Miten vainottuja on täällä muisteltu?
Kansainvälinen vainojen uhrien muistopäivä oli eilen 27.1. Puna-armeija vapautti Auschwitzin keskitys- ja tuhoamisleirin 27. tammikuuta 1945.
Muistelin eilen Friedrich Kleinia.
Pastori Friedrich Klein (s. 1905) tuomittiin homoseksuaalisen identiteetin vuoksi kolmeksi vuodeksi vankilaan, häneltä riistettiin papin asema ja hänet määrättiin taisteluihin itärintamalle etulinjaan lähelle Leningradia vuonna 1944.
Etulinjassa taistelu ilman ilman riittävää varustusta merkitsi samaa kuin teloitus ampumalla. Hän selvisi pari päivää. Hänen ruumiinsa jätettiin hautaamatta. Pastori Friedrich Klein julistettiin kuolleeksi vuonna 1975.
Saksan silloinen protestanttinen kirkko oli 1930-luvulta alkaen täynnä natsimyönteisiä kristittyjä, jotka komppasivat Hitlerin julmaa hallintoa ja homofobiaan perustuvia rikoksia. Erityisesti monet kirkon vastuuhenkilöt olivat kansallissosialistisen aatteen läpäisemiä.
Kirkossa toimi vaikutusvaltainen liike, joka kutsui itseään "saksalaisiksi kristityiksi"
Ks. (Deutsche Christen) https://en.m.wikipedia.org/wiki/German_Christians_(movement)
Deutsche Christen oli painostusryhmä Saksan evankelisessa kirkossa vuosina 1932–1945; ja joka sitoutui antisemitismiin, rasistisiin ja führerjohtoisen natsismin ideologisiin periaatteisiin; ja jonka tavoitteena oli lisätä ne koko saksalaisen protestanttisuuden läpäiseviksi periaatteiksi.
Lahkon papisto oli pääosin natsipuolueen jäseniä ja antisemitistejä.
"Pastori Friedrich Klein kärsi ja kuoli pohjimmiltaan seksuaalisuutensa takia."
"Tämän epäoikeudenmukaisen kohtelun vuoksi ihmiset; jotka halusivat elää ja rakastaa eri tavalla, ovat joutuneet kokemaan paljon kärsimystä ja heitä on syrjitty kamalalla tavalla", Saksan evankelisluterilaisen kirkon piispa Stäblein sanoi Berliinin Priden muistoseremoniassa kesäkuussa 2021.
27.1. vietettiin vainojen uhrien muistopäivää, mutta
9
165
Vastaukset
- Anonyymi
Palstahan on jatkuvaa vainoa kristityille !
- Anonyymi
Eritoten kristityille homoseksuaaleille!
- Anonyymi
> Miten vainottuja on täällä muisteltu?
Omatunto kolkuttaa? Krisseleillähän on mittava ja "maineikas" historia itse vainoajina. Homojakin on vainottu läpi vuosisatojen ja laitalössi jatkaa perinnettä tänä päivänäkin.- Anonyymi
Historiasta ei ole ainakaan opittu. Kun on tämä äärioikeistoa kovasti myötäilevä aitouskovien porukka joka on myös aktiivinen sanomaansa levittämään.
Anonyymi kirjoitti:
Historiasta ei ole ainakaan opittu. Kun on tämä äärioikeistoa kovasti myötäilevä aitouskovien porukka joka on myös aktiivinen sanomaansa levittämään.
Lääkäri Räsänen tuo esille, että " Kyllä se on mun mielestäni ihan selkeä asia et Jumala ei alun perin luonut ihmisiä homoseksuaaliksi."
Siis IHAN SELKEÄ ASIA?
No eihän sitä nyt näitä voi täällä muistella, kun parasta aikaa on menossa hurja vaino myös täällä Suomessa. Näin ainakin silloin jos katselee tämän palstan tekstejä. Niiden mukaahan koko Suomi on yhtä laajaa vainonkenttää, jossa hyökätään hihhuleiden kimppuun monelta eri suunnalta. Ynnä että vaino on koko ajan vain kiihtymässä. Tulevien keskitysleirien piikkilangat on varmaan jo ostettu...
- Anonyymi
"Niiden mukaahan koko Suomi on yhtä laajaa vainonkenttää, jossa hyökätään hihhuleiden kimppuun monelta eri suunnalta. "
Olet oikeassa, että nyt hyökätään oikeussaleissa, somessa ja koko yhteiskunnan maksimilla Jeesukseen uskovien kimppuun ja on selvästi jo tappamisen meininki, mutta Suomen laki, vielä, estää fyysiset päällekäymiset. Vaikka kyllähän nuo päällekäymiset ovat jo todellisuutta kuten Pride-kulkueissa on tapahtunut. Anonyymi kirjoitti:
"Niiden mukaahan koko Suomi on yhtä laajaa vainonkenttää, jossa hyökätään hihhuleiden kimppuun monelta eri suunnalta. "
Olet oikeassa, että nyt hyökätään oikeussaleissa, somessa ja koko yhteiskunnan maksimilla Jeesukseen uskovien kimppuun ja on selvästi jo tappamisen meininki, mutta Suomen laki, vielä, estää fyysiset päällekäymiset. Vaikka kyllähän nuo päällekäymiset ovat jo todellisuutta kuten Pride-kulkueissa on tapahtunut.Siis kenen kimppuun pride-kulkueissa on käyty?!! Sinulta jää kokonaan tämä kertomatta...
- Anonyymi
Vain hyvin harva toi julkisuuteen oman homoseksuaalisuuden tuolloin kun yleensä oli suvuille hirvittävä häpeä ja aivan ilmeiset homotkin perusti sitten perheitäkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?372993Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342228Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari482149Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa792009Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh541726Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561464Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä161432Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1111186Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian158896
