Vihanneksia

Jos ei ole hedelmiä, voi kokeilla vihanneksia. Vihanneksista tulee kyllä kova nälkä, eikä niiden maku ole niin hyvä. Vihanneksia voi säilyttää jääkapissa. Ja sitten keittää ne. Vihanneksiin sopii vähäinen suola ja voi päälle.
1497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kannattaa jyrsiä edullisia porkkanoita, sillä se tekee hyvää elimistölle.

Äänestä

En muistanut, että vihannekset voi jauhaa. Ja sitkosaineiden kanssa niistä voi tehdä kasvissekoite pihvin, jonka voi maustaa.
Ruokana kasvispihvin valmistus on keskivaikea. Haastavinta siinä on, että valmistus vaatii aikaa. Kasvispihvissä kasvin maku muuttuu ja siitä tuleekin yllättäen ihan makoisa. Jota maustaminen buustaa.
Myös alelaaritilanteessa ihminen voi keskittyä siihen, että jos sen muistaa, niin keskittyy siihen, että ottaa sieltä sitten vain sitä kasvispihviä siihen muun aleruoan kylkeen.
Juomasuosituksena kasvispihvin kanssa on jokin jäätävän kylmä juoma, vaikkapa energiajuomien sarjoista.

Äänestä
  • Viiden täytteen perhepitsa on terveellisempi kuin energiajuoma.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Viiden täytteen perhepitsa on terveellisempi kuin energiajuoma.

    Jääkylmät juomat ovat hyviä. Jos on aikaa, voi askarrella marjoista juomaa. Ja niissäkin on vitamiineja. Jäätävän kylmä energiajuoma on jees. Se antaa puhtia päivään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Viiden täytteen perhepitsa on terveellisempi kuin energiajuoma.

    Kokeile myös toisenlaista herkkua eli döner kebabrullaa eli sitä kananlihaa täytteenä.

    Äänestä

  • Kasvispihvin valmistus on tosi helppoa, ei todellakaan mitään rakettitiedettä! Teen aika usein erilaisia kasvispihvejä, helpompaa ruokaa ei tuskin ole valmistaa, kuin ne!

    Raastimella raastan erilaisia kasviksia, käy jo hieman nahistuneet porkkanat, palsternakat, perunaa ym. Sekaan yksi kananmuna ja hieman vehnäjauhoa, sipulia ja hieman suolaa ja kaikki hyvin sekoittaen. Pihvimuotilla teen tästä sopivia pihvejä leivinpaperin päälle uunipellille ja paistan uunissa 175°C nuo pihvit kypsiksi n. 30min. Paistan yleensä koko uunipellilisen, josta riittää syödä useampana päivänä. Kermaviilistä voi tehdä sopivan kastikkeen näille kasvispihveille. Paistan usein itse pyydettyä kalaa tai savustelen, maistuu hyvin noiden kasvispihvien kanssa.

    Äänestä

Vihanneksiin saa kyllä makua kun laittaa paljon lihaa ja mausteita sekaan.

Äänestä

Kasvissosekeitto valmistuu näin: kuori ja keitä vaikkapa muutama porkkana ja peruna vähässä vedessä. Älä kaada vettä pois, vaan soseuta siinä kasvikset. Voit lisätä mausteita tai vaikkapa sulatejuustoa. Ja sitten syömään. Sekaan sopii mainiosti esim. kuivahtanut ruisleipä palasina. Hyvää, halpaa ja terveellistä.

Äänestä

Köyhänä opiskelijana elin pelkällä perunalla ja näkkileivällä. Tein usein uuniperunaa, grilli maustetta päälle ja juhlavana viikonloppuna sain juustoraastetta päälle.

Teen vieläkin samanlaisia uuniperunoita vaikka ei ole raha pulaa niin että esi kypsennän ne kuorineen höyrykattilassa ja sitten siivutan ne kuorineen uunipellille ja ripsuttaen voin makuista öljyä päälle ja juustoraastetta sekä mausteet. Niitä ei pidä kuoria sillä kuori perunoista tulee parhaimman makuisia. Nykyään erona vain että on enemmän mausteihin varaa jotenka on laajempi mauste valikoima.

Äänestä

Potut on melko mainioita. On ne aikalailla.

Äänestä
  • Oletko kokeillut myös bataattiranskalaisia. ne ovat makeita ja todella maukkaita.
    Iltaisin voi järsiä pitkiä porkkanoita. Se on kevyt iltapala.

    Äänestä

Kyllä kukkakaalit, lantut, kaalit, paprikat, parsakaaalit, sipulit. porkkanat käyvät mitä parhaiten pataruokiin ja vaikka pannulla ruskistettavaksi.
Ei ole parempaa missään, ja kotimaiset tomaatit!

Äänestä

Ihmiset ovat syöneet kymmeniätuhansia vuosia kotimaisia juureksia ja hedelmiä.
Nykyään mussutetaan teurasjäte hampurilaisia ja muuta moskaa.
Ei ole ihme että suolistosairaudet lisääntyvät hurjaa tahtia.

Äänestä

Kun jätin kaikki sellaiset kasvikset mitä ei voi kypsentää pois ruokavaliostani jäi pois myös kaikki vatsavaivat, turvotukset, ilmavaivat ym. Myös hedelmät jäi kun niistäkin tuli erinäisiä oireita. Nyt en enää edes kaipaa niitä kun juureksia ym mitkä voi vähintään kuumentaa syön joka päivä jossain muodossa . Marjoja vain puolukkaa ja aroniaa kun muut ei maistu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos ei ole hedelmiä, voi kokeilla vihanneksia. Vihanneksista tulee kyllä kova nälkä, eikä niiden maku ole niin hyvä. Vihanneksia voi säilyttää jääkapissa. Ja sitten keittää ne. Vihanneksiin sopii vähäinen suola ja voi päälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu