Autoritaarisen johtamisen uho ja tuho

Autoritaarinen johtaminen on pelolla johtamista. Se ei ole inhimillinen tapa hoitaa minkään organisaation asioita. Sitä mukaa kun rakkaudellinen humanismi valtaa alaa, lisääntyy tasa-arvo, empatia, kaiken elollisen ja elottoman kunnioittaminen ja sitä myötä yksilöiden henkinen hyvinvointi. Pelko on se peikko, mikä pitää ihmispolon kahleissaan. Pelko on kuitenkin voitettavissa. Kauanko sitten menee ihmisarvoisen elon saavuttamiseen, se on meistä itsestämme kiinni. Ihminen on luova olento niin hyvässä kuin pahassa, mutta mikä tärkeintä, pohjimmiltaan kuitenkin hyvä sellainen.

11

841

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihminen ei ole pohjimmiltaan hyvä, vaan syntinen ja paha. Jumala vapauttaa synnin orjuudesta, jos ihminen vain sen sallii.

      Olisi hyvä, jos olisi sellainen ihan uudenlainen puolue. Jossa kunnioitettaisiin puolueen jäseniä, eli kansalaisia. Nykyään olisi helppo lähettää nopea kysymys jäsenistölle sähköpostitse joka kerta, kun olisi joku asia päätettävänä. Kyllä- tai ei-vastaus, automaatti lukisi tuloksen ja sen mukaan päätettäisiin. Tuon uudenlaisen puolueen nimeksi voisi ottaa vaikka Valta Kuuluu Kansalle. Sellaiseen puolueeseen haluaisin liittyä, jos joku ryhmä sellaisen pykäisi kasaan. Olen väsynyt näihin muka-puolueisiin, jotka on perustettu hajottamaan 'vääränlaisia' puolueita, tarjoamaan johtajilleen palkkavirat, tai muita salaisia syitä. Vaikka koko demokratia olisi vain näennäistä, aito kansaa kunnioittava puolue voisi korjata tilanteen.

      • Ano Turtiainen on jo perustanut puolueen nimeltään Valta Kuuluu Kansalle, eli VKK. Se on kaikkea muuta kuin hyväntahtoinen puolue.

        Uskontoa ja politiikkaa ei saisi koskaan sekoittaa keskenään. Ne on hyvä pitää visusti erillään. Uskonnollisista valtakoneistoista maailmalla on lähinnä vain huonoja kokemuksia.


      • Anonyymi
        Aragoni kirjoitti:

        Ano Turtiainen on jo perustanut puolueen nimeltään Valta Kuuluu Kansalle, eli VKK. Se on kaikkea muuta kuin hyväntahtoinen puolue.

        Uskontoa ja politiikkaa ei saisi koskaan sekoittaa keskenään. Ne on hyvä pitää visusti erillään. Uskonnollisista valtakoneistoista maailmalla on lähinnä vain huonoja kokemuksia.

        Tiedän. Kommenttini oli sarkastinen. Ano Turtiainen haistattelee ihmisiä, jotka ovat aikaisemmin huomanneet olleensa samaa mieltä hänen kanssaan ja ovat liittyneet hänen perustamaansa puolueeseen, jossa valta muka kuuluu kansalle. En usko hänen olevan kristitty. Tarvitsisimme puolueen, joka oikeasti kunnioittaa kansalaisten tasavaltaa niin teoriassa kuin käytännössä. VKK vaikuttaa valepuolueelta valesysteemissä, eurostoliitto-yhtiön tytäryhtiössä nimeltä Suomi Oy.


    • Anonyymi

      Vapaus ja moraali on Jumalalta, pakottaminen ja moraalittomuus paholaiselta. Totalitarismi on pahan valtakunta maan päällä. Jokaisen kansalaisen äänellä tulee olla samanlainen painoarvo ja koko systeemin tulee kunnioittaa Jumalaa, näin hallinto toimisi.

      • "Jokaisen kansalaisen äänellä tulee olla samanlainen painoarvo ja koko systeemin tulee kunnioittaa Jumalaa, näin hallinto toimisi."

        Vai silleesti sie aattelet, mikäs siinä. Vaan mikä jumalista valitaan, vai kunnioittaako jokainen sitä jumalaa mihin uskoo ? Entä ateistit ? Heissä on yhtä paljon eettisesti hyviä ihmisiä kuin uskovaisissa. On myös meitä, joille anarkismi on rakkauden, rauhan tasa-arvon valtameri; ylä- tai alapuolella ei ole ketään, ei edes jumalaa.


      • Anonyymi

        Uskontoon sairastuneet vieraantuvat usein todellisuudesta.


    • Anonyymi

      Suomalaisia pelotellaan Ilmestyskirjan pirulla,jos ei mennä natoon. Mikä kusetus!

    • Anonyymi

      Työpaikoillakin ketkut pysyy ruodusa,vain pelosta!

    • Anonyymi

      Suomalainen pomo on 100% ureapää!

    • Anonyymi

      Mites on käynyt Irakissa ja Libyasa,kun sinne vietiin demokratia?
      Egyptin pelasti armeija vallanotto!

      • Huumorin kukka se on sitten sinunkin sanomasi ydin :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1340
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe