Sudet on merkittävä uhka esim. lapissa porotaloudelle ja muualla maassa luonnossa kulkijat ovat vaarassa lisääntyvien susilaumojen takia.
Vihreär voivat painua helvettiin,sinne ne kuuluu.
KAIKKI SUOMEN SUDET PITÄÄ TAPPAA
13
159
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvin kiteytetty. Täysin samaa mieltä.
- Anonyymi
Yksi susi syö noin 50 valkohäntäpeuraa vuodessa. Susista on suuri apu, kun valkohäntäpeurakannan kasvua yritetään hillitä. Maataloudessa ja puutarhoilla peurat aiheuttavat satomenetyksiä ja vahinkoa tallomalla ja syömällä kasvustoja. Itse toivon näistä syistä että sudenkaatoluvat evätään ja susikannan aletaan runsastua. Myös uusi tulokas villisika uhkaa levitä maahamme, siitä voi tulla peurojen kaltainen riesa. Susi on ystävämme joka auttaa estämään näiden vahinkoeläinten runsastumista. Sekä valkohäntäpeura että villisika ovat meillä vieraslajeja.
- Anonyymi
Jos vihreä puolue lopettaisi höpötyksen kaikkien haitta eläinten suojelemisen tarpeesta,esim.jyväskylän kampukselta häviäis ensi vaaleis tuhat ääntä.Kyllä vihreä liike masinoi hirveästi näköalattomiin nuoriin joille mailman pelastaminen on tismalleen sama kuin 70 luvunntaistolaiset jos kuka muistaa.Radikaali liike mikä häviää samoin kuin 70 luvun kommunisti liike.Tosin Liin vasemmisto liike voi saada turhautuneita vihreitä omiin porukoihinsa.Se on taas eri asia.
- Anonyymi
Pitäkööt poromiehet huolen kotieläimistään , niin me muutkin joudumme tekemään .
Montako liikenneonnettomuutta nämä heidän elukkansa aiheuttavat vuosittain .- Anonyymi
Kuinka monta poroa on nähty varsinais suomessa ja etelä pohjan maalla missä susista on haittaa pienten lasten koulutielle.Kyllä nää helvetin suurpeto puollustajat taitaa pääasiassa makoilla korkeis kivitalois hesas.Tosin niistä koko vihreys lähtee.Täysin ymmärrettävää.
- Anonyymi
Totta, mutta miksi jättää se siihen. Luonto on aina ollut ihmisen pahin vastustaja. Luonnosta vain sikiää susia ja tappavia viruksia ja sitä jatkuu tasan niin kauan, kun villiä ja koskematonta luontoa on jäljellä.
Jokainen jäljellä oleva sademetsä on uhka ihmisille. Sinne on pesiytynyt kaikenlaisia syöpäläisiä, heinäsirkkoja, lepakoita ja villirottia, jotka toimivat pesänä viruksille ja bakteereille ja tuhoavat sadot, joista meidän ruuansaanti riippuu!
Vihervouhotus on siis ihmiskunnan uhka, koska se suojelee syöpäläisiä hävitykseltä. Kaikki sademetsät pitää hakata maan tasalle ja perustaa tilalle kontrolloitu, ihmisten hallitsema puutarha. Siellä on vain lajeja, joita ihminen tarvitsee selvitäkseen, ja kaikki muut lajit voikin sitten ajaa suosiolla sukupuuttoon.
Luonnolla ei ole mitään muuta arvoa kuin se arvo, joka sillä on ihmiskunnan selviytymiselle. Jossain määrinhän tämä on aina tiedetty, koska jo Raamatussa puhutaan samoista asioista. Ihminen on luomakunnan älykkäin eläin ja sellaisena sen kruunu. Muut eläimet ovat pelkästään haitallisia syöpäeläimiä.
Mitä suurempi osuus Maapallon pinta-alasta on ihmisen kontrolloimaa, kuten peltoa, puutarhaa, kasvihuonetta tai kaupunkia, sitä parempi. Maapallo ei syöpäpesäkkeitä enää kaipaa! - Anonyymi
Lapissa on aivan liian paljon poroja. Maasto on kulunut laiduntamisesta, eikä ruoka riitä poroille. Poroja joudutaan ruokkimaan rehulla.
- Anonyymi
Siis porotkin voisi tappaa. Tehdään niistä sitten vaikka poronkäristystä ja myydään halvalla supermarketeissa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis porotkin voisi tappaa. Tehdään niistä sitten vaikka poronkäristystä ja myydään halvalla supermarketeissa!
Aivan oikein!
- Anonyymi
Jarin kommentti naapurista sai hymyn huulille. Itse sallisin suden ampumisen vapaasti pihalta.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1b00e12d-5a40-4d16-862e-6918fe177cd8
Ihan samaa mieltä vihreistä. Luonnosta vieraantunutta hihhuliporukkaa, jotka toimillaan vain lisäävät turhaa kuluttamista. - Anonyymi
Tämä maa on kummallinen, kun ministeriön päätökset voi vihervasemmistolainen oikeusistuin kumota pelkällä ilmoituksella.
- Anonyymi
Harva villieläin tappaa muita eläimiä huvikseen kuten susi. Sitä ei Suomen luonto kaipaa !!
- Anonyymi
Suomen luonto kaipaa niitäkin eläimiä, jotka tappavat 'huvikseen', koska luonnossa kaikki tulee syödyksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24914341Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1453790PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283712Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1631482Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3651441Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn421212En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O111160Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var8941Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok45918En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔91763