Yhdistyminen yhteistä uhkaa vastaan

Kristinuskoa uhkaa muhamettilaisuus yhä selvemmin. Kohta näitä on enemmistö.
Eikö eri kristillisten liikkeitten ja kirkkokuntien pitäisi luopua keskinäisistä näkemyseroistaan ja yhdistää voimansa yhteisen asian puolesta?
31775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Auttaisi kovasti asiaa jos kristinuskonharhan epäjumala astuisi esiin ja myöntäisi taas erehtyneensä raamatun kirjoittajia innoittaessaan, kuten aiemmin joutuessaan hukuttamaan koko luomuksensa.

Uudet ohjeet voisi jakaa digitaalisesti.

Äänestä
  • Etkö sinä OSAA kirjoittaa sanaa Raamattu isolla alkukirjaimella??? Typerää!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Etkö sinä OSAA kirjoittaa sanaa Raamattu isolla alkukirjaimella??? Typerää!

    Osoitan syvää halveksuntaani kirjoittamalla se pienellä alkukirjaimella. Jos sinäkin lukisit raamattusinja ymmärtäisit mitä siinä kerrotaan, halveksuisit sinäkin tuota satukirjaa.

    Äänestä

  • he-ma kirjoitti:

    Osoitan syvää halveksuntaani kirjoittamalla se pienellä alkukirjaimella. Jos sinäkin lukisit raamattusinja ymmärtäisit mitä siinä kerrotaan, halveksuisit sinäkin tuota satukirjaa.

    Se ei ole satukirja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Etkö sinä OSAA kirjoittaa sanaa Raamattu isolla alkukirjaimella??? Typerää!

    Ei se ole hänen vika ja raamattuhan ei ole Jumalan Pyhää sanaa vaan kristittyjen epöjumalaa palvelemaan eksytettäville kirjoitettua mielen manipuloinnin lähde. Sitä kristittyjen oppia tukemaan on UT:n laitettu kristillisten Kaikkivaltiaan opetuslasten tekstejä mm uudenliiton Laki ja joukko opetuksia osittain väärennettyinä tai/ja väärin tulkittuna kristittyjen toimesta.
    Joten raamatussa olevat kaksi Jumalaa ja kaksi syntien sovittajaa Jeesus ja Barjeesus todistaa samaan kansiin asetettuina että kristittyjen laittomuuden herroja saa palvella kristillisten Kaikkivaltiaiden Nimeen niinkuin He muka olisivat kristittyjen laittomuuksia teettäneet ja käskeneet tehdä.
    Usko ja kaste ei pelasta! Kristillisten Kaikkivaltias Jeesus otti mukaansa Paratiisiin ei uskossa olleen, kastamattoman ryövärin joten siinä on todistus kasteen olevan kristittyjen omaa oppia kuten monet muutkin kuten rippi, avioliitto kirkkohää rituaaleineen, pappien virkaan siunaamiset:
    Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
    12:38 Ja opettaessaan hän sanoi: "Varokaa kirjanoppineita, jotka mielellään käyskelevät pitkissä vaipoissa ja haluavat tervehdyksiä toreilla
    12:39 ja etumaisia istuimia synagoogissa ja ensimmäisiä sijoja pidoissa,
    12:40 noita, jotka syövät leskien huoneet ja näön vuoksi pitävät pitkiä rukouksia; he saavat sitä kovemman tuomion."
    jne....

    Kristillisten Kaikkivaltias Jeesus EI LÄHETTÄNYT raamatun mukaan kristittyjä rikoksia tekemään....:
    Matteuksen evankeliumi:
    10:5 Nämä kaksitoista Jeesus lähetti ja käski heitä sanoen: "Älköön tienne viekö pakanain luokse, älkääkä menkö mihinkään samarialaisten kaupunkiin,
    10:6 vaan menkää ennemmin Israelin huoneen kadonneitten lammasten tykö. "
    ............tekemään laittomuuksia syyttömiä ihmisiä, lapsiakin rovioilla tappamaan KRISTILLISTEN KAIKKIVALTIAIDEN NIMEEN:
    2000-luvunkin vainoista Kaikkivaltiaiden ja Heidän Pyhän Hengen Nimeen "Älä tapa" ja https://www.minilex.fi/a/rikoslaki-ja-jumalanpilkka
    Kuten teot osoittavat: https://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
    Joten uskovaisten rahoituksilla saadaan aikaan maailmassa syyömien murhaamisia paljon ja jokainen murha on todistus todellisesta herrastanne JOKA ei ole kristillisten Kaikkivaltias Jumala tai Jeesus!
    Laittomuuden omat Herrat ovat Paavalin teksteissä.

    Äänestä

Pitäisi. Miten se tehdään?

Äänestä
  • Eikö tuossa yllä ole ohjeet kristnuskonharhan epäjumalalle?

    Varsin helppo setti maailmojenmukaluojalle, mutta unohtihan hän räsäskänkin puolustukseen osallistumisen. Ilmeisesti muita kiireitä tarkkaillessaan katolisten pappien ja kuoripoikien välistä kanssakäymistä puuttumatta asiaan millään tavoin....

    Äänestä

  • he-ma kirjoitti:

    Eikö tuossa yllä ole ohjeet kristnuskonharhan epäjumalalle?

    Varsin helppo setti maailmojenmukaluojalle, mutta unohtihan hän räsäskänkin puolustukseen osallistumisen. Ilmeisesti muita kiireitä tarkkaillessaan katolisten pappien ja kuoripoikien välistä kanssakäymistä puuttumatta asiaan millään tavoin....

    Sukinimi Räsänen kirjoitetaan kuitenkin ISOLLA alkukirjaimella, senkin tollo!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sukinimi Räsänen kirjoitetaan kuitenkin ISOLLA alkukirjaimella, senkin tollo!

    Räisänen kirjoitetaan isolla alkukirjaimella.

    Äänestä

Ruotsissakin on ulkomaalaisiet muslimit perustaneet itselleen alueet, josta ammutaan kaikki sinne pyrkivät ruotsalaiset ulos.

Äänestä
  • Niin, siitä se alkaa. Tai paremminkin jatkuu.

    Äänestä

ei erilaiset kristinuskon suunnat voi oikeasti yhdistyä kuin vain olemalla vaatimattomaisti Jumalan Sanan äärellä, ja uskomalla niinkuin Raamattu kehottaa uskomaan.

Äänestä
  • kaikki muu on teennäistä

    Äänestä

Pitäisi, mutta turha toivo!

Äänestä

Oikeassa olemisen pakkomielle sen estää.

Äänestä

Ei kristityistä ole yhdistymään.
Eiköhän anneta muslimeille suosiolla periksi.

Äänestä

Eiköhän se kristinusko itse ole suurin vaara itselleen uskovaisineen.
Kristillisten Kaikkivaltias Jeesus EI LÄHETTÄNYT raamatun mukaan kristittyjä maailmalle laittomuuksia tekemään vaan lähetti omat kristilliset opetuslapsensa:
Matteuksen evankeliumi:
10:5 Nämä kaksitoista Jeesus lähetti ja käski heitä sanoen: "Älköön tienne viekö pakanain luokse, älkääkä menkö mihinkään samarialaisten kaupunkiin,
10:6 vaan menkää ennemmin Israelin huoneen kadonneitten lammasten tykö. "

ketä laittomuuden kristityt rakastavat:
Jälä oh. 14:15 "Jos te rakastatte minua, niin pitäkäät minun käskyni."
"ÄLÄ TAPA"

NÄITÄ KRISTITYT OTTI POIS OIKEUDEN MAINOSTAMAASI "...vapaa tahto ja kaipaus Jumalan puoleen"
Kenen käskystä?
Mistä syystä kristityt vihaa lapsiakin ja polttavat elävinä Herransa helevein tulella?
Ja miksi esiinytte KRISTILLISTEN Kaikkivaltiaiden Pyhään Nimiin laittomuuden Herraanne palvellen?

Mm nämä kristittyjen teot rikkovat kahta Lakia kristillisten Kaikkivaltiaiden Pyhään Nimiin esiintyen:
"Älä tapa" https://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
Nuokin uhrit saivat tietää kristittyjen helevetin!
Mm nämä kristittyjen teot rikkovat kahta Lakia kristillisten Kaikkivaltiaiden Pyhään Nimiin esiintyen:
"Älä tapa"
ja
https://www.minilex.fi/a/rikoslaki-ja-jumalanpilkka

Äänestä
  • Miten tuokaan "minä julistan tämän" yhdisti eri kristinuskon haaroja?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten tuokaan "minä julistan tämän" yhdisti eri kristinuskon haaroja?

    Niinpä. Huonolta vaikuttaa.

    Äänestä

Kirkko ja muhamettilaisuus kuuluvat yhteen, koska niiden perustaja on sama henki.

Äänestä

Eipä ole vielä kovinkaan hyviä ehdotuksia tullut kristikunnan haarojen yhdistämiseksi.
Ilman sitähän on peli menetetty muslimien hyväksi.

Äänestä
  • Joo, Koraani voittaa lopulta Raamatun.

    Äänestä

Ei hyvänen aika sentään!
Eikö kristittyjä kirkkokuntia todellakaan kiinnosta yhdistyminen oman uskon puolesta?
Näinkö helposti muhamettilaisille annetaan etulyöntiasema?

Äänestä

EU:sta tulee islamilainen ja sitä myötä valtauskonto. Islamiin saa kääntyä, mutta toisin päin on tukalaa elää, että eiköhän kristittyjen peli ole jo pelattu. Ehkä kristinusko saa alemman uskonnon tittelin jonain historiallisena jäänteenä, mutta sitä ei enää esiinny käytännössä islamilaisessa EU:ssa.

Äänestä

Laittomuudet taistelee omia uskovaisia ja toisiaan vastaan jårjettömyyttään osoittavina.

Äänestä
  • Eiköhän tässä olisi järkevämpää eri kristikunnan haarojen yhdistyä yhteistä islamilaista uhkaa vastaan?

    Äänestä

Odottelen täällä edelleen kristikunnan eri haarojen yhdistäviä kirjoituksia.
Turhaan?
Vai annammeko islaminuskolle suosiolla periksi?

Äänestä

Raamattu ei tue sitä harhaluuloista ajatelmaa, että uskontojen tulisi yhdistyä. Se olisi vaikutukseltaan ja maultaan samanlainen, jos esimerkiksi punajuuri keittoon laittaisi erilaisia mausteita tai muita elintarvikkeita, jotka eivät sovi yhteen. Keitoksesta tulisi kaikkea muuta kuin maittava päivällinen. Sama uskontojen kanssa. Miksi`näin? Maailman uskonnot ovat luonteeltaan niin eripuraisia ja opeiltaan erilaisia, ettei tuollainen ajatelma uskontojen yhdistymisestä olisi koskaan mahdollinen. Maailman uskonnoissa on niin paljon toisistaan eroavaa, että ajatus on yhdistymisestä on mieletön.
Raamatussa puhutaan vain yhdestä "uskosta", jonka mukaan Jumalalle suorittamamme palvonnan tulee olla puhdasta palvontaa. Jumalan siis täytyy hyväksyä ihmisten tuottama uskonnollinen palvonta.
Suuri osa maailman uskonnoista ovat luonteeltaan hyvin eripuraisia. Paavali taas kirjoitti, ettei seurakunnissa saa olla eripuraisuutta ja jakaumia tai niinsanottuja kuppikuntia.
On syytä tutkia huolellisesti sitä hedemää kokonaisuutena siinä uskonnllisessa yhteydessä, jossa on mukan vain täysin turhaa uskonnollista rituaalia jolla ei valitettavasti ole Jumalalle meritystä. Se on kuin puhaltaisi tuuleen. En halua sanoa mitään ukontoa esimerkkinä tästä, etten tietoisesti loukkaisi kenenkään harjoittamaa uskontoa. Sanon vain tämän. Sellaiset uskonot, jossa on paljon teatraalista esitystä, muotomenoja, hienoja juhlallisuuksia, kallista rekvisiittaa jolla näyttää olevan erittäin suuri paino arvo jumalanpalveluksissa, tai joissa korkeassa asemassa olevia uskonnollisia miehiäidetään Jeesuksesta seuraavana arvoasteikossa, sellainen on turhaa palvontaa, eikä varmasti ole suloinen tuoksu Jumalan edessä. Päinvastoin kuten hän sanoi oman aikansa eräälle totte Israelin kansan kuninkaalle " ..eikö tottelevaisuus ole minulle tärkeämpää kuin uhrit, joita uhraatte ".
Todellisuus on, että monet aikamme uskonnot ovat maallistuneet ja nukautuvat meitä ympäröivän levottoman maailman vanaveteen sulautuen täysin siitä osaksi. He polkevat maahan Raamatun moraalinormit ja selittävät rakkauden ja hyväksynnän kuulumista jokaiselle moraalista riippumatta.

Äänestä
  • Peräänkuulutin kristinuskon eri haarojen, en maailman kaikkien uskontojen yhdistymistä keskenään.

    Äänestä

Edellisessä paljon kirjoitusvirheitä. Apua. Taisi olla kirjoitus koulussa 5. Mutta kirjoitus sisällöltään hyvä. Kiitos.

Äänestä

Ja vielä odottelemme hyviä ehdotuksia kristikunnan eri haarojen yhdistämiseksi taistelussa muhamettilaisuutta vastaan.
Vai annammeko periksi ja päästämmekö suosiolla islamin valtauskonnoksi?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kristinuskoa uhkaa muhamettilaisuus yhä selvemmin. Kohta näitä on enemmistö.
Eikö eri kristillisten liikkeitten ja kirkkokuntien pitäisi luopua keskinäisistä näkemyseroistaan ja yhdistää voimansa yhteisen asian puolesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu