Palstalla höperehtivät teistit yhdistävät kommunismin ja ateismin samanlaisiksi ideologioiksi koska molempia yhdistää jumalattomuus. Kommunisteja ja kärpäsiä yhdistää myös jumalattomuus, mutta ei tästä sen enempää. Väitän, että kommunismilla ja kristinuskolla on yllättävän paljon yhtäläisyyksiä. Kootaan niitä tähän ketjuun ja keskustellaan asiasta.
Aloitan itse parilla yhtäläisyydellä.
1. Molemmissa tarkoitus pyhittää keinot. Tämä tekee laeista merkityksettömiä kun päämäärä on tärkein, ei se miten sinne pääsee. Neuvostoliiton "perustuslaki" oli vessapaperin arvoinen vitsi. Samoin oli 10 käskyä. Heti kun Mooses laskeutui vuorelta käskyjen kanssa, Herra käski tarttua miekkaan ja tappaa 3000 veljeä, ystävää ja sukulaista vaikka oli juuri äsken kieltänyt tappamisen. Noita 3000 ei tapettu hätävarjeluna vaan siksi, että he palvoivat Härkää, josta Jahve ei tykännyt.
2. Kummastakin jäsenet haluaisivat paeta, mutta järjestelmä yrittää estää. Kristittyjen lahkojen "Berliinin muuri" on "me ainoat oikeat uskovaiset vastaan paha maailma" -aivopesu, helvetillä pelottelu sekä sukulaisista ja ystävistä erottaminen, jos lahkosta eroaa.
Mitä muita yhtäläisyyksiä löytyy kommunismin ja kristinuskon välillä?
Kommunismin ja kristinuskon yhtäläisyydet
12
288
Vastaukset
- Anonyymi
Isä aurinkoinen on taivaan isä , joten älä ala ateistille aukomaan 😠
kommarit pitivät ihmisiä samanlaisina , kuten uskovatkin !!! //:Mitä muita yhtäläisyyksiä löytyy kommunismin ja kristinuskon välillä?://
Kristillisessä alkuseurakunnassa oli myös yhteisomistus, vähän niinkuin kommunismissakin.
Mutta kun kommunismin ytimessä on ateismi - Jumalaa ei huomioitu - niin kommunismin lopputulos oli surkea.
*Ja uskovaisten suuressa joukossa oli yksi sydän ja yksi sielu; eikä kenkään heistä sanonut omaksensa mitään siitä, mitä hänellä oli, vaan kaikki oli heillä yhteistä.*
(Apostolien teot 4:32)
Ei se yhteisomistus toiminut kristityilläkään pitemmällä aikavälillä, saati sitten nykyaikana.
Jo alkuseurakunnassa alkoi olla nurinaa:
*Niinä päivinä, kun opetuslasten luku lisääntyi, syntyi hellenisteissä nurinaa hebrealaisia vastaan siitä, että heidän leskiänsä syrjäytettiin jokapäiväisessä avunannossa.*
(Apostolien teot 6:1)
Tapani Suonto kirjoittaa artikkelissaan:
=====
"Aikanaan Venäjällä bolsevikit ottivat vallan ja tappoivat paljon ihmisiä.
Eräs piispa seisoi teloituskomppanian edessä ja häneltä kysyttiin:
'Kuka nyt voittaa, Kristus vai bolsevikit?'
Piispa vastasi rauhallisesti:
'Ensin voitatte te, sitten voittaa Kristus'.
Ne olivat piispan viimeiset sanat."
====
Ensin voittaa tämä maailma, sitten voittaa Kristus.
Missä ovat nyt Neuvostoliiton bolsevikit?
Missä on Neuvostoliitto?
Missä on DDR?
Se ratkaisee kumpi voittaa viimeksi.
Jeesus Kristus on Herra !- Anonyymi
"Mutta kun kommunismin ytimessä on ateismi"
Eihän ole. Kommunismi ei perustu ateismiin, ateismi ehkä kuuluu kommunismiin mutta se ei ole edes pääasioita kommunismissa. Ja muutenkin kommunismi on varsinaisesti talousjärjestelmä.
- Anonyymi
Kommunismilla ja Kristinuskolla on paljonkin samaa. Jeesus ei käskenyt palvomaan mammonaa, tuki ihmisten välistä ystävyyttä jne. Kommunismissa ei ole rahaa vaan kaikki on työläisten hallinnassa. Yhtäläisyyksiä kyl siis on.
- Anonyymi
Onhan noita.
Muutama esimerkki:
Molemmilla on uniformunsa.
Kristityillä papit ja kommunismissa komissaari pitävät puhdasoppisuudesta huolta.
Molemmissa on usko yli-inhimillisiin arvoihin.
Molemmat rakentavat viholliskuvaa toisella tavalla ajattelevista.
Molemmat ovat syyllistyneet rikoksiin ihmisyyttä vastaan ja johtavat selkeällä erolla julmuuksien historiaa.
Kommunisti laulaa omia taistelulaulujaan siinä kuin kristityt laulavat virsiään.
Molemmissa on isoja samanmielisten kokouksia.
Me ja ne muut- ajattelu.
Molemmilla on pyhät kirjansa.
Henkilöpalvonta.
Kun puhuu kommarille hänen, tai kristitylle hänen "uskonasioista", niin ryhtyvät julistamaan omaa Totuuttaan.- Anonyymi
Ja molemmilla joukoilla on tasa-arvo. Joista johtajat ovat vaan vieläkin tasa-arvoisempia.
- Anonyymi
Molemmat juhlii ihmissyönnillä ja veren juonnilla.
Paitsi kommunistit.- Anonyymi
Vauva.fi -sivustoilta on poistettu paljon erilaisia palstoja, joissa on kyseenalaistettu kristinuskon pätevyys.
https://www.youtube.com/watch?v=cQ4114XO-Xo
He haluavat hallita koko ihmiskuntaa ja pakottaa kaikki uskomaan siihen, mihin he uskovat. He ovat vaarallinen totalitaarinen kultti.
- Anonyymi
> juuri äsken kieltänyt tappamisen.
Jos tarkkoja ollaan, kielto koskee murhaamista, mikä on oikeudeton tappaminen.- Anonyymi
Eli Raamatussa on virhe kun ei kielletä murhaamista vaan tappaminen.Tämä selvä...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli Raamatussa on virhe kun ei kielletä murhaamista vaan tappaminen.Tämä selvä...
> Eli Raamatussa on virhe kun ei kielletä murhaamista vaan tappaminen.Tämä selvä...
Ei ole. Suomenkielinen käännös on vain hiukan epätarkka, mitä totuuden vihaajat käyttävät sitten hyväksi.
"You shall not murder."
Ex. 20:13
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 952078
- 1741402
- 1661300
Ikävintä on kokea
Kun toinen lähestyy niin sitä itse vetäytyy. Sitten kun itse lähestyy niin toinen vetäytyy. Vähänkuin magneetit jotka hylkivät toisiaan ja sitä ei ede801113Sara ja Pyry eronneet?
Pitääkö huhu paikkansa, tietääkö kukaan?Joku kertoi, että olivat tapelleet rajusti Emma gaalan jälkeen ja sen jälkeen Sara poisti Instatililtään kaikk43974Unelmoitko asunnosta lämpimässä? Haluaisitko muuttaa Suomesta esim. Espanjaan?
Kiinnostaisiko sinua muuttaa pois Suomesta lämpimään? Jos kiinnostaisi, niin muuttaisitko vain talviajaksi vai koko vuodeksi ja millaisia kriteerejä s72841Miksi ihmiset ilkeilevät toisilleen anonyymisti?
Ikuisuusaihe, tavallaan, mutta jäin tuota pohtimaan männä yönä. Miksi pitää olla ilkeä mm. palstalla anonyymisti? Miksei voi vain todeta, että olen er157765Sen takia sanoin sen
Että et ottaisi itseesi kun ei ole tarkoitus sinua loukata. Me vain heijastellaan toistemme kipukohtia ja se tuntuu ikävälle.100715Millaisista tuoksuista miehet pitää?
Tuli tuosta yhdestä aloituksesta mieleen tälläinen. Eli millainen tuoksu saa miehet sekaisin? Onko se karkkikaupan tuoksu, kukkainen tuoksu,mausteinen90677