Ei lähtenyt norjalaisen kauppaketju Odan levittäytyminen Suomeen hyvissä merkeissä.
Heti ensimmäinen TV-mainos joutaa suoraan tasa-arvovaltuutetun tarkasteluun ja tutkintaan.
Mainonnassa vanha nainen maksaa kassalla laskuaan kolikoilla, joita hän laskee muiden asiakkaitten mielestä hitaasti. Kuluttaen heidän aikaansa.
Harvinaisen loukkaava, harkitsematon ja huonoa makua osoittava askel Suomen markkinoille.
Norjalainen Oda loukkaa vanhuksia mainoksellaan
10
3151
Vastaukset
- Anonyymi
Hieman hämmentää nykyinenkin Odan mainosmusiikki tällaisena maailman aikana. Mitä Oda sillä haluaa kertoa?
- Anonyymi
Samaa mieltä, miksi yhdessä mainoksessa jätetään vanhempi naisihminen seisoskelemaan Odan laatikko sylissään käytävälle, ei hyvä!
- Anonyymi
Hautasin rakkaan mieheni joka ei ollut vanhus. Hautajaisissa lauloimme laulun Muisto vain jää. Pian hautajaisten jälkeen alkoivat odan mainokset, jossa pilkataan vanhuksia ja soitetaan tätä kaunista kappaletta täysin sopimattomassa yhteydessä. En pysty katsomaan mainosta eikä minusta koskaan tule odan asiakasta. Pyydän hartaasti, poistakaa tuo sopimaton mainos ja siihen liitetty kauniin laulun pilkkaus. Kiitos
- Anonyymi
Siis Odan ajatuksena on, että ns. "perinteisistä kaupoista" jää vain muisto. Siksi se musiikki. Kannattaa ottaa yhteyttä jonnekkin ylempään tahoon, en muista mikä sen nimi oli, jotakin kui-
tenkin mainosten eettisyydestä.
- Anonyymi
Norjalaiset yritykset tunkevat kaikille aloille ja alueille, polttoaineenaan öljyraha.
Norjalaisyhtiöitten mainonta on aggressiivista ja aivan liian usein säädöksiä, lakeja ja kuluttajaa loukkaavia. Odan lisäksi VtaePron mainonta on härskiydessään hävytöntä.
Norjalaiset ovat mukavia hyviä ihmisiä, mutta norjalaisista yrityksistä aivan liian moni on omaksunut ylimielisen säännöistä ja moraalisäännöistä välittämättömän toimintatavan.
Norjalaisilla on tässä yhteydessä paljon korjattavaa. Ellei, sitten eri maiden viranomaisilla on toimenpiteitten paikka. - Anonyymi
Kaikki jotka olette pahoittaneen mielelle Odan mainoksista, ottakaa suoraan yhteyttä
Oda Suomeen, että viesti menee Norjaan saakka perille. Jotakin ainakin mennyt perille,koska Odan mainokset loppuneet tv.tä. - Anonyymi
Nyt pyörii valitettavasti TV:ssä taas se järkky mainos, huh-huh
- Anonyymi
Sisäministeriin yhteyttä...!
- Anonyymi
Mikä kukka kuolee korvamatoon?
- Anonyymi
Ja mainoksessa isä kantaa kouluikäistä lasta portaissa,.
Kantaako lasta opettaja koulussa portaat ylös ja alas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922185Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669317Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.217059Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656232SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795846Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294871HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.854500Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894281"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770