Oliskohan keinoja parantaa minäkuvaa? Oon normaali ja alipainon rajoilla, mutta peilikuva etoo.
Oma kroppa ahdistaa
11
936
Vastaukset
- Anonyymi
Kunpa tietäisin? Sama asia tällä ja omasta mielestä näytän lihavalta.rumalta ymm
- Anonyymi
Eräs kaunis nuori nainen piti itseään hyvin tummana, todellisuudessa häntä yleisesti pidettiin hyvinkin kauniina. Omaminäkuva ei taida vastata todellisuutta.
- Anonyymi
Kirjoitusvirhe…piti itseään rumana.
- Anonyymi
Tiedät olevasi melkein alipainoinen niin älä tuijota peiliin ja jos haluut laihtua niin anoreksiaan voi kuolla.Sekö on tavoitteesi jos pidät itseäsi lihavana?
- Anonyymi
Tyhmin kommentti mitä oon hetkeen nähnyt :D 1. Anoreksia nuorempana sairastettu, en kuollut. 2. En sanonut että pidän itseäni lihavana. 3. En myöskään puhunut tavoitteistani? 4. Vaikka laihduttaisinkin, se ei tarkoita sitä että mulla on syömishäiriö, koska et tiedä mun suhtautumista ruokaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyhmin kommentti mitä oon hetkeen nähnyt :D 1. Anoreksia nuorempana sairastettu, en kuollut. 2. En sanonut että pidän itseäni lihavana. 3. En myöskään puhunut tavoitteistani? 4. Vaikka laihduttaisinkin, se ei tarkoita sitä että mulla on syömishäiriö, koska et tiedä mun suhtautumista ruokaan.
jos olet alipainon rajoilla niin miksi olisi edes syytä laihduttaa.
- Anonyymi
Liikutko? Se voi auttaa.
Jonkin sisällön etsiminen elämään auttaisi myös. Kahdella tavalla kuten liikunta. Et ajattele ulkonäköäsi ja toisaalta muu tekeminen voi saada sinut tuntemaan olosi hyväksi itsessäsi.- Anonyymi
Kiitos vinkistä! Tällä hetkellä en hirveästi liiku, työ vie kaiken ajan ja jaksamisen. Välillä käyn kyllä kävelyillä. Kevättä odotellessa että sais kaivaa pyörän varastosta :)
- Anonyymi
Tuttu tunne, ratkaisu vähemmän peiliin kattomista ja enemmän mielekästä tekemistä.
- Anonyymi
Ootko sanonut tästä kellekkään?
- Anonyymi
tarkotan siis että niikun esim sun vanhemmille,kenenkää ei pitäs kokee sillee et oma kroppa ahistaa tai näkee itsensä toisen puolen .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1932604Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki392468Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from582149- 1082103
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702054Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen402040Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la661426- 1311248
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241127- 55988