En käy enää luterilaissa messuissa ja muissakaan seurakunna tilaisuuksissa ja radiohartauksissa Syitä on monia , mutta yksi syy on tässä:
Miksi veisuutetaan aina samoja virsiä ? Olen totaalisen väsynyt virsiin 600, 125, 484 jne. Olipa sunnuntain aihe mikä hyvänsä, niin aina ne samat" puhkiveisatut" virret.
Ottakaa vaihteeksi vaikka 601 , 602, 598, 599,
Ne kuvaisivat paljon paremmin nykyaikaa, joka on menossa vauhdila lopunajan suuriin ahdistuksiin ja pelkoihinkin siitä, mikä maanpiiriä kohtaa.484 jne. Miksi te papit ja kanttorit vähät välitätte seurakuntalaisista ?
Teillä pitäisi olla parempi virsien ja niiden sanomien tuntemus. Joskus ja melko useinkin hyvät virret puhuttelevat paljon paremmin, kuin mitäänsanomattomat ja kuivat saarnat. Onko Jeesuksesta puhuminenkin kielletty ?
Eikä ne uudet virret sen parempia ole kuin jykevät, vanhat ja Jeesus keskeiset virret.Uusissa ei juuri paljonkaan puhuta Jeesuksesta, luonnosta kylläkin
Hautajaissa sama tilanne. Olen laatinut itselleni hautaussuunnitelman ja siellä ei lauleta ainakaan" kuluneita" virsiä, vaan nimenomaan minulle henkilökohtaisia virsiä tai lauluja ja harvoin laulettuja silti rakkaita ja sanomaltaan puhuttelevia.
Miksi samat virret messuissa ?
9
53
Vastaukset
- Anonyymi
Syy on kenties siinä, että valtaosa osallistujista löytyy sieltä 60 ja kuoleman väliltä, jotka ovat tottuneet yleensä lievästi nuotin vierestä veisaamaan samoja biisejä. Jos niitä vaihdetaan, niin syntyy metakka ettei näitä kukaan osaa laulaa ja tarviiko sitä olla niin moderni.
- Anonyymi
oi herra jos mä matkamies maan 🤣
- Anonyymi
Herätysliikkeissä ja vapaissa suunnissa on hyvät laulukirjat.
- Anonyymi
Totuuden henki on kaunis virsi. En tosiaan muista että olisi veisattu. Nyt en niinkään ole kirkossa käynyt mutta joka sunnuntai katson televisiosta.
Hyvä aloitus. Mietin kuka ne virret valitsee? Kirkkoherra, joku kirkkovaltuuston toimikunta, joku kirkon työryhmä, saarnaava pappi..... Kuka tietää? Ei kai ne mitenkään samat ole esim. hiippakunnan alueella. Aloittaja, mikset antaisi seurakunnallesi palautetta. - Anonyymi
Messuissa kirkossamme virret valitaan aina kunkin pyhän tekstinä olevasta aihepiiristä. Evl.fi sivustolta näkee aina suositukset. Monesti noudatetaan niitä. Asiaa on joskus perinpohjaisesti mietitty ja teologisesti punnittu. Perinteellä on hyvät perusteet.
Saattaa tienkin olla että jossain Hgin hiippakunnassa on niin laiskoja ja haluttomia pappeja ja kanttoreita että siellä vaan otetaan aina samat virret. Onhan ko. Alue pakanamaan kartalla Suomen pimeintä seutua. On siellä monenlaista viheltäjää ja naispappia viranhoitajina, mutta helsinkiläiset saavat vain mitä ansaitsevatkin. Millainen kansa, sellaiset johtajat! - Anonyymi
Helsingin hiippakunnassa on ateistipappeja noin puolet.Ei niillä ole mitään hengellisesti annettavaa. Tomituksen televät jotenkuten. Siinä kaikki.
Eksytys suuri maatamme valloittaa joogamessuineen. En voi tulla.
Virsi 599 sopii aikaan pahenevaan. - Anonyymi
Mene muualle messuun niin saat enemmän uskoosi.
- Anonyymi
Niin menenkin. Kirkosta eroaa kuukaudessa jopa tuhat ihmistä. Jotain on hyvin pahasti vialla. Piispat on hiljaa kun lämmin kusi sukassa. Herätys Suomen kansa! Naispappien aiheet tunnetaan. Ne ovat suvaitsevaisuus ja ilmastonmuutos. Kiitos jo riittää!
Vihreille kysymys: Miten paljon arveletta ilmaston muuttuvan saasteisemmaksi jos maailmanlaajuinen ydinsota syttyy? Venäjän syy, jos niin käy. Ukaraina haluaa itse päättää liittykö Natoon jne. .Siihen ei pidä Veäjän puuttua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1207101Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1224884L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa644165TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153433Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7192221Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2661635- 671435
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581408Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j561354Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221276