Hangon väkiluku oli 1.1.2022 8.000.
Onko esim. kaupungilla valistunutta arviota paljonko Hangossa on ns. kakkoshankolaisia, joilla on vakituinen asunto Hangossa?
Hangon väkimäärä
5
627
Vastaukset
- Anonyymi
Ns. vapaa-ajan hankolaisia on n. 2000 henkilöä. Uusi rakentaminen kohdistuu lähes kokonaan tähän ryhmään ja tulee nostamaan henkilöluvun n. 3000 tuntumaan. Ostovoimahan tällä ryhmällä ylittää jo nyt reilusti perushankolaisten ostovoiman.
- Anonyymi
Ostovoimaan on, mutta kaupungin kassa ei kilise. Ei verotuloja, joilla pidetään yllä kadut, vesilaitos, koulut, puistot y,.
- Anonyymi
Kaupungin oma päätös laittaa hankolaisuus vuokratontin tärkeimmäksi hakijan kriteeriksi sulkee pois uusien veronmaksajien tulemisen.
Tontit on nyt varattu ikääntyville/eläköityville hankolaisille, koska nuoret muuttava koulutuspaikkojen takia muualle eivätkä palaa entiseen kotikyläänsä, missä kunnallisvero on tapissa.
Edessä on yhdistyminen Raaseporin kanssa. Kun kaksi kriisikuntaa yhdistyy, niin virkamiesten palkoista saadaan säästöä kun hallinto voidaan hoitaa hoitaa yhdestä paikasta.
Onko tietoa, kuinka suuri työllistäjä Hangon kaupunki on nykyisin ? - Anonyymi
helsinki tai espoo voisi yhdistyä hangon kanssa.sit ei olisi ongelmia
- Anonyymi
Muutamia vuosia sitten oli keskustelua Hangon ja Lohjan yhdistymisestä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1321644- 391562
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa601306- 681285
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2041071- 691044
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2631044- 74945
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää17897Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106868