Muovi myrkyttää jopa sikiöt!

Miten kokeellista muovia voi olla markkinoilla, jos sen terveysvaikutuksia ei ole edes tutkittu? Onko sikiöön päätynyt muovi peräisin kondomeista?
758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Äidin verenkierron kautta ne sinne päätyy. Mistä muualtakaan.

Äänestä

Suomessa myydään vuosittain 3,7-3,9 miljoonaa auton rengasta. Henkilöauton renkaan kulutuspinnan painoksi arvioidaa 2-3 kg/kpl.
Eli luontoon päätyy vuosittain 8-12 miljoonaan kiloa kumia/muovia.

Äänestä
  • Miten paljon junan pyöristä irtoaa raskasmetalleja.

    Äänestä

minäkin poltan pcb muovia päivittäin saunassa ja kaikki naapurit on kuolleet syöpään 🤣

Äänestä
  • Sikiön myrkyttäminen on murha.

    Äänestä

Olen kuulunutkin puhuttavan kumimiehistä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miten kokeellista muovia voi olla markkinoilla, jos sen terveysvaikutuksia ei ole edes tutkittu? Onko sikiöön päätynyt muovi peräisin kondomeista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu