Venäjän perääntymistie tilanteesta

Venäjän operaatio Ukrainan osalta on tuomittu epäonnistumaan. Kysymys kuuluukin, löytääkö Venäjä kunniallista perääntymistietä.

Operaatio on jo aiheuttanut valtavat kielteiset vaikutukset Venäjän maineelle ja taloudelle. Venäjään kohdistuu nyt suuri epäluottamus.

Vetäytyminen operaatiosta aiheuttaa reaktion myös Putinin kotikentällä Venäjällä. Kansa ei ymmärrä, mitä tapahtui, mutta sen se ymmärtää, että jotain meni pahasti pieleen. Koko operaatio oli turha.

Demokraattisessa valtiossa se merkitsisi vallanpitäjien vaihtoa.

20

53

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän Venäjän tarvitse tehdä mitään perääntymistä, eivät he ole uhanneet hyökätä Ukrainaan. Yhdysvalloillahan se on mitenkä perääntyvät valehteluistaan.

    • Anonyymi

      Mutta ku. Venäjä ei ole demokratia, vaan fascistinen valtio ja semoisissa maissa yleensä mennään niin pitkälle kuin henki diktaattorissa pihisee. Valitettavasti ei ole mitään hyvää luvassa.

      • Anonyymi

        Demokratioista on turha puhua yhtään missään niin kauan kuin raha on se mikä ratkaisee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Demokratioista on turha puhua yhtään missään niin kauan kuin raha on se mikä ratkaisee.

        Aivan, Venäjällä nykyisin ratkaisee raha, nimitäin Putinin ja hänen sisäpiirinsä omaisuus. Neuvostoliiton aikaan oli asia toisin. Silloin oli kysymys kommunisteisesta maailman käsityksestä, jonka mukaan tavoitteena oli maailman vallankumous. Kehotettiin kansoja liittymään yhteen, mutta sehän oli bluffia sekin. Sen valtakunnan ihannointi nykypöivänä on absurdia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan, Venäjällä nykyisin ratkaisee raha, nimitäin Putinin ja hänen sisäpiirinsä omaisuus. Neuvostoliiton aikaan oli asia toisin. Silloin oli kysymys kommunisteisesta maailman käsityksestä, jonka mukaan tavoitteena oli maailman vallankumous. Kehotettiin kansoja liittymään yhteen, mutta sehän oli bluffia sekin. Sen valtakunnan ihannointi nykypöivänä on absurdia.

        CCCP aikana se vasta korruptio rehotti ja nyky venäjä vain jatkaa sen perintöä.Ukraina on myös maa,jossa pitää olla oikeita ystäviä oikeissa paikoissa ja rahanippu kädessä.Maissa missä ei ole demokratiaa kuin lumeeksi,ihmisten pitää keksiä keinot miten pärjätä.


    • Anonyymi

      Diktaattori tukeutuu valtaan, ja on juopunut siitä.
      Nyt kun kannatus hiipuu, täytyy keksiä uusia keinoja. Tätä näytelmää seuraamme parast`aikaa.

    • Anonyymi

      Putler haluaa olla iso kansainvälisten asioiden johtaja. Hän neuvottelee USA:n ja Kiinan presidenttien kanssa.
      Jos hän olisi KGB:n eläkkeellä hän olisi jossain Venäjän Kontulassa kyyhöttävä vanhus.
      Se ei käy päinsä joten hän johtaa näyttävästi operaatiota jossa hän pelastaa Ukrainan länsivaltioiden ikeestä ja tekee selkävoiton demokratiasta.
      Putler on jo säätänyt lait joiden myötä hän on keisari eiku presidentti kunnes kuoleman hänet korjaa.

    • Anonyymi

      Ukrainalainen ”ehkä” on varovaisempi. Presidentti Volodomyr Zelenskyin mielestä Venäjän uhka ei ole sen kummoisempi kuin viime keväänäkään. Satelliittikuvia rajalle keskitetyistä venäläisjoukoista on hänestä ylitulkittu.

      Onkohan niin, että Ukrainan Volodymyrkin on niitä nolojen tilanteiden miehiä? Oma koomikon ura oli nousujohteista yli odotusten, mutta Ukrainan pressana oleminen on osoittautunut melko "työlääksi".

      On puhuttu Venäjän haluavan asettaa Ukrainan johtoon jonkun venäjämielisen nukkehallitsijan. Jospa Zelenskyi onkin saanut Kremliltä "muhkean" pankkisiirron ja menolipun jollekin "keihäsmatkalle" taannoisen keihäänheittäjän perään? Sitten Putler saisi Ukrainankin pikkurillinsä alle Valko-Venäjän tapaan. Volodymyr myisi maansa, mutta eläisi loppuelämänsä sukunsa kanssa ylellisyydessä!

      Onhan suomalaisetkin Aho ja Lipponen myyneet sielunsa saatanalle, aika näyttää, pääsevätkö lankkaamaan Putlerin kenkiä vaiko samalle hautausmaalle idolinsa kanssa!

    • Anonyymi

      Sielä on Venäjällä harjoitukset menossa.

      Panivat "lännen" vinkumaan kuin astuttavan sian.

    • Anonyymi

      Yhdysvallat sai jo valehtelullaan Ukrainan vähäisenkin talouden kuralle.

    • Anonyymi

      On totta, että Ukrainan talous on kärsinyt Venäjän sotatoimista.

      Nyt nähdyistä sotavalmisteluista kärsii Venäjän talous eniten.

      • Anonyymi

        Talous on kärsinyt Ukrainaasa EUn ja USAn toimista ja niiden suunitelma katkaista Venäjältä Swiftmakwujärjestelmä heikentää lisää Ukrainan taloutta kun Ukraina ei saa kaasunsiirtotuloja


    • Anonyymi

      Mutta, venäläiset ovat tyytyväisiä johtajaansa.
      Ovathan heidän reaalitulot laskeneet jo kymmenkunta vuotta peräjälkeen.
      Eivät ole tajunneet, että rahat ovat menneet yltiöpäiseen sotavarusteluun, ja presidentin lähipiirin veroparatiisisijoitteluun.

      • Anonyymi

        Kapitalismissa palkkoja ei määrää valtio vaan yksityisten yritysten työnanantajat ja palkat kehittyy yrityksen menestyksen mukana. Sama koskee julkista työnantajaa jotka joutuu palkkoja nostamaan työvoiman saatavuuden mukaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kapitalismissa palkkoja ei määrää valtio vaan yksityisten yritysten työnanantajat ja palkat kehittyy yrityksen menestyksen mukana. Sama koskee julkista työnantajaa jotka joutuu palkkoja nostamaan työvoiman saatavuuden mukaan.

        Venäjä ei ole normaali markkinatalous.


    • Anonyymi

      " Koko operaatio oli turha"
      Ei suinkaan, Saihan nato (Eu ja USA ) Eurooppaan sodan ja naton uuteen nousuun.
      Sikälikin hienosti junailtu että varsinaisen rintaman molemmilla puolin on saman maan eri kansan osat, muuta kuin kannustaa ja aseistaa.
      En koskaan olisi uskonut että Suomi on tämänkaltaisessa yhteisössä, eikä ainakaan vielä pyri siitä eroon.

    • Anonyymi

      Tien Venäjän kunniakkaaseen perääntymisen tietää vain federaation psykiatri, toivottavasti sellainen sieltä löytyy.
      Jos on niin kuin on tulkittu, että kassa on nyt niin tyhjä että kiinalta pyydetään apuja, ja valko Venäjälle perustetaan hyvin suojattua tukikohtaa, johon edes omat upseerit eivät sitten uskalla kohdistaa.. Tilanne ilmeisen epätoivoinen siellä, on siinä meidänkin turpo johtajilla miettimistä, ei käy kateeksi heidän asemaansa vaikka heitäkin on tullut arvosteltua

      • Anonyymi

        Venäjä ei peräänny niin kauan kuin USA ja NATO hilluu Ukrainassa eli Bideeni tarvitsee kunniallisen paluutien valehtelulleen Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan.


    • Anonyymi

      Mitenkä Yhdysvallat peruu valheensa kun mitään hyökkäystä ei tule.

      • Miksi Venäjä siis kasaa hyökkäysjoukkoja ja kalustoa Ukrainan rajoille, jos sillämuka ei ole aikeita laajentaa hyökkäystään Ukrainaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      3336
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1673
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      97
      1523
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1419
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1354
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1286
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1218
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1039
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      952
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      55
      882
    Aihe