Eri uskonnoissa on tapana poistaa ja/tai karttaa jäseniä jotka eivät seuraa uskonnon oppeja. Tuleeko tämä Raamatusta, siitä mitä sanotaan 1. kirjeessä Korinttolaisille luvussa 5?
Kohdassa 5:11 lukee näin mikä näytti olevan ensimmäisen vuosisadan karttamista:
Nyt täsmennän vielä: jos jotakuta sanotaan veljeksi mutta hän on siveetön tai ahne, epäjumalanpalvelija, pilkkaaja, juomari tai riistäjä, älkää olko tekemisissä hänen kanssaan. Älkää edes aterioiko tällaisen kanssa.
Karttamiskäsky Raamatussa?
6
161
Vastaukset 6
- Anonyymi
Seurakunnasta erottamiskäskykin oli. 1 Korinttolaisille 5:13:
Ulkopuoliset tuomitsee Jumala. »Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha.» - Anonyymi
Tai mitäs mieltä olette kohdasta 1 kirje Korinttolaisille 6:9,10 jossa puhutaan "miesten kanssa makaavista miehistä"...eikä ole edes ainoa tälläinen Raamatunpaikka. Tässä kohdassa sanotaan
Ettekö tiedä, että vääryydentekijät eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö! Jumalan valtakunnan perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalien palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät miesten kanssa makaavat miehet, eivät varkaat eivätkä ahneet, eivät juomarit, pilkkaajat eivätkä riistäjät.- Anonyymi
jos on uskossa, pitää elää myös sen mukaisesti- kuten tiedät-Raamatussa lukee että homous on synti- uskossa voi olla kun luopuu sellaisesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jos on uskossa, pitää elää myös sen mukaisesti- kuten tiedät-Raamatussa lukee että homous on synti- uskossa voi olla kun luopuu sellaisesta.
Niin ja Raamatun mukaan ihminen voi lopettaa homoilun 1. kirje Korinttolaisille 6:11 mukaan jossa sanotaan niistä Korinttolaisista että "[sellaisia] jotkut teistä olivat ennen"
1. kirje Korinttolaisille 6:9-11 jakeissa siis sanotaan että
"Jumalan valtakunnan perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalien palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät miesten kanssa makaavat miehet, eivät varkaat eivätkä ahneet, eivät juomarit, pilkkaajat eivätkä riistäjät. Tällaisia jotkut teistä olivat ennen"
- Anonyymi
Eristäytyessään yhteiskunnasta (ja järjestä) täytyy elää kuplassa tai saastuu.
- Anonyymi
No mutta, paaviatai arkkipiispulaistahan tuo tarkoittaa, mutta tän köniin pitäis vielä on paha... hassua... kun kaikki ihmiset ovet pahoja, mutta usko on armoa syntiselle ihmiselle. Jos sinä karttelet jotain niin siitä vaan, itse kuulun omaatuntoani kuunteleviin,maanläheisiin uskovaisiin. Meitä ON moneksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3851562Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan831059Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94934Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63849Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49758Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43755- 121725
- 60720
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10668- 37645
- 50616
- 54612
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33538Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535- 32531
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85508- 49493
- 80487