Jeesuksesta on vaikka kuinka paljon elokuvia, mutta mikä ihme siinä on että kukaan ei ole koskaan tehnyt elokuvaa jossa Jeesus tulee takaisin maan päälle? Siitähän voisi helposti tehdä hyvän elokuvan, ilmestyskirjassa on paljon hyvää materiaalia. Voisi tehdä elokuvan siitä kun peto nousee merestä ja ihmiset alkaa sitten palvomaan sitä, ottaa pedon merkin jne.
Miksei mitään elokuvia Jeesuksen toisesta tulemisesta tai lopun ajoista?
13
148
Vastaukset
- Anonyymi
Öö... Mites noi sitten vaikka nyt esmerkiks..?
https://m.imdb.com/title/tt3543918/
https://www.google.com/amp/insider.pureflix.com/movies/11-christian-movies-about-the-end-times?hs_amp=true- Anonyymi
Jälkimmäinen linkki kun ei jostain kumman syystä toimi, niin näillä ainakin nyt sitten löytää kyseiset esmerkit :)
https://www.google.com/search?q=11 christian movies about the end times
https://www.google.com/search?q=christian movies about the end times - Anonyymi
Tuo 2018 elokuva "The Second Coming of Christ" on se ainoa joka löytyy kun googlaa tuollaisia elokuvia, mutta ei se vaikuta olevan kovin paljon Raamattuun perustuva. Jeesusta ei vaikuta olevan elokuvassa lainkaan.
Olen näitä googlaillut itsekin jonku verran, ja äkkiä jos katsoo, näyttää että niitä olisi vaikka kuinka paljon, mutta kun niitä alkaa katsomaan tarkemmin esim. tuota imdb listaa joka löytyy, niin enimmät niistä ei pohjaudu ilmestyskirjaan melkein ollenkaan, ja ne muutamat mitä sieltä löytyy on saanut 4/10 tähteä.
Tällaisen listan löysin kans:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_based_on_the_Bible#Revelation_/_Apocalypse
Hyviä Jeesus tai Mooses elokuvia kun ajattelee, niin tulee heti mieleen useita joita olen nähnyt, mutta en ole nähnyt yhtään hyvää elokuvaa joka perustuisi ilmestyskirjaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo 2018 elokuva "The Second Coming of Christ" on se ainoa joka löytyy kun googlaa tuollaisia elokuvia, mutta ei se vaikuta olevan kovin paljon Raamattuun perustuva. Jeesusta ei vaikuta olevan elokuvassa lainkaan.
Olen näitä googlaillut itsekin jonku verran, ja äkkiä jos katsoo, näyttää että niitä olisi vaikka kuinka paljon, mutta kun niitä alkaa katsomaan tarkemmin esim. tuota imdb listaa joka löytyy, niin enimmät niistä ei pohjaudu ilmestyskirjaan melkein ollenkaan, ja ne muutamat mitä sieltä löytyy on saanut 4/10 tähteä.
Tällaisen listan löysin kans:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_based_on_the_Bible#Revelation_/_Apocalypse
Hyviä Jeesus tai Mooses elokuvia kun ajattelee, niin tulee heti mieleen useita joita olen nähnyt, mutta en ole nähnyt yhtään hyvää elokuvaa joka perustuisi ilmestyskirjaan.Lähetäpä vaikka Renny Harlinille viestiä ja ehdota sille tätä sinänsä ihan varteenotettavaa ideaa. Hyvän tällaisen leffan alulle paneminen ja tekeminen vaatii aika paljon kokemusta ja ammattitaitoa.
- Anonyymi
Toden totta!
Siitä saisi hienon hörhöelokuvan.
Ilmestyskirja on jo niin villiä kerrontaa, ettei sellaista pysty mikään viikonloppu viihdekäyttäjä saamaan paperille.
Johannes olikin oikea heavy user, alan mies. Tunsi aineet.
Jeesuksen puvustaminen on hieman ongelmallinen.
Pitääkö olla iänikuinen valkea hursiti ja kulahtaneet sandaalit? Voisiko orjantappurakruunun korvata piikkilangalla? Olisi nykyaikaisempi. - Anonyymi
> Jeesuksesta on vaikka kuinka paljon elokuvia, mutta mikä ihme siinä on että kukaan ei ole koskaan tehnyt elokuvaa jossa Jeesus tulee takaisin maan päälle?
Ehkä paras, ettei tehdä, ihmiset helkästi tekevät siitä vääriä tulkintoja ja pahimmassa tapauksessa johtavat monia harhaan. - Anonyymi
Monty Pythonin Life of Brian on paras Jeesuksesta kertova elokuva.
Siinä kerrotaan pojan elämä, syntymästä ristille. - Anonyymi
Voi olla että adventistit eniten puhuvat Jeesuksen takaisin tulosta
Onhan niillä kanavia. media 7 Hope Chanell audiopankki.com - Anonyymi
Aniharvapa sellaista huuhaata viitsisi katsoa, joku raja se on sentään satujen kerronnassakin. 🤣
- Anonyymi
Minne se Jeesus laskeutuisi?
Tulisiko kaikkialle yhtäaikaa?
Kuulostaa täysin mahdottomaksi.
Coppolan Ilmestyskirja Nyt on riittävän hyvä kuvaus.
Edes Johannes ei olisi pystynyt kuvittelemaan filmin tapahtumia, vaikka mitä olisi mitä syönyt.- Anonyymi
Jeesus voisi laskeutua vaikka Israeliin tai Suomeen. Tai ehkä hän voisi syntyä normaalisti, ja hän voisi näyttäytyä kaikille ihmisille yhtä aikaa TV:n ja internetin avulla, ei siinä mitään mahdotonta ole.
Toinen kiinnostava juttu on jos Jeesus laitettaisiin mielisairaalaan, koska sinnehän varmaan monet ihmiset nykyään laitetaan jos ne väittää olevan Jeesus. Mutta sitten Jeesus käyttäisi hänen taikavoimia ja hän kävelisi seinien läpi pois mielisairaalasta, ja ihmiset alkaisi pikkuhiljaa tajuamaan että hän oikeasti on Jeesus.
- Anonyymi
Thorista on tehty lukuisia elokuvia. Elämme suden aikaa.
- Anonyymi
Voisko joku kuka tietää niin kertoa mulle uskovaisia elokuvia.kiitän etukäteen.siunausta jokaiselle yhtä paljon.😄😄😄
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073225GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831162
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531102Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351032- 47899
- 67878
- 53867
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn25864Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862