Putinin mukaan lännen vastaukset Venäjän huoliin eivät ole riittäviä:

Ainakin S-posteja liikkuu rivakkaasti eri puolilla maailmaa, huomio on taattu ja olympialaiset alkaa.

No Time to Die on nyt Putinin suosikkielokuva.

Vaatimukset on kuin romuliikkeen johtajalla mutta mitään ei anneta vastineeksi.

Aikaisemmin saatiin hepulia Putinin ykkösosalla.

The World Is Not Enough for Putin.


Putinin mukaan lännen vastaukset Venäjän huoliin eivät ole riittäviä: ”Onko meidän tarkoitus aloittaa sota koko Natoa vastaan?”

VENÄJÄN presidentti Vladimir Putin kertoi tiistaina tarkastelevansa edelleen Yhdysvaltojen ja Naton toimittamia vastauksia maan esittämiin ”turvallisuushuoliin”. Hänen mukaansa on kuitenkin jo nyt ”selvää”, että vastauksissa on ”jätetty huomioimatta” Venäjän huolet.

– Emme ole nähneet riittävästi kolmen keskeisen vaatimuksemme huomioon ottamista, Putin sanoi CNN:n mukaan.

Venäjä vaatii muun muassa Naton itäsuuntaisen laajenemisen pysäyttämistä sekä sitä, että sotilasliiton asejärjestelmiä ei sijoiteta sen naapurimaihin. Putin puhui asiasta lehdistötilaisuudessa, joka järjestettiin Moskovassa hänen ja Unkarin presidentin Viktor Orbanin viisituntisen tapaamisen päätteeksi.

Lue lisää: Pekka Haavisto vahvistaa: Suomi on saanut kirjeen turvallisuus­takuista Venäjän ulkoministeriltä

PUTIN nosti esille myös skenaarion, jossa Ukraina liittyisi Natoon ja yrittäisi tämän jälkeen vallata Krimin niemimaan takaisin Venäjältä sotilaallista voimaa käyttämällä.

– Kuvitellaan, että Ukraina on Naton jäsen ja se käynnistää tällaisia sotilasoperaatioita. Onko meidän tarkoitus aloittaa sota koko Natoa vastaan? Onko kukaan uhrannut tälle ajatustakaan? Ilmeisesti ei, Putin sanoi Reutersin mukaan.

Putinin mukaan on löydettävä keinot suojella kaikkien valtioiden turvallisuutta.

Venäjän presidentti syytti myös Yhdysvaltoja siitä, että se ei ole kiinnostunut Ukrainan turvallisuudesta, vaan käyttää maata lähinnä työkaluna Venäjän kehityksen pysäyttämisessä. Putin vihjasi, että ”työkalua” voitaisiin käyttää esimerkiksi Venäjän ajamiseksi aseelliseen konfliktiin.

PUTIN toivoi, että dialogi Ukrainan kanssa jatkuisi, jotta sodalta ja muilta ”negatiivisilta skenaarioilta” voitaisiin välttyä.

– Toivon, että löydämme viimein ratkaisun, vaikka se ei tule olemaan yksinkertainen, Putin sanoi.

Hänen tulkittiin viitanneen siihen, että Venäjä on edelleen valmis neuvottelemaan kriisin ratkaisusta lännen kanssa.

Venäjä ei neuvottele, tarkoitus on sanella mutta viimein käy ilmi etteivät johda tämän pallon kulkua.

4

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä vastaukset ovat aivan riittäviä Moskovan Kremlille. 🙂

      "– NATO:n jäsenyyttä koskevat ratkaisut ovat kunkin hakijamaan ja NATO:n 30 jäsenvaltion asia. Venäjällä ei ole oikeutta puuttua – eikä sillä ole veto-oikeutta – tällaiseen prosessiin"

      Deal with it. 🙂

    • Anonyymi

      Stalinin kuolema olisi Putinille soveluas elokuva katsottavaksi. Tiivistää Venäjän johdon toimintatavat.

    • Ulkoministeri Haavisto: "Kaikki uhkatekijät, jotka kohdistuvat Eurooppaan, kohdistuvat myös Suomeen"
      Ulkoministeri Haaviston mielestä Venäjän lähettämä kirje ei liity Suomen mahdolliseen Nato-jäsenyyteen.

      Yleensä kirjeisiin aina vastataan, lähdetään siitä, kommentoi A-studiossa vieraillut ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) kysymykseen, aikooko Suomi vastata Venäjältä tiistaina tulleeseen kirjeeseen.

      Suomi on saanut yhtenä monista maista Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrovilta kirjeen, jossa tiedustellaan kantoja Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön Etyjin periaatteisiin.

      – Venäjän kirje on tietojeni mukaan lähetetty yli 30 maalle. Siinä ovat Nato-maat, EU-jäsenmaat ja Serbia. Kirje on aika samansisältöinen. Sen ajatuksena on se, että Venäjän turvallisuus on vaarantunut.

      Haaviston mukaan kirjeessä viitataan siihen, että omaa turvallisuutta ei saa lisätä muiden kustannuksella.

      – Me näemme lännessä, että osa ongelmaa on Venäjä itse, kun se on laittomasti miehittänyt Krimin ja pitänyt yllä konfliktia Itä-Ukrainassa. ja nyt kerää joukkoja Ukrainan ympärille.

      jatkuu..
      https://yle.fi/uutiset/3-12297643


      Mutta tämä on se TÄRKEIN!
      Me näemme lännessä, että osa ongelmaa on Venäjä itse, kun se on laittomasti miehittänyt Krimin ja pitänyt yllä konfliktia Itä-Ukrainassa. ja nyt kerää joukkoja Ukrainan ympärille.

    • Anonyymi

      Mutta tämä on se TÄRKEIN!
      Me näemme lännessä, että osa ongelmaa on Venäjä itse, kun se on laittomasti miehittänyt Krimin ja pitänyt yllä konfliktia Itä-Ukrainassa. ja nyt kerää joukkoja Ukrainan ympärille.

      Niin on mutta Venäjä ei ikinä myönnä sitä ja trollit myöskään.
      Mikä sinänsä ei ole yllätys eikä trollien sekoilulla ole kuin huonoa vaikutusta kansalaisten suhtautumisesta Venäjään.

      Lisää potkua mr. Bäckman, teiltä odotetaan toimenpiteitä. Vaikkapa rynkky kädessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      94
      4151
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      26
      2268
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2126
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      101
      1942
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      391
      1732
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      143
      1329
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1249
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1045
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      956
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      815
    Aihe