Suomen lippu ei ole neutraali symboli. Siinä on risti.
Kun tänään on liputus virsirunoilija Runebergin kunniaksi, kyse on kaksinkertaisesta loukkauksesta uskonnonvapautta kohtaan. Virret ja risti eivät ole uskonnollisesti neutraaleja.
Vapaa-ajattelijain liiton on saatava loppumaan yleinen liputus. Myös Runebergin päivä pitää kieltää.
Vaatimus uskonnollisesta neutraliteetista perustuu Suomen perustuslain kuudenteen ja yhdenteentoista pykälään.
Lippujen poistaminen on Vapaa-ajattelijain liiton kannan ja Suomen perustuslain mukainen toimenpide.
Suomen liput poistettava heti!
6
174
Vastaukset
- Anonyymi
Mut jos vaihdettais vaan se kuvio lipussa? Laitetaan Suomen Leijona siihen vaan isona.
- Anonyymi
Eikö se ole Juudan leijona eli uskonnollista symboliikkaa taas. Mutta perinteinen leijonalippu olisihyvä, jos siitäpoistettaisiin leijona. Jäljelle jäisi pelkkä punalippu ja se olisi kyllä neutraali. Kysykää vaikka Esalta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö se ole Juudan leijona eli uskonnollista symboliikkaa taas. Mutta perinteinen leijonalippu olisihyvä, jos siitäpoistettaisiin leijona. Jäljelle jäisi pelkkä punalippu ja se olisi kyllä neutraali. Kysykää vaikka Esalta.
Emmätiä. Onko se vaan vaakunaleijona? Mutta ei tämä ole ongelma, sen kun suunnitellaan uusi lippu.
- Anonyymi
Väsynyttä provoilua. Ks. Vapaa-ajattelijat.fi
- Anonyymi
Olisiko vapaa-ajattelijoista hyvä jos
Siniristilipun 🇫🇮
tilalle tulisi
Vaparien tunnus: Liekkimalja♨️
Tee Mäntysalo Gallup Suomen hiihto-, jääkiekko-
ja jalkapalloyleisön keskuudessa.
Entäs leijonavaakuna, vaparit?
Jääkiekkoleijonat.
Mitä leijona tekee täällä Pohjoisessa?
Leijona on Raamatussa Juudan Leijonan,
Jeesuksen Kristuksen symboli. Vapaa-ajattelijatko pelkäävät ristiä lipussa?
Pelokasta porukkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh1004555Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2113647Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1493472Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2302732Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk512441"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk222373Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös1122294- 552178
Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112096Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01993