Hallituspuolueiden kannatus aluevaaleissa lähenteli 60%. Aivan huikea tulos, mutta ansaittu. Persujen pensakampanja päättyi odotetusti huonosti heidän kannaltaan mutta hyvin toki isänmaan kannalta. Persuthan itse nostivat pensaveroa edellisen kokoomus-persu hallituksen aikana, puhumattakaan siitä, että sama hallitus otti käyttöön pensan sekoitevelvoitteen, joka niinikään nosti pensan hintaa. Persut siis kampanjoivat itseään vastaan, sillä hehän niitä pahimpia pensan hinnan korottajia ovat olleet.
Hallitus porskuttaa, eikä ihme
Anonyymi
90129
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 90
Vanhimmat
Hallitus pärjää kyllä, onhan siellä 5 pätevää naispuheenjohtajaa eri puolueista.
Ne voi olla päteviä mutta millä aloilla. Mieleen tulee ensimmäisenä velan otto ja Italian Mafian rahoittaminen, myös terroristien tuonti Syyriasta on vaikuttanut ammattimaiselta.
Kerro miten olet voinut tulla noin tyhmäksi?
Miten voit uskoa sitä äärimmäisen tyhmää, valheellista ja ihmisvihaa täynnä olevaa perussuomalaisten propagandaa?
Miten voi sulkea ymmärryksesi ulkopuolelle totuuden?
Etkö tosiaan näe Suomessa, suomalaisissa ja yhteiskuntajärjestelmässämme mitään hyvää?
Miksi leppymätön ihmisviha on syrjäyttänyt sinussa ja muissa persuissa inhimillisyyden kokonaan?
Miksi olet tyhmä persu?
Sitä kannattaa kysyä.ei mitään tapoja missään asiassa.vain persut ovat kansa ,jos heiltä kysytään. Voiko naurettavampaa olla ?
Voi, idiootin itselleen kommentointi. Tuon tasoista siitä siytten tulee.
Niin, sääliä saa pytämättä, kateus tarvii ansaita. Paras hallitus tähänasti.
Hyvin sanottu!
Näin on
mutta persujen mielestähän hallitus eroaa ihan justiinsa, yheksännen kerran 🤣🤣🤣
hallitus voi erota, jos tilanne nopeutuu eli totuus maksu kyvystä paljastuu 🤣
pieni kirjain jayhtys sana terrorististit eivät pysty erottamaan hallitusta
Onko hallitus velkaa, jos niin kenelle ??
voi olla myös kopiomurhaajan 🤣
Niin, eihän sellainen velkaannu jonka käsi on jatkuvasti toisen taskussa!
Ainakin yhdeksännen kerran.
Pikku ryhmä voi vain räkyttää. Moni lähtee pois. Tuntemani persu sanoi ettei enää tue heitä. Ovat haukkuneet kaikki ,hänen vaimonsakin joka on keskustan kannattaja.
Hallitus pohjalla kansan vankkumaton tuki.
Kyllä, Marin II jatkaa 2023 samalla kokoonpanolla, luottamusta löytyy yli koko Suomenniemen.
Marin II ei voi jatkaa mutta kylläkin Krista Kiuru II. Marin on pelkkä keulakuva koska suomalaisille on niin tärkeää mitä ulkomailla meistä ajatellaan.
On se Näin.
Helppoahan se on kun meillä on niin huono oppositio!
kaikkien aikojen huonoin oppositio.
Totuus on se, että korot nousee ja sitten ei velkaisilla ole kivaa 🤣
Ota vähemmän velkaa hyvä mies niin ei tarvii täällä irvistellä!
Jos korot nousee,niin ei ole hallituksen syy.
Hallituspuolueiden+kannatus+on+nyt+todistetusti+jo+58,8%,+joten+siitä+on+hyvä+jatkaa+suoraan+Marin-2+hallitukseen+2023+keväällä.
Hallituksen+äänisaalis+oli+noin+27%+kaikista+äänestäjistä.+Nukkuvien+osuus+pitää+kanssa+huomioida.
Jos+oikein+muistan,+niin+Sipilän+hallituksen+kannatus+oli+23%+enne+kun+Sipilä+itse+kaatoi+itse+hallituksensa.
Se+oli+kaikkien+aikojen+vihatuin+hallitus.,+eikä+syyttä+ollut.
Samaa mieltä, hallitus on niin hyvä, että saa jatkon 2023. Itse äänestän tästä lähin aina jotain nykyhallituksen puoluetta. Viidestä on vara valita.
Ja se on hyvä.
Ehdottomasti. Nukkuvat tarvitsevat oman edustuksensa päättäviin elimiin, nukkuvien edustajia äänestämällä tietenkin.
Jos kannatus laskee, niin tarvitaan uusia korona-rajoituksia...!
Uusia rajoituksia tulee joka tapauksessa käy koronalle mitä tahansa. Suomalainen alkoholipolitiikka on sekoitettu koronarajoituksiin ja se takaa että ravintolat ajetaan konkurssiin jonka jälkeen demari johtoinen Restel Oy voi ostaa ne pilkkahintaan kuten nyt on jo joittenkin kohdalla käynyt.
Ai rajoitustenko takia persut äänestivätkin kepuleita? hmmm...
Mites siellä hullujen huoneella menee?
Onko ilmoja pidellyt?
Olet tyhmä kuin persu.
Niillä on kohta ruokailu Niuvassa.
Ja+sitten+suoraan+öljylähteille.
Raakaöljyn+hinta+on+noussut+12+kk:n+aikana+60%.++Voisiko+persukommando+tehdä+tuolle+jotakin?
Jos+kakkosnelosen+hinta+nousisi+60%+(saattaa+olla+että+on+noussut)+niin+lähtisikö+liikkeelle+kakkosnelosvid22.
Taitaa vasureilta unohtuu oikeiston kannatus.. Joka on ainakin 65-70pro..ja yksikään oikeistolainen ei hyväksy velkaantumista. Täysin väärin.. Et punaset johtaa maata kuin idiootti.
oikeiston johtaessa maata on otettu kaikkein eniten velkaa, pöljä.
On hyvä asia, että sinunlaiset höpönassut ja pölhöpersut tulevat esittelemää ääliömäisen tyhmyytensä myös tällä palstalla.
Kiitos siitä.
Perussuomalaisille
Pysy aina Höpönassuna
ja tyhmänä
älä koskaan miehisty
Pysy aina persuna
ja tollona
älä koskaan järkiinny
Pysy aina Hallajussina
elä valheessa.
älä koskaan ryhdisty
Pysy poissa kouluista
ja opeista
älä koskaan sivisty
Kyllä kok ja persutkin Sipin johdolla otti velkaa. Mistäs persu olisi koronarahat yritystuet koulu ja hoitorahat repinyt.
Hyvä teksti ,ja totta.
Kataisen hallituksessa oli sattumoisin sdp ja kommarit.. Vai onko muisti kateissa..
Ja Katainen johti puoluetta........
Nukkuvien+puolue+on+ylivoimaisesti+suurin+51%+kannatuksellaan,+tarkoittaa+sitä,+että+luottamus+päättäjiin+on+mennyt+ja+lyöty+ns.+hanskat+tiskiin.
päättäjät sai hyvin kannatusta, mutta kansa hylkäsi persut, ymmärrettävistä syistä.
Sattuu ne sinun kaappinatsin ihailemat vihervasurit hajottamaan itse itsensä keväällä persujen noustessa kokomustan kanssa hallitukseen. Koita piruparka kestää itke vaikka somessa anonyyminä puskista jos se helpottaa?
Korhonen Sanna Ukkolan ohjelmassa juuri veti hallituksen kölin alta eikä ko. tyyppi ole koskaan väärässä ennustuksineen?
EI+VIHA,+KAUNA+JA+KATEUS+PIKÄLLE+KANNA,+MUTTA+NYT+KUN+ÄÄRIMMÄINEN+TYHMYYS+JA+TODELLISUUDEN+KIELTÄMINEN+JA+ENNEN+KAIKKEA+ENNEN+NÄKEMÄTÖN+IHMISVIHA+ON+VALLANUT+PUOLUEJOHDON+KANNATUS+TULEE+LASKEMAA+5%+TUNUMAAN.
Ei+persujen+vaalimenestys+11,1+%+ole+minusta+tai+minun+järjestä+riippuvainen.
Tiedätkö+mihinkä+diplomiekonomi+hätäpaskabaanaani+on+mennyt?
Kaikki muut sen on jo tienneet ,paitsi persut.
Kokoomus ei ota persuja.
Näin käy
Puolueiden kannatus heiluu nykyään, hyvänä esimerkkinä vihreät ja keskusta, nyt myös persut. Seuraavat eduskuntavaalit kertovat totuuden, muistakaa persujen kiri viime vaaleissa parin kuukauden aikana. Vihreät lähtevät tästä hallituksesta ennen vaaleja niinkuin aina (vastuun kantaminen ei kiinnosta) ja Marin leipääntyy Suomen politiikkaan ja siirtyy Italian ja Ranskan järjestämään huippuvirkaan Brysseliin. Seuraava hallitus on oikeistolainen ja se tulee repimään auki nykyisen kommarisoten juuriaan myöten. Persujen kannatuksesta ei kannata olla huolissaan mutta kommarina minä olisin todella peloissani VKK:n noususta vasemmistoliiton ja vihreiden kokoluokkaan. Siinä saa kommarit kuulla korvat punaisina tosiasioita reaalimaailmasta.
Äärioikeiston nousu on tosiaan uhka maallemme, jopa SUPOn mukaan.
Persuille ikävintä asiassa on varmaan se, että kaikki nuo VKK:n äärioikeistolaiset ovat äänestetty eduskuntaan persuja äänestäneiden äänillä. Eli ääni persulle on ääni jollekin myöhemmin määriteltävälle ääriaatteelle... Kannattaako siis ...?
>kommarina minä olisin todella peloissani VKK:n noususta vasemmistoliiton ja vihreiden kokoluokkaan. Siinä saa kommarit kuulla korvat punaisina tosiasioita reaalimaailmasta.
Aivan erinomaista viisautta, paitsi että Suomessa ei ole kommareita ja VKK pysyy alle kolmessa prosentissa. Se ei myöskään kerro tosiasioita eikä elä reaalimaailmassa.
Tästä huolimatta toivon lääkekaappilaisille parasta menestystä persujen hajottamisen jalossa duunissa. 👍🏻🤗
En ole persu mutta tottahan se on, että energian hinnannousu on aiheuttanut järjettömän inflaation. Siitä seuraa korkojen hillitön nousu ja lama. Varokaa asuntovelalliset ja muut pikkuiset maan matoset. Lama. Tjooh. Hallitus ja lama.
Kun väitellään kuka johti mitäkin hallitusta, niin ratkaisivin asia on kenen hallitusohjelmaa noudatetaan.Kataisen hallituksessa oli Kokomuksen ohjelma.
Näinhän se on. Persut hajoaa taas omaan mahdottomuuteensa. Ja se on hyvä.
No oikeastaan perussuomalaisille annettiin parhaimmat kortit eduskuntavaaleihin
Tunnen keskustalaisia ja nehän on vasuria vastaan. Tämä peli ei vetele kauan keskustalaiset on jo raivoissaan vasurien vedätyksistä.
Ja minäpä pystyn todistamaan sen, että Kepu ja Kok ovat persuja ja heidän aatteitaan vastaan. Sillä jo v.2017 PS potkittiin ulos hallituksesta niiden takia. Ja tuskinpa mikään on suhdetta ainakaan paremmaksi muuttanut.
Ja koska Marin ei varmasti huoli persuja seuraavaankaan hallitukseensa, niin se on moro ... heheh
Taas yksi esimerkki, kun vedetään omaa typeryyttään mutkat suoriksi ja yksinkertaisetetaan enemmän kuin oma äly antaa myöden, itselleen sopivia "tuloksia" ja niistä rakennettuja johtopäätöksiä.
🤔🙄🤨😏😂🤣
Se pitäisi olla kaikille aika selvää, että aluevaalitulos, ei korreloi mitenkään puoluekannatusta valtakunnan politiikassa. Tämä aluevaalihan oli Keskustaa ja SDP;tä varten rakennettu, Kokoomuksella taas on se sama vahvuus, eli yksinkertainen aina Kokoomusta äänestävät yksinkertaiset virkamiesmäiset kannattajat.
YLE:n+eduskunta-gallupissa+PS+kannatus+on+enää+15%.++Eli+laskua+on+yli+3%++...+joten+itke+pois+vaan+..
Hallituksen loistavat saavutukset betonoi tien Marin-2 hallitukselle. Siistiii....
Ja vielä on vuosi aikaa korjata edellisen PersKokkare-hallituksen virheitä. Eli hyvältä näyttää.
Vasemmiston saavutuksia ja tulevia toimia, olkaa hyvä:
Suomen hyvät sijoitukset erilaisissa korona-ajan vertailuissa ovat seurausta paitsi nykyisen hallituksen toimenpiteistä, myös kansainvälisesti vertaillen vahvan hyvinvointivaltion tuomasta pohjasta. Tätä pohjaa nykyinen hallitus on määrätietoisesti vahvistanut, tärkeimpänä rakenteellisena uudistuksena oppivelvollisuuden pidentäminen.
Väestön ikääntyessä meillä on satojen tuhansien työntekijöiden vaje julkisissa palveluissa, jos koulut, terveys- ja hoivapalvelut, poliisit ja oikeuslaitos, kunnossapito ja kaikki muu halutaan pitää pyörimässä. Julkinen sektorimme on jo valmiiksi työntekijämäärältään selvästi pohjoismaiden pienin.
Myös yksityiselle puolelle tarvitaan lisää tekijöitä – kaikkien palkkatasojen töihin. Meillä ei siis ole varaa hukata ainoatakaan nuorta, vaan varmistettava, että jokainen saa itselleen sopivan koulutuspaikan ja tukea koulutuksen suorittamiseen. Varhaiskasvatukseen, ammatilliseen koulutukseen ja tieteeseen päätetyistä parannuksista on pidettävä kiinni.
Kriisiaikana olemme pystyneet viemään läpi oppivelvollisuus- ja perhevapaauudistuksen kaltaisia isoja rakenteellisia uudistuksia. Samalla olemme tehneet oikeaksi osoittautunutta talouspolitiikkaa tukemalla niin työntekijöitä, kuntia kuin yrityksiäkin pitämään yhteiskunnan pyöriä pyörimässä. Onnistunut elvytys käänsi velkasuhteenkin laskuun vuosia etuajassa.
Melko vähän on puhuttu siitä, että edellisen hallituksen jäljiltä kuntien talous oli historian huonoimmassa jamassa. Kuntien verotulojen kasvu mateli pitkään kahden prosentin tuntumassa, mutta nyt verotulojen kasvu lähentelee jo 7 prosenttia.
Työllisyys on ennätystasolla, päästövähennyksissä olemme päässeet yli puolenvälin, velkasuhde on käännetty, Suomen suhteellinen asema on euroalueen parhaita. Tämä kaikki osoittaa, että kansantalouden ei saa antaa olla ajopuu markkinoiden virrassa.
Nyt olisi iso virhe palata siihen itseään ruokkivaan leikkauskierteeseen, joka vei Suomen talouskehityksen vuosikymmeneksi Euroopan heikoimpien maiden joukkoon.
Persut ovat näköjään samaa mieltä vasemmiston kanssa, koska ainuttakaan vastalausetta ei ole ilmestynyt. Hienoa jos persuillakin alkaa se järki löytymään.
Viidestä on hyvä valita sanottiin.Mutta vain yhden puolueen hallitusohjelma jota toteutetaan, siksi SDP.
Aivan. Vasemmistopuolueiden yhteistyö toimii edelleen oikein hyvin.
Hallitus on tehnyt lukuisia hyviä päätöksiä hallitusaikanaan, kuten historiallisen sote-uudistuksen. Hallitus on myös investoinut merkittävästi osaamiseen ja koulutukseen varhaiskasvatuksesta korkeakoulutukseen.
Sipilän hallituksen poistama subjektiivinen päivähoito-oikeus on palautettu ja päiväkotien ryhmäkokoja on pienennetty. Oppivelvollisuutta on laajennettu, jotta jokainen peruskoulun päättävä nuori saa vähintään toisen asteen koulutuksen. Korkeakoulujen aloituspaikkoja on lisätty ja korkeakouluille on annettu uusia koulutusvastuita.
Perhevapaauudistus on saatu valmiiksi, ja se tulee voimaan elokuussa 2022. Vanhempainvapaapäivien määrä kasvaa ja vapaiden käytön joustavuus lisääntyy. Vanhustenhoitoon on hallitus asettanut sitovan hoitajamitoituksen, joka parantaa palveluiden laatua. Viime viikolla hallitus on esitellyt eduskunnalle vanhuspalvelulain toisen osan, joka täydentää kotiin vietävien palveluiden yksilöllistä hoitoa.
Talous on toipunut vuoden 2020 laskusta nopeasti. Kasvu on ripeää, työllisyys on ennätystasolla ja investoinnit ovat kasvaneet vauhdilla. Työllisiä ihmisiä oli viime vuoden lopussa yli 70 000 enemmän kuin vaalikauden alussa, vaikka välissä on ollut talouskriisi.
Aivan. Marin-2 hallitusta näyttää vaan pukkaavan.
Juurikin näin on asia. Kansan onneksi!
Perhevapaauudistus tuleekin tarpeeseen. Loistavaa toimintaa hallitukselta.
Vanhempainvapaapäivien määrän nosto on myös hyvä asia!
Vanhustenhoidon sitova hoitajamitoitus parantaa varmasti vanhustemme hoitoa! Kiitos hallitus.
Nykyinen Vasemmistohallitus on edelleen suositumpi kansan keskuudessa kuin yksikään oikeistohallitus koskaan!
Kun kansalla ja valtiolla menee hyvin niin kansa tietysti tykkää hallituksesta. Simppeliä...
Nyt puhutaan paljon bensan hinnasta, ja monet pitävät korkeaa hintaa hallituksen vikana. Tosiasiassa nykyinen hallitus on tehnyt polttoaineveroon vain yhden indeksitarkistuksen, mutta esimerkiksi Sipilän PersKokkare-hallitus korotti veroa useammankin kerran. Nyt asiasta kovinta ääntä pitävät perussuomalaiset olivat siinä hallituksessa mukana ensimmäiset kaksi vuotta, jonka jälkeen puolueen ministerit muuttuivat sinisiksi.
Vasemmistohallitus aikoo tukea autolla työssäkäyviä kansalaisia. Jälleen nopeaa ja asiaan perehtyvää toimintaa.
Marin-2 hallitusta odotellessa...
Ensi keväänä aloittaa ...
eikun lääkitys kuntoon jos tuolta tuntuu :)
Pikku snapsit riittänee ennakkoon ...
Marinin hallituskaudella Suomi voitti jopa olympialaisissa jääkiekon kultaa! Mahtavaa!
Näin se vaan menee! Suomessa on nyt paras hallitus ikinä ja paras jääkiekkojoukkue ikinä!
paras hallitus ..eeh heh he hehhe heh heeeeeee.
porukka pelaakin venäjällä ruplarahoituksella putinin suojeluksessa!!
Mahtavaa !! uraa !!
Venäjämieliset persut kannattivat tosiaan Venäjää jääkiekon olympiafinaalissa! Ja pettymys on nyt kova ...