Tänne voi kertoa niin hyvät kuin huonot asiat, mitä tuntee Ylöjärveläistä taksitointa kohtaan. Tunnetusti taksi on poliisin ystävä, mutta varmasti myös väärinkäytöksiä löytyy taksitoimessa. Ei taksikuskit ole mitään yhteiskunnan ja poliisin ystäviä, ihan normaalikaduntallaajia joilla toimeentulo on tehdyissä ajoissa ja miksei sitä elantonsa eteen tee mitä vaan.
Ylöjärveläinen taksikulttuuri
Anonyymi
587770
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Omaan kokemukseeni voin vedota ja kertoa ettei minulla ole minkäänlaista arvostusta tätä ammattiryhmää kohtaan.
yleisesti ottaen tiedän muutaman taksikuskin joilla äö hiukan matala ja ilman koulutusta.
Ajaako ylöjärvellä vielä Suomalaiset taksia ? ? Vai onko kuskit kaikki. . . . .
Ylitalo yhtiöt Oy, mitäs muita taksifirmoja täällä pyörii.
Toivottavasti avi tekee tarkastuksen …. huomaa neljässä minuutissa rikkeitä ja tekee erityistarkastuksen… loppuu toi huijaamalla halvat hinnat
Jos tilaatte tilausajon… kannattaa tarkastaa kuljettajan ajo-oikeus ja ammattipätevyyden voimassaolo.
Matti on naurettava, ukko pitää ihme palopuheitaan ja esiintyy kuin olisi paljonkin alan kokemusta.
Rehellistä yrittämistä😎
👍👍👍👍👍
suuret puheet palkan maksut ovat mitä ovat Matti on maksavinaan toiset ovat tekevinään TV entinen tenho😀
Yrityksen maineen pilaa työntekijä. Auton tunnistaa logosta.
Tee rikosilmoitus jos on tapahtunut sellaista mistä pitää tehdä.
Taksikuski alkaa hyppiin silmille. Ei se ihan vetele sellanen homma. Matin kannattaa koulutta porukkansa. Taksi ei ole sen kummenpi kulkuneuvo liikenteessä kuin mikään muukaan ajoneuvo.
Ylitalo. Paras. Varmasti edullisin ja ystävälliset kuskit.
Täällä taas perus Matti kehuu omiaan … Espanja kutsuu
Edullisesti ei saa muuta kuin paskakuskin heh hheh.
Tässä lienee sama aloittaja, kun koulukuljetuksessa täällä ja Lempäälän ryhmässä. Katkeroitunut jostakin 🤷 On se kamalaa, kun joku menestyy...
Ei tässä menestymisestä ole kyse vaan taksikuskin toiminnasta. Jatkossa tulee lisää infoo jos toiminta on samanlaista Ylöjärvellä. Ei täällä kaiketi montaa taksikuskia ole Ylitalolla. EI TODELLAKAA OLE KYSE MATTI YLITALON TOIMINNASTA VAAN HÄNEN YRITYKSELLE AJAVASTA HENKILÖSTÄ. Kuten sanottua: härskit temput sallittua pikkupalkkaisessa urakkatyössä.
Käytössä puhelimissa fake GPS toiminto jolla voidaan siirtää auton sijainti lähelle asiakkaan osoitetta niin kyydin saanti varmaa… koskee Tuomen välittämiä kuohke kyytejä ja sitten ajellaan tuttutaksi asiakkaiden matkoja vaikka asiakas ei edes mukana…
Ok Eli yhdessä tapauksessa on varmaan käynyt siten, että asiakas ja tuttu taksi on sopinut etukäteen koska asiakas tilaa sotekyydin tuolta tuomen välityspalvelusta. Taksikuski on jo ennen tilausta ollut ulko-ovella autonsa kanssa odottamassa asiakkaan osoitteessa tuomelta tulevaa kyytivälitystä. Taksi nimittäin odotteli oven edessä 15-20 min ja kuski pleras puhelintansa eli odotteli tilausta.
Ei tämä ole ihan oikein kaikkia kohtaan oikein. tämä ei ole varmaankaan sallittua. Uskoisin tälläisen olevan rikollista toimintaa ja vaatii toimenpiteitä. Kunnan viranomaiset ei kerkiä valvomaan tämmöistä toimintaa. Sikäli mikäli kaikki ajot menee asiakkaalla tietylle taksille, niin silloin on hämärää.
Taksikuski piti oven edustaa taksitolppana, joka ei ole kunnassa mahdollista. kunta osoittaa selkein merkein missä taksi voi odottaa kyytejä. Tarviipa olla yhteydessä poliisiin ja kuntaan.
Kuohke kyytejä monella paikkakunnalla…. Ei ole muita takseja kohtaan oikein että sama yhtiö vie vilpillä kyytejä…. sitä jos joku rehellisellä toiminnalla menestyy on Ok mutta tällä vilppipelillä menestyvä täytyy saada vastuuseen tekosistaan ….
Mutta kun se odotusaika on yksi tunti. Että oletko varma että oli siinä tunnin vartoilemassa?
Ei menestymisessä mitään väärää. Mutta tarviiko se tehdä kieroilemalla, on niin saatanan lipeviä poikia.
Olin huoltiksella kahvilla vapaa-ajalla, kuulin kun viereisessä pöydässä vinka tarjoaa kyytiä. Linjurikuski joka ajaa linjaa kuittasi tilausta ja rupesi soittamaan tilausta eteenpäin, luultavasti saman firman autoon. Härski veto, ei tuntenut minua eikä muita paikallisia.
Sen tiedän että yritys antanut aivan älyttömät tarjoukset kaikkiin tuomen ajoihin.
Millä konstilla kuohkekyytejä ajaa yrittäjät jotka eivät osallistuneet edes kilpailutukseen tai antoivat tarjouksen niin väärin että hylättiin.
Alihankkijatkin piti ilmoittaa jo tarjouksessa.
Ylitalolla näyttää olevan Tuomen hiljainen hyväksyntä väärinkäytöksiin…
Tai sit vaan hyvä alennusprosentti......
Juu on hyvä ale ja sillä konstilla kuoritaan kermat päältä… kyytihän voidaan ajaa vaikka äidin autolla … ja vinka olla vaikka Kuusamossa kun fake gps käytössä
Matti lainaa laitteita ja tuomi sanoo soo soo jatka vaan samaan malliin…
Ainakin juoppoa sotekyytiläisiä kuskataan taksilla. Saattajakin tarvii olla mukana kun itse kuskattava on niin kännissä ja myös saattaja, loppu viimeksi taksikuskin pitää kantaa tavarat ja varmaan hakee vielä kaljatkin kaupasta.
Asunnosta kaljakauppaan ja takaisin. Nimet ja tarkennuksia tulee jatkossa mikäli homma ei lopu. Taksikuski tekee varmaan kaikkensa asiakkaan eteen sillä asiakashan on se "maksaja" Tämä juoppo sotekyytiläinen käyttäytyy kuin maailmanomistaja.
Taksien rekisteritiedot otetaan tarvittaessa ylös.
Taksikuski tässä vastaa sotekyydin toteutumisesta niillä ehdoilla millä yhteiskunta on ne maksanut.
Rikosilmoitus tehdään toiminnasta, joka on vastoin sääntöjä ja ohjeita. Ylöjärven kaupungilla on vastuu valvoa sotekyytien toteutumisen oikeellisuutta. Asiaan on monta vaihtoehtoa puuttua ja virkamiehellä on vastuu puuttua asioihin. Mikäli virkamies on haluton puuttumaan tilanteeseen se on hänen oma mokansa ja varma loppu virkamiesuralle.
HUOM! VERORAHOILLA MAKSETAAN NÄMÄ SOTEKYYDIT JA KOSKETTAA KAIKKIA VERONMAKSAJIA. YLÖJÄRVELLÄ NIPISTETÄÄN NIIN MONESTA ASIASTA JOTEN ON VELVOLLISUUS MYÖS KAUPUNGILLÄ PUUTTUA VÄÄRINKÄYTÖKSIIN.
Sotekyytejä sääntelee valtakunnan laki, ei Ylöjärven kunnan tai sinun oma laki :D
Kyllä niillä kyydeillä saa mennä vaikka viinaa juomaan ja ostamaan jos se jollekulle on niin tärkeää.
Niitä on rajattu määrä ja ne on asiointiin tarkoitettuja.
Vaikka se sua harmittaisikin.
Minua ei viinan juonti harmita laisinkaan, minua harmittaa se mitä aiheutuu liiallisesta viinanjuomisesta ja se on häiriö. Ylöjärven kunta kustantaa juopolle henkilölle sen, että se saa käydä aiheuttamassa häiriötä talon muille asukkaille, talossa jossa tämä juoppo sotekyytiläinen ei asu. Kyytejä tulisi rajata siten, että jos kyyditettävästä aiheutuu yhteiskunnallista harmia, niin tällöin kyyteihin tulisi Ylöjärven kaupungin puuttua ja kieltää kyydit sinne missä on aiheutettu häiriötä.
Tarvii alkaa tarkkailemaan kauppojen edustoilla kulkevia takseja ja millaista porukkaa niillä kulkee.
Kyllä, ala seurata tilannetta nyt aamusta iltaan ja tee muistiinpanoja.
Valokuvat on hyvä lisä netissä. Julkisilla paikoilla kuvaaminen on sallittua ja kuvien julkaiseminen netissä on sallittua, jos sillä ei loukata kenenkään yksityisyyttä.
Joo taksikuskien maineenkin voi pilata yksikin henkilö. Tiedän ainakin yhden naiskuskin Ylöjärvellä joka on täys kusipää.
No se liittyy jotenkin ylitaloon, veikkaisin.
Mikäs laki kieltää kaupassa käynnin asiointikyydeillä? -Ei mikään.
Onko takseilla vielä liikennöintilupia. Se on luvat pois jos hämarätoimintaa löytyy.
MOT ohjelmaan …..
Miten rikostuomion saanut henkilö voi toimia yritysten hallinnossa?
No siksi kun ne on ylitaloja
Ensin poljetaan hinnat alas sitten yritetään myydä yhtiöt oy ylihintaan…
Kuka nyt talkoita ostais
Onko Ylitalo yhtiöt Oy myynnissä ja missä linkki ? En kysele siksi et ostaisin mut muuten kiinnostaa.
Laita hakuun myydään yrityksiä … ja siitä järjestyksessä ekasta alottaa ja rajaa alueeksi esim Pirkanmaa …
Eläkee viittikö. Taksikuskit on järjestään hyväsydämisiä, kohteliaita, vaatimattomia ihmisiä. Etenkin vanhempien ihmisten hyvinvointi on heille sydämenasia.
Kiiskinen oli kova rattimies skodalla 500tkm ja poliisin kaveri
Nyt on ISOJA ongelmia hoitaa sopimuksia ei edistä firman myyntiä ei
Yksi sopimus purettu….
Huonoa sopimusten hoitoa halvin onkin kallein….
Jatkoa luvassa…
Taitaa remmi luistaa
ylöjärvellä on takseja niin paljon ettei kaikki mahdu enään taksitolppapaikoille. Taksikuskit seisottaa päivällä palowoutin edessä normiparkkiksella autojaan. Vieressä olisi myös tolppapaikat.
ja minkä vitun takia tälle stanan veronkiertoporukalle on omat kaistansa kaupungeissa. siä on pestyllä paalulla koijattu päättäjiä
Eesti Eesti Eesti kaipaan sinne…
Kurussa kun yhdestä päästään eroon.niin vielä pöhlönpi pitäs tulla tilalle.kyllä kansa tietää!!!!
pidä persu kuski turpas kiinni.sinä puhut silloin kun kysytään.rahalla maksetaan eikä purra peräpuikoila!!!