https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008584476.html
En käsitä miten on hajotettu noin. Pistorasiatkin rikki.
Meillä naapurien jäljiltä piti uusia koko asunto, mutta ne olivatkin debiilejä häirikköjä.
En käsitä miten on hajotettu noin. Pistorasiatkin rikki.
Meillä naapurien jäljiltä piti uusia koko asunto, mutta ne olivatkin debiilejä häirikköjä.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Kuka hullu yleensä antaa tunkeutujille 250 neliön omakotitalon. Sairasta..
Lieksa, 250 neliötä, 2500 euroa.. Mistähän luulet saavasi vuokralaisia tuollaiseen muuta kuin joku sossun kautta rikastuttaja perhe. Täälläpäin eivät joudu maksaa mitään, kunnan vuokratalossa voi mäiskää menee melkein miten tykkää.
Ainoastaan hullu vuokraa matuille asunnon.
Kela maksaa, vakuutukset korvaa, sou wot ?
🤪😜😜😜😂
Ja torakat vuokranantaja sai kaupan päälle!
Näitä vihreät haluavat suomeen loisimaan meidän kustannuksella lisää....ja nykyinen hallitus tukee tätä....käsittämätöntä...
Monta olet nähnyt ajavan pyörällä töihin, vievän lapset päivähoitoon? Vihreät voisi pitää tästäkin huolta, ei se sossusta autoa vaan fillari, niitä saa kierrätyskeskuksestakin muutamalla kympillä. Nytkin on hyvät kelit ajaa pyörällä,
Onkohan siellä ollut Ikean lepotuolia rahilla ? Jotta oisi arjen askareet vähemmän stressanneet ?
Mitä ihmettä ne oli yrittäneet tehdä pistorasialle?! Nauratti tuo saunan lämmitys. Onko savupelti täysin tuntematon somaleille? Puukiukaan hormiliitos oli revitty irti ja sitten ilmahormin venttiili. Kai sitä savua oli jonkin verran poistunut sitä kautta. Eikö tullut mieleen kysyä neuvoa? Miten voi olla huomaamatta savupeltiä? Tätä se on kun ÄO on 68.
Ehkä se valkoisen miehen paha ja yskittävä rasistinen savu oli paennut sinne pistorsiaan ja se piti yrittää karkottaa sieltä pois viidakkoveitsellä? … ja voodoolla?
Lauteen valkoiset, ja seinät mustat? Äly hoi, älä jätä.
Aiemminkin 90 luvulla, erääseen kerrostaloon päästyään keräsivät puita, ja sytyttivät tulen sähköhellaan.
Rikokseen perustuva vahingonkorvaus vanhenee 20 vuodessa. Pakolaiset tuskin menevät töihin, elävät koko elämänsä yhteiskunnan elätettävinä. Tällöin vahingon kärsinyt ei saa ikinä takaisin mitään. Nyt voi sanoa, että omat koirat purivat.
Ovat ehkä yrittäneet sovittaa amerikkalaismallista pistoketta SHUKO-rasiaan. Muutemalla eurolla olisi saanut adapterin.
Vievät päivähoitoon ja vanhemmat istuvat kotona. Kunnan kodinhoitaja käy hoitamassa nuorta tervettä perhettä.
Kunnan kodinhoitaja ei käy hoitamassa suomalaista vammaista vaan häntä hoitaa suomalainen eläkeläinen (vanhus).
Jos tuttua on vain avotuli nuotiolla niin saunan kiuas on jo liian haitekkia sähköstä puhumattakaan.
Ja se on sitä, kun tyhmänylpeys estää pyytämästä neuvoja.
Samaa voi sanoa suomalaisista tapauksista.
Tulihan se sieltä... kyllä suomalaisetkin
Samaa voi sanoa suomalaisista jotka ovat saaneet turvapaikan Somaliasta ja tuhonneet talon jossa asuneet ilmaiseksi.
Jokseenkin naivia verrata suomalaisia turvapaikanhakijoihin, sota-aikana vain pikkulapsilla (osalla) oli mahdollisuus päästä Ruotsiin "turvaan". Tuskimpa ko.sotalapset tappoivat, raiskasivat, ryöstivät, pahoinpitelivät ja tuhosivat ruotsalaisten omaisuutta.
Sotalapset joutuivat usein ruotsissa pahoinpidellyksi, raiskatuksi ja muuten nujerretuiksi. Hehän olivat suomalaisia joita ruotsalaiset pitävät ali-ihmisinä.
Älkää puhuko edes samana päivänä näistä erilaisista sota lapsista.
Yksittäistapaus, lisää resursseja kotouttamiseen, kyllä kantasuomalaisetkin, kulttuuri rikastuu, me tienataan tällä, fantastista....
Suomi+on+ollut+aina+todella+rikas+maa+kulttuurillisesti,+10%+kansasta+syö+masennuslääkkeitä,+itsemurhat+olleet+aina+maailman+huippuluokkaa.
Osaavatko+mamuttajat+sanoa+asiasta+yhtään+järkevää+sanaa.+Eivät,+he+keskittyvät+kaltaisensa+yli-ihmisen+ylistämiseen,+eivätkä+ymmärrä+olevansa+pieni+vähemmistö+maailman+väestöä.
Olis kiinnostavaa tietää et kuinkahan moni suomalainen suurperhe on IKINÄ saanut sossulta 2500 €/kk maksavan 250 neliön omakotiasunnon vuokratakuineen, jos vuokrakatto per aikuinen on Suomessa 420 euroa? :)
Mutta ehdottomasti matut saa sossusta aivan saman kuin suomalaisetkin! 👍🏾 :)
*BuaHaHa* Uskoo ken tahtoo!
Torakoilla varustetun talon omisja ainakin on tienannut.
Kyllä ne torakat olivat aivan varmasti muuttokuormassa.
30%+veroa+menee+vuokratuotosta+ja+mitähän+remontti+villien+jäljiltä+mahtaakaan+kustantaa.
Niin koska siellä kommarien muumilaaksosta torakoista eroon pääseminen on täysin ilmaista?
*diu diu!* 🤪
On kyl aika erikoista et SUOMESSA torakoita!? En o tätä ennen kuullutkaan! Lutikoista, päätäistä yms. toki on ollu aikasemminkin uutisia, mutta että TORAKOITA!?
kumma ku kunta myy vuokra asunnot, ni työssä käyvät suomalaiset jää heitteille?
sitten nämä ohjausta vaativat saa OMAKOTITALON etteivät joudu vuokra kasarmiin kuten ahkera suomalainen?
niin.ja tuohon päälle maksetaan ruuat,autoilu,terveyspalvelut,sähköt,vedet,harrastukset ym.ja päälle vielä tukku rahaa kuukausittain.kyllä rupeaa vituttamaan.
Vierailen usein somalipoikaystäväni kotona ja heillä ainakin on siistiä.
Millainen se sinun homosomalisi on pukkimaan hanuriisi?
Hän ei ole homo, vaikka kulttuuriin kuuluukin antaa hyville ystäville lämpimiä halauksia. Rakastelen hänen kanssaan salaa, koska hänen vanhempansa eivät usko esiaviolliseen seksiin.
Minä nain hänen kanssaan, vain pari kertaa viikossa.
Mielummin asunto vaikka villisioille
Kas kun eivät polttaneet koko vuokralukaalia. Saunanlämmitys yrityksineen ja pistorasian asennuksineen..
Ja sossu maksaa, eli töissä käyvät veronmaksajat jotka maksavat maailman korkeinta veroa.
Hihiii. Tirsk. Sijoitusasunto. Tirsk.
Omakotitalo Lieksassa ei varmasti hiinaltaan mikään järkyttävän suuri ole. Sen sijaan 2500 euron vuokra on. Todella härskiä toimintaa vuokranantajan taholta ylihinnoitella vuokran suuruus ja todella härksiä veronmaksajia ja yhteiskuntaa kohtaan tuollaisia verovaroin kustantaa. Kuinka monelle yksityishenkilöllä olisi kaikkien muiden maksujen lisäksi maksaa tuollaista vuokraa?!
Saa, mitä tilaa sanotaan... en tosin ymmärrä sitä, että jotkut käyttävät vuokrattua asuntoa "kaatopaikkana". Tietty, jos ei itse tarvitse juuri mistään maksaa niin välittääkö edes.
Täällä meillä viiden matun farmariauton parkkipaikalta lähtöön tarvittiin yksi suomalaismies. Kun näistä neljästä jokainen työnsi yksitellen kuin neiti ! Ja kuljettaja kaasutti kuin pakokaasutestissä ! Ja avonaisen Takaluukkunsa oli peruttaneet minun maastoauton peränpäälle . Voi tota kaheliuden määrää !!!! Tilasko Koivisto Venäjältä myös muslimipakolaisia ?
Ja tulkin tarve oisi toden näköisesti ollut välitön ! Jos autoasi olis kolhinut . Ja mistä heti ?
Ahneella on ns. kakkanen loppu. Miten Lieksassa voi olla tuollainen vuokrataso?
Oliko sossu ämmien sukulainen tämä vuokraisäntä? Ei muutoin tuollainen vuokra mene läpi.
Talon vuokraaja oli varmaan tuntenut itsensä hyväksi ja ennakkoluulottomaksi ihmiseksi saadessaan vuokrata hienon talonsa Afrikasta tulleille siirtolaisille ja osallistua siten siirtolaisten kotoutusohjelmaan ja samalla olla mukana vähentämässä Lieksan seudun rasismia.
Valitettavasti lavuaarit ja pistorasiat olivat rasismista eri mieltä.
Kantapään kautta, The kommari way! 👍🏾 :)
Tiedetään että kaikki menee läpi kun on matuista kyse. Mikään ei ole liian kallista näille kultamunille.
Palanut käsi on paras opettaja?
Siilinjärvellä somalit 1990-luvun alussa paskansivat kylpylän uima-altaaseen. Oli puhdistettava koko kylpylän allas ja desinfioitava ennen kuin avattiin uudelleen.
Somalointi tuli maksamaan #LOTS OF DOLLARSSSS$$$$$#
Tämän turhuuden me kaikki maksamme.
Tässäpä yksi esimerkki mihin verorahat käytetään, somalien asuttamiseen. Joten turha toivoa, että suomalainen pääsisi enää kunnalliseen terveydenhoitoon, koska siihen ei kylllä löydy rahaa. Tosin somalit on terveysasemillakin yliedustettuina. Ihmetyttää mikä niitä sairastuttaa, kun eivät edes töissä käy.
Nämä kuuluisi majoittaa teollisuuskontteihin kaukana ihmisasutuksesta
Mukava se on asustella,kun ei mistään tarvitse maksaa mitään.Kaikki lankeaa kun Manulle illallinen.Eläminen on täysin ilmaista, kaikilta osin.Sossuhan korvaa kaikki aiheutetut vahingot,siis me veronmaksajat.Tiedän koska tuttavani kertoi,kuinka hyvä bisnes tuo on.Hänellä myös vuokralla "kunniakansalaisille" ok talo pääkaupunkiseudulla.Vuokra tulee kun Manulle illallinen,sossun takuulla.Eipä.tarvitse olla huolissaan,että jäisivät vuokrat ja sähkölaskut maksamatta.Kun sossu hoitaa kaiken.Sinällään varmoja vuokratuloja,vuokraisännälle,sossun
takuuvuokralla.Miljardien kuluthan näistä tulijoista on vuositasolla.Aivan käsittämätöntä.Ei tarvitse ihmetellä,että viesti kiirii,tänne kannattaa tulla.Suomessa tienaa mukavasti,tekemättä yhtikäs mitään.Eipä ole ihme että,verotusta kiristetään kaikilta mahdollisilta osa-alueilta.Täytyyhän näille jatkuvasti lisääntyville oleskelijoille,taata täysin ilmainen ylläpito,ilman mitään velvollisuuksia.
Tämä somppulauma on tullut maksamaan ainakin 10 000e/kk koko suomessa olemisensa ajan. Onhan se totta, että me tienataan tällä.
EK:n asuntosijoittajat ja tukipalvelut.
Eikös se Purra sanonut, jos olisi ollut pyssy olisin ampunut tarkoittaen matua.
Pitäisikö suomi olla kuin Orbanin johtama, persut suomen Putini ystävällisin puolue.
Toivat Somalit tullessaan 90 luvulla lihansyöjä muurahaisia.Keravalaiseen kerrostaloon.Asukkaat ihmettelivät kun oli löytynyt outoja reikiä lihatuotteista.
Joutuivat myrkyttämään koko kiinteistön.
Mitä ihmettä ja kummaa!
Oikeuden mukaan torakat ei olleet mamujen syytä.
Onko Lieksa jotain luontaista esiintymisaluetta torakoille?
Mistä niillä on ollut maksaa 2509 €/kk vuokraa?????
Siis 2 500
Tuohon pitäisi kiinnittää huomio.
Kela maksaa asunnon omistajalle.
Näin asumistukia käytetään Suomessa.
MAMUBISNEKSESSÄ
KELA MAKSAA KOKO VUOKRAN MAMUJEN PUOLESTA
ASUNNON OMISTAJALLE
Toi ei ollut mikään luxusluola alunperinkään.
OLIKO SE HOMETALO?
Ja omistaja sai kelalta 2500€/ kk
kun vuokrasi sen mamuille.
Toi oli remontoimaton hörskä!
Ja sitten valittaa…. mamut muka tuhosi,
OIKEUSKULUT MAKSAA VERONMAKSAJA
KORVAUKSET MAKSAA VERONMAKSAJA