Kirkkoon liittyminen melko tasaista

Vuosina 2016-2019 evlut kirkkoon näennäisesti liittyi 16-17 tuhatta vuodessa. Tuossa määrässä on ollut noin 10 % vauvoja, jotka kastettiin vähän tavalliista myöhemmin (kääntäen, kaster-% on suurempi kuin tilastoa suoraan lukien luulisi). Viime vuonna 10-vuotiaita ja vanhempia liittyneitä oli reilut 15 tuhatta.

Kun siis tilastoinnin oikaisee, voi sanoa liittyjiä olevan suhteellisen tasainen määrä. Noin 15 vuotta sitten heitä oli 10 tuhatta tai alekin vuodessa. Määrä kasvoi hiljalleen, ja on nyt tasaantunut.

Mikähän tässä on taustalla? Kirkollisten vihkimisten osuus ainakin on laskenut, joten sen ei olettaisi olevan syynä. Kummipyyntöjäkin täytyy tulla harvemmin, koska kasteiden määrä vähenee. Toisaalta yksinkertaisesti kirkosta eronneita (=voi liittyä helposti takaisin) on koko ajan enemmän, joten suhteellisesti heistä koko ajan pienempi osa liittyy.

5

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun suuret ikäluokat ovat saavuttaneet lähes 80 vuoden iän ja tietävät kuoleman olevan aina päivää lähempänä voi lapsuudessa ja nuoruudessa koettu uskonnollinen aivopesu vaikuttaa ja helvetin tulen välttämiseksi liitytään takaisin kikkoon ikäänkuin varmuuden vuoksi.

      • Anonyymi

        Suaattaapi olla, tai olla olematta!

        Nuo vanhat ikäluokat kuuluvat aika suurella prosenttiosuudella jo kirkkoon. En odota mitään suurta 'viimeisten metrien' liittymisaaltoa. Moni 60- ja 70-luvun radikaali on jo palannut kirkon helmaan.

        Uskonnollisuushan ei nouse ihmisen ikääntyessä, vaan jopa hieman laskee. Joten voimme nukkua tauhassa.


      • Hyvä hypoteesi mutta ei silti ole totta. Liittyjät ovat tosin eroajia vanhempia, mutta eivät silti juurikaan eläkeikäisiä.


    • Anonyymi

      Missä määrin on keinottelunomaista heilurioviliikettä? Ero joulukuussa, liittyminen tammikuussa? Että kun pääomatuloilla elävät kirkon jäsenet eivät maksa kirkollisveroa, miksi minunkaan tarvitsisi?

    • Anonyymi

      Kirkkoon liitytään aikuisiässä varmaankin jonkun tapahtuman (häät, kummi jne.) takia. Tästä syystä on luonnollista, että mitä useampi on eronnut kirkosta, sitä useamman "täytyy" liittyä ainakin hetkeksi takaisin.
      Itse asiassa, kirkkoon liittymisten pitäisi kasvaa sitä mukaan, kun kirkon jäsenmäärä laskee. Se, ettei niin tapahdu, kertonee yleisestä uskonnollisuuden vähenemisestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      124
      1741
    2. NO NIIN !!!

      Totuus Ukrainan sodan todellisista ja oikeista juurisyistä alkaa nyt näköjään paljastua lopultakin. https://www.youtube
      NATO
      679
      1656
    3. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1467
    4. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      165
      1343
    5. Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa

      Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden p
      Maailman menoa
      323
      1305
    6. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      123
      1298
    7. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      43
      1268
    8. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      25
      1215
    9. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1165
    10. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      61
      1142
    Aihe