Rokottamaton mieshenkilö oli osallistunut joulujuhliin (2021) johon oli suosituksena ollut koronapassi. Tätä ei miehellä ollut vaan hän oli harhauttanut ja väittänyt olevansa rokotettu mutta ei kanna puhelinta juhlissa mukana.
Miehen lisäksi tiettävästi vain yksi muu oli ollut rokottamaton.
Juhlista kolme henkilöä sai koronan. Kyseinen mies ja kaksi rokotettua.
Kaksi rokotettua selvisi kotihoidossa mutta rokottamattoman miehen korona äityi pahaksi. Hän oli kuusi päivää tehohoidossa ja siitä lähtien ollut hyvin vajaakuntoinen.
Miehellä oli vuosia vanha vakuutus sairastapausten varalta, mutta vakuutusyhtiö kieltäytyi maksamasta mitään koska mies oli osoittanut "tahallista törkeää huolimattomuutta".
Vakuutusyhtiö perusteli asiaa mm. sillä, että mies oli harhauttanut juhlien järjestäjää valehtelemalla omaavansa koronapassin ja näin vartavasten oli riskeeraamalla aiheuttanut itselleen sairauden. Hän ei myöskään ollut noudattanut turvamääräyksiä sisällä vaan oli kulkenut ympäriinsä ja sanonut olevansa "sairastumaton".
Asiaa tullaan käsittelemään oikeudessa huhtikuussa.
Vakuutusyhtiö kieltäytyi maksamasta koronan hoidosta törkeän huolimattomuuden takia
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä.
3500€/vrk aiheutetusta tehohoidosta ja 20 000€ lähimmäisten tappamisyrityksestä - Anonyymi
Oikein. Muut joutuisivat maksamaan yhden hölmön tahallisuudesta.
- Anonyymi
"Trolli"!!!
- Anonyymi
erikoinen tulkinta jo työpaikoillakin, työssä voi olla koronassakin jos vaan on rokotettu,
- Anonyymi
No kun silloin ei kukasn ole suuressa vaarassa. Flunssan voivat saada toisiltaan.
- Anonyymi
Taisit säveltää jutun hihasta tai vedellä täyttyneestä päästä.
Näitä joutavanpäiväisiä tarinoita kehkeää lampailta, joita ketuttaa oma erehtyminen ottaa tappopiikki ja nyt on pelko jo kuolemasta sitten lähellä.
Täytyyhän sitä purkaa paineita 😀🤣😁😆😃- Anonyymi
Vanha satusetä aloitti pölpötyksen - eikä linkkejä 💀💀💀💀💀
- Anonyymi
Suomen kuolleisuus nousi 2021 korkeimmalle tasolle sitten Neuvostoliiton suurhyökkäyksen 1944
Julkaistu 31.01.2022 16:03, 1883 lukukertaa, 1 kommentti
Tilastokeskus on julkaissut vuoden 2021 tilastot kuolleisuuteen ja syntyvyyteen liittyen. Kuolleiden määrä oli myös vuositasolla vuoden 1944 jälkeen. Tilastokeskus ja valtamedia vaikenee edelleen ilmeisen syy-yhteyden kokeellisten mRNA-piikitysten ja ylikuolleisuuden välillä.
Stara.fi uutisoi viitaten Tilastokeskuksen julkaisemiin tilastoihin, että kuolleita oli Suomessa viime vuonna 1.855 enemmän kuin edellisenä vuonna 2020. Kuolleiden määrä, 57.343, oli myös korkein vuositasolla vuoden 1944 jälkeen. Tämä oli vuosi, kun Neuvostoliitto käynnisti suurhyökkäyksen Karjalan kannaksella ja ankarat torjuntataistelut verotti suomalaisia miehiä ennätysmäärin.
Kuolleiden naisten määrä oli puolestaan suurin vuoden 1919 jälkeen, jolloin sisällissodan karut jälkimainingit verotti Suomen väestöä.
Nyt sanotaan, että ”syytä ylikuolleisuuteen selvitetään”, vaikka Suomen ylikuolleisuuden tilastot osoittavat ylikuolleisuuden kasvun ja kokeellisten mRNA-piikitysten kattavuuden kulkeneen täsmälleen samaa rataa. Asian käsittely onkin ollut täysi tabu valtamediassa viimevuoden kesän alusta alkaen, kun ylikuolleisuus alkoi kasvamaan rokoteagendan päästyä vauhtiin. - Anonyymi
Koronan hoito on Suomessa ilmaista.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244716- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483125- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539