"Vihreää siirtymää"
15
484
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen pinta-ala on 330000 neliökilometriä ja siis 330000 miljoonaa neliömetriä. Joka neliömetrillä on ilmaa 10 tonnia ilmakehässä ja joka neliömetrillä 6 kg hiilidioksidia (600 Mppm). Suomen alueen ilmakehässä on siten 1980 megatonnia hiilidioksidia, joten 0,2 megatonnin vähennys alentaisi meidän ilmakehän pitoisuutta 0,01%. Kaikkiaan ilmakehässä on hiilidioksidia 3 miljoonaa megatonnia, joista Suomen kokonaispäästöt ovat 240 megatonnia, joka on ilmakehän hiilidioksidista 0,008%.
Polttoaineitten hintaa korotetaan, jotta päästöjä saataisiin vähennetty 0,2 megatonnia, joka on 3 miljoonasta megatonnista 0,000007%. Kuka tahansa voi ratkaista mielessään, mikä vaikutus vähentämisellä on ilmastoon ja mikä Suomen talouteen.- Anonyymi
Jos asioita päätettäisiin järkisyillä niin tällaiset perustelut avaisi silmät vastaansanomattomalla loogisuudellaan. Mutta kuten tiedämme, päättäjät perustavat päätöksensä johonkin irrationaaliseen teoriaan, joka on saatu valtaisalla medioiden kampanjoinnilla yleisön hyväksymäksi.
Päättäjistäkin tietysti ainakin osa tietää toimivansa valheellisesti, mutta oman asemansa menettämisen pelosta eivät uskalla muuta kuin yhtyä vallitsevaan harhaan.
Huolestuttava ajatus on, että demokratian nimissä voidaan koko maa ajaa epäpätevien päättäjien määräyksillä nykyisenlaiseen ahdinkoon.
Puheet kunnianhimoisesta ilmastopolitiikasta ovat kuin oman ymmärtämättömyyden julistamista - tai pilkantekoa hallintoalamaisia kohtaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos asioita päätettäisiin järkisyillä niin tällaiset perustelut avaisi silmät vastaansanomattomalla loogisuudellaan. Mutta kuten tiedämme, päättäjät perustavat päätöksensä johonkin irrationaaliseen teoriaan, joka on saatu valtaisalla medioiden kampanjoinnilla yleisön hyväksymäksi.
Päättäjistäkin tietysti ainakin osa tietää toimivansa valheellisesti, mutta oman asemansa menettämisen pelosta eivät uskalla muuta kuin yhtyä vallitsevaan harhaan.
Huolestuttava ajatus on, että demokratian nimissä voidaan koko maa ajaa epäpätevien päättäjien määräyksillä nykyisenlaiseen ahdinkoon.
Puheet kunnianhimoisesta ilmastopolitiikasta ovat kuin oman ymmärtämättömyyden julistamista - tai pilkantekoa hallintoalamaisia kohtaan.Ei nuo typeryydet päättäjien syy ole, vaan todella hölmöjen äänestäjien. Jope lainaten, "mitäs äänestit". Ei sinne päättäjiksi ole pakko heikointa ehdokasta äänestää, vaan järkevimmän.
- Anonyymi
Ilmastopolitiikan suunta on lisääntyvät päästöt ja saasteet lisääntyy. Tilastot kertoo globaalien päästöjen nousevan,kun ilmastotoimiin pumpataan miljardeja ja tietysti kansalaisten pussista.
Eu koko aurinkoenergian kulutus v 2021 oli 0,65% ja tuulivoiman osuus 1,87%, joten sijoitus näihin on ollut todella huono. Tilastokikkailu kun luetaan uusiutuviin energian ryhmään jossa on bio ja puupoltto näyttää paremmalta. Koko energiakriisi joka tulee pahenemaan on pääasiallisesti ilmastopolitiikan syytä. Saksa etunenässä ydinvoimapäätösten johdosta. Teollisuus ei pysty eu alueella sopeutumaan mitenkään niukkuuteen ja kalliisiin hintohin joka vaikuttaa eu kilpailukyvyn merkkittävään heikkenemiseen. Pariisin ilmastosopimuksen ippc raportti olisi kannattanut lukea tarkemmin ja luoda tieteellinen arvio, jonka pohjalta suunnitelma, jossa tietysti täytyisi olla myös pakotteiden uhalla suurimmat saastuttajat ja tietysti kiina etunenässä. Hyvin dominoivaa politiikkaa, joka jostain syystä suojelee kommunistisia valtioita. Tämä herättää kysymyksiä? - Anonyymi
Mellakat lisääntyy maailmalla se on selvä se!!!
- Anonyymi
Veturit kulkevat auringon voimalla, kun sinne veturin katolle laittaa aurinko-paneelin...!
- Anonyymi
Juu, ja ne aurinkovoimalla kulkevat junat kuljettavat raaka-aineita tehtaille ja valmiita aurinkopaneeleita myyjille.
Ja kaikki tapahtuu ihan päästöttömästi.
- Anonyymi
Saksa sulkee ydinvoimaloitansa. Ruskohiili palaa.
Vihreät, aina järkeä vastaan.- Anonyymi
Ei olis euroopassa energian saatavuus ongelmaa jos saksa vaivautuisi laittamaan ydinvoimalat verkkoon.
- Anonyymi
Nyt Saksa on saasteidensa kanssa lirissä, eikä paluuta nähdä ydinvoimaan. Ruskohiilisaasteet tulee Suomeen ja Suomen piipertät väittävät sitä Suomen syyksi. Täällähän ne mittaukset tosin näkyvätkin.
- Anonyymi
Yksi hullu kohta on myös ,miksi Suomi ostaa Ruotsista sähköä PohjoisSuomessa ja myy sitä takaisin Ruotsiin KeskiSuomessa olevaa linjaa pitkin Merenkurkussa ,ainakin tällä hetkellä tuntuu niin tekevän ?
Jos tuo myyty sähkö päätyy sitten Eurooppaan, on hullua kierrättää se Suomen kautta ja näin vain lisätä jännite- eli sähköhäviöitä pitemmän matkan kera.
Päästöt senkun lisääntyy sitä kautta häviöiden kera. - Anonyymi
Juu odotappas vaan kun ensi kuussa iltalehti sensaatiomaisesti ilmoittaa asiantuntijansa päätyneen siihen tulokseen että ellemme kaikki nyt heti osta sähköautoja ja ryhdy vegaaneiksi sekä vaihda sukupuoltamme niin ensi vuonna ei ole säätä ollenkaan.
- Anonyymi
Hakken ja maakaasun tuonti venäjältä loppuu palelkaa helsinkiläiset !!
- Anonyymi
Kun dieselistä on haluttu päästä eroon on se tarkoittanut hiilipäästöjen lisääntymistä koska bensa tuottaa enemmän hiiltä kilometriä kohden kuin diesel
- Anonyymi
vihdeä siirtymä on nyky ajan lamaa, jossa päästöjen määrä sanelee maan tuottavuuden määrän,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591114Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11820Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83573Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36504Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43493Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Sinun kanssasi
Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver36476