaa ja Suomessa paperin ja sellu teko loppuu. Työttömyys kasvaa ja tulevat sukupolvet kiroavat ay liikettä, joka tämän kaiken aikaan saa.

    Metsänomistajat pitävät raaka-aineen hinnat korkealla, ulkomailla saa nelinkertaisen määrän kuutioita, mitä täällä maksaa yksi kuutio.
    Siinä se syy-yhteys päällimmäinen, ja Suomessa ei saisi työntekijöiden palkkoja nostaa edes inflaatiovaikutuksen edestä.

    Siinä kansantalous kuihtuu kun ostovoima riutuu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Todennäköisesti myös muuttaa ja Suomessa paperin ja sellu teko loppuu. Työttömyys kasvaa ja tulevat sukupolvet kiroavat ay liikettä, joka tämän kaiken aikaan saa.

    Ay-liike ei se syyllinen ole.

    Äänestä

Taitaa olla myös siten, että nämä tyhmimmät ja avuttomimmat johtajat lähtevät Suomesta, kun ei taidot riitä.
Toki se hyvä puoli, että yritysmaailman johtajien älykkyysosamäärä kasvaa samalla, kun sattumajohtajat lähtee.

Äänestä

Selvästi on talous menossa parempaan suuntaan kevättä kohti.

Äänestä

Yhdeksän euron työllistämisoletetut eivät näy tilastoissa..nehän ovat "töissä"....

Äänestä
  • Sipilän hallitus taisi keksiä sen työllistämisen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sipilän hallitus taisi keksiä sen työllistämisen.

    Tempputyöllistäminen taitaa olla jo ihan Filatovin toiminnan määritelmä

    Äänestä

Eikai täällä ole pakko olla Työvoimapula on jo muutenkin

Äänestä
  • Pakkoa ei ole, paitsi verot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Niin kuitenkin Suomessa työllisyys on korkeimmalla tasolla aikoihin. Johtuisiko Hallituksen hyvistä toimista yleisellä tasolla, ei vain isojen firmojen osinkoiden kasvuun tähtäävistä toimista kuten porvarihallisukset ovat tehneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu