Outo uusi ilmiö , pakonpitkittäjät ovat ottaneet hampaisiinsa englanninkielen opetuksen .
Ahvenanmaalla jossa ruotsinkielisillä on enemmistö he kuitenkin lopettivat suomenkielen opetuksen ja siirtyivät nimenomaan englannin opetukseen .
Miksi pakkoruotsittaja haluaa estää englannin kielen opetuksen
22
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tätä taustaa vasten Ahvenanmaan päätös herättää ihmetystä
- Anonyymi
Useimmat lukevat englantia 12 vuotta.
Miksi tämä ei aktiiville riitä? Miksi aktiivi haluaa pakkoenglannillaan estää muiden kielten valinnan. Miksi vähänkin lahjakkaampi oppilas ei saisi oppia englannin lisäksi mitään muita kieliä? Mikä aktiivia vaivaa?- Anonyymi
Aktiivit eivät laadi kuntien perusopetuksen kielitarjontaa. Eli sinun kannattaa kysyä syitä kielitarjontaan kaupunkien opetusalan päättäjiltä. Ei kannata sitten ihmetellä, jos työssäkäyvät ja henkisesti terveet ihmiset vastaavat sinulle, että kielitarjonta on seurausta optimoinnista, jota rajoittavat lainsäädäntö (sisältää pakkoruotsin) ja kunnan käytettävissä olevat resurssit.
- Anonyymi
Olet tainnut nyt ymmärtää jotakin pieleen. Se, että Ahvenanmaa vapaaehtoisesti suomen, ei liity millään lailla englannin pakollisuuteen. Englanti on päätetty ottaa aloittavaksi kieleksi muista syistä, ihan vain yhtenäistämään kieltenopetusta. Syynä on usein resurssipula. Ruotsinkielisellä puolella ylipäätään on vähemmän tarjontaa aloittavissa kielissä. Siellä luetaan kieliä samaan tapaan kuin suomenkielisellä puolella 70-80-luvuilla, jolloin aloitettiin englannilla (tosin ruotsinkieliset taitavat aloittaa suomella), ja sitten tulivat yleensä saksa/ranska (ja myöhemmin espanja ja venäjäkin), ja lukiossa sitten jälleen saksa ja ranska.
- Anonyymi
Ahvenanmalla päätettiin poistaa toisen kotimaisen kielen pakollisuus, koska maakunnan kielivarantoa haluttiin monipuolistaa. Kielitarjonta optimoidaan käytettävissä olevien resurssien ja lainsäädännön rajoissa. Kumpaankin näistä rajoitteista voidaan vaikuttaa päätöksillä. Näin ollen toisen kotimaisen kielen pakollisuus pois myös Manner-Suomesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ahvenanmalla päätettiin poistaa toisen kotimaisen kielen pakollisuus, koska maakunnan kielivarantoa haluttiin monipuolistaa. Kielitarjonta optimoidaan käytettävissä olevien resurssien ja lainsäädännön rajoissa. Kumpaankin näistä rajoitteista voidaan vaikuttaa päätöksillä. Näin ollen toisen kotimaisen kielen pakollisuus pois myös Manner-Suomesta.
Toistoa ylempää:
"Aktiivit eivät laadi kuntien perusopetuksen kielitarjontaa. Eli sinun kannattaa kysyä syitä kielitarjontaan kaupunkien opetusalan päättäjiltä. Ei kannata sitten ihmetellä, jos työssäkäyvät ja henkisesti terveet ihmiset vastaavat sinulle, että kielitarjonta on seurausta optimoinnista, jota rajoittavat lainsäädäntö (sisältää pakkoruotsin) ja kunnan käytettävissä olevat resurssit."
Se on myös outoa että pakkoruotsittajat näkevät kyllä ongelmia siinä että kaikki opiskelevat englantia mutta eivät näe samaa ongelmaa siinä että kaikki joutuvat opiskelemaan ruotsia.
- Anonyymi
Onko joku väittänyt, että siinä on ongelma, että kaikki opiskelevat englantia? Ei kukaan.
Kritiikin kohteena on pakottaa englanti a1-kieleksi kaikille, mikä estää laajemman kielivalinnan. Moni lukee mielellään ranskaa, venäjää ja ruotsiakin a1-kielenä, ja englantia vasta a2 kielenä, ja oppii molemmat kielet hyvin.
Tämän kieliaktiivi haluaa estää, ja kukaan ei ymmärrä miksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko joku väittänyt, että siinä on ongelma, että kaikki opiskelevat englantia? Ei kukaan.
Kritiikin kohteena on pakottaa englanti a1-kieleksi kaikille, mikä estää laajemman kielivalinnan. Moni lukee mielellään ranskaa, venäjää ja ruotsiakin a1-kielenä, ja englantia vasta a2 kielenä, ja oppii molemmat kielet hyvin.
Tämän kieliaktiivi haluaa estää, ja kukaan ei ymmärrä miksi."Kieliaktiivit" eivät laadi kuntien perusopetuksen kielitarjontaa. Eli sinun kannattaa kysyä syitä kielitarjontaan kaupunkien opetusalan päättäjiltä. Ei kannata sitten ihmetellä, jos työssäkäyvät ja henkisesti terveet ihmiset vastaavat sinulle, että kielitarjonta on seurausta optimoinnista, jota rajoittavat lainsäädäntö (sisältää pakkoruotsin) ja kunnan käytettävissä olevat resurssit.
- Anonyymi
Onko nettifennomaanille tyhmyydestä apua? On.
Ps. Onko Itä-Taalainmaan herttua vielä aktiivinen jossakin asiassa?- Anonyymi
Itä-Taalainmaan markiisi sai aluevaaleissa 40 ääntä. Se kertoo kaiken tarvittavan. Markiisi on myös lähes valtiopäivämies 332 äänellään, ei siis puuttunut kuin reilut 3000 ääntä.
- Anonyymi
Miksi pakkoruotsittajat eivät soisi mannersuomeen samoja mahdollisuuksia jotka ahvenanmaalaisilla on .
- Anonyymi
Miksi siis pakkoruotsittajat haluavat estää suomalaisilta englanninkielen opetuksen ,
samaan aikaan he kyllä pakottavat kaikki suomalaiset opettelemaan tarpeettoman ruotsinkielen .
Kysymys siis kuuluu että miksi ? - Anonyymi
Tässä taitaa olla se jo muinaisten suurenglantilaisten kolonistien hajoita ja hallistse periaate kysymyksessä .
Meille suomalaisille alamaiskansalaisillehan tämä kyllä sopii , meille kunhan vieras sanoo että näin pitää olla niin silloin me sen tyhmyyttämme uskomme . - Anonyymi
Katsotaanpa ahvenanmaan esimerkkiä siellä suomenkielen opetus lopetettiin ja siirryttiin englanninkielen opetukseen , no miksi siellä englantia saakin opettaa .
- Anonyymi
Puhut puuta heinää jälleen kerran. Ahvenanmaalta ei ole lopetettu suomen opetusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhut puuta heinää jälleen kerran. Ahvenanmaalta ei ole lopetettu suomen opetusta.
Ai eikö , minäkun luulin että ahvenanmaalla siirryttiin englannin opetukseen jo vuonna 2007 ja lopetettiin siihenastinen suomen opetus .
Tietenkin sitä voi teoreettisesti saada jossain joskus jonkintunnin jos oikein vaatimalla vaatii opetellakkin , mutta moniko saa käytännössä .
- Anonyymi
Englanti on pohjoismaiden yhteinen kieli.
- Anonyymi
Englantihan se on ja sen opettamista suomalaisille pakkoruotsittajat vastustavat .
- Anonyymi
On outoa
- Anonyymi
RKP:n hanke
- Anonyymi
Ahvenanmaalaiset kyllä itselleen valitsivat englannin , kas kun nuo muutamat pohjanmaan kunnat joissa on ruotsinkielisenemmistö eivät myös jollakin erikoisluvalla ole vaihtaneet suomea englanniksi .
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510