Rekisteriote katsastuksessa?

Anonyymi

En löydä rekisteriotetta. Täytyykö sellainen paperi olla katsastukseen mennessä? Eivätkös he näe sen itse rekkarin perusteella sähköisesti kuten poliisikin?

4

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sitä tarvii mutta hyvä se olis mukana olla.

    • Anonyymi

      Ei tarvitse olla. Itselläni ei ollut ja eivät mitään siitä maininneet

    • Anonyymi

      Rekisteriote ei ole ollut käytössä 30 vuoteen. Joten ei sitä tarvita katsastuksessakaan.

      • Anonyymi

        30 vuotta on ehkä liioittelua, mutta hetkeen sitä ei ole tarvinnut Manner-Suomessa liikuttaessa.


        "Rekisteröintitodistuksen käyttötarve on nykyisin vähäinen. Teknisen osan (osa I) tarvitset, kun matkustat ajoneuvolla ulkomaille tai Ahvenanmaalle. Teknistä osaa ei tarvitse pitää mukana ajoneuvossa Manner-Suomessa liikuttaessa.

        Rekisteröintitodistuksen molemmat osat tarvitset, jos myyt ajoneuvosi henkilölle, joka vie sen ulkomaille tai Ahvenanmaalle rekisteröitäväksi.

        Rekisteri-ilmoitusten tekemistä varten et tarvitse ilmoitusosaa (osa II). Voit tehdä muutoksia omistamasi ajoneuvon tietoihin tunnistautumisen perusteella sähköisessä palvelussa tai rekisteröintitoimipisteessä. Myydessäsi ajoneuvosi voit luovuttaa ostajalle ilmoitusosan sijaan sähköisessä palvelussa luotavan maksuttoman varmenteen."

        Lähde:
        https://www.traficom.fi/fi/asioi-kanssamme/ajoneuvon-rekisterointitodistus


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe