Kyyneliä putoilee poskilleni, yksin ne kerään pimeydessä pois poskiltani. En halua itkeä kun joku näkee, kun mua hävettää. En halua vaikuttaa toisen hyvään mielialaan tai kerätä sääliä.
Mun sisäinen maailma on niin kirjava, ettei toinen edes halua sitä kuulla. Nuolen haavani yksin.
Olin joskus niin onnellinen, etten löydä siihen sopivia sanoja. Nykyään vain valun vetenä lattialle. Kaikki unelmat paremmasta on riekaleina tai siltä se nyt tuntuu. Uskonko itseäni vai enkö usko? Mitä uskon? En tiedä enää itsekään. Vain Jumalaan ja Jeesukseen voin turvautua, se on ainut varma asia.
Mitä jää, jos paljon menettää?
Mitä jää kun paljon menettää?
3
154
Vastaukset
No en tiä haakana.
- Anonyymi
elämän perussääntö jokaiselle meistä on menettäminen ja luopuminen. Vuosittain Suomessa yli 53000 ihmistä siirtyy ajasta ikuisuuteen. Surraan varmasti läheistä omaa menetettyä joskus kovastikin, Rakkausuhteita loppuu, erotaan, jää yksin, terveys menee, lapsettomuus osuus kohdalle, ihminen vanhenee jne. Menetyksen lopullisuuden hyväksymisen jälkeen on haettava uutta suuntaa ja tarkoitusta itselle. Kovatkin menetykset on vain hyväksyttävä osana elämää. Uudesta päivästä versoaa taas sisältöä omaan elämään. Latvaoksien kruunu kohoutuu elämänhaluisena kohti korkeuksia siitä huolimatta että alaoksat ovat kuivuneet neulattomiksi.
- Anonyymi
Jokaisen ihmisen elämässä on surua kyneleitä iloa,Kutakin jaksoitain kerralla. Joskus reppu vaan tulee täyteen ja toivoisi suru ja kyynelten sijan tulisi jo aurinko pilvetakaa elämäni.Rakastetuni menetin kuolemalle,tulee 1 vuosi sitä 20.3.22 jo. En vielläkään ymmärrä asiaa. Kun saman rysään on mennyt parhaat ystävätkin kuolemaan.Eikö jo riitä yhdelle ihmiselle 17 kuolemaa. 2 vuoden aikana. Ne jotka viellä elossa tai sukua. Ei soita ei laulele. Pelkää kohdata ihmisen joka niin paljon kokenut kuolemaa lähellä, Antaa sen surra rauhassa yksin!Välillä tuntuu happi ei kulje kun on tuskaa ja tuskaa ei saa ulos että edes itkisi enään.Ei sitten jaksa mennä matalankynyksen kohtamispaikan ja aktivitetin.Kun siellä vain valitetaan kivut,unetomus ym.Kilpailaan kellä eniten kipuja vaivoja. Kukan ei selaisia jaksa alvariin kunella kuin kerhon vetäjät: Mutta saavt siitä palkan. Jokaisen matalankynyksen kohtamispaikka Helsinki lähiöt,pitäisi olla purkki johon laitettava 1e. aina kun ihminen puhu sairaus,kivut,unetomus.Pitäis opetella jokaisen kitolisuus ja puhua vaikka hyvistä meneistä asioista,Jos hyvää ei ole realiaika puhua. Helsinki 94. sununtai 13. Helmikuuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643305Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433117- 432498
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1082356- 311923
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851425- 391300
- 821159