Suomen lippu ei ole neutraali symboli. Siinä on risti.
Kun tänään on liputus virsirunoilija Runebergin kunniaksi, kyse on kaksinkertaisesta loukkauksesta uskonnonvapautta kohtaan. Virret ja risti eivät ole uskonnollisesti neutraaleja.
Vapaa-ajattelijain liiton on saatava loppumaan yleinen liputus. Myös Runebergin päivä pitää kieltää.
Vaatimus uskonnollisesta neutraliteetista perustuu Suomen perustuslain kuudenteen ja yhdenteentoista pykälään.
Lippujen poistaminen on Vapaa-ajattelijain liiton kannan ja Suomen perustuslain mukainen toimenpide.
Suomen liput poistettava heti!
6
200
Vastaukset 6
- Anonyymi
Mut jos vaihdettais vaan se kuvio lipussa? Laitetaan Suomen Leijona siihen vaan isona.
- Anonyymi
Eikö se ole Juudan leijona eli uskonnollista symboliikkaa taas. Mutta perinteinen leijonalippu olisihyvä, jos siitäpoistettaisiin leijona. Jäljelle jäisi pelkkä punalippu ja se olisi kyllä neutraali. Kysykää vaikka Esalta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö se ole Juudan leijona eli uskonnollista symboliikkaa taas. Mutta perinteinen leijonalippu olisihyvä, jos siitäpoistettaisiin leijona. Jäljelle jäisi pelkkä punalippu ja se olisi kyllä neutraali. Kysykää vaikka Esalta.
Emmätiä. Onko se vaan vaakunaleijona? Mutta ei tämä ole ongelma, sen kun suunnitellaan uusi lippu.
- Anonyymi
Väsynyttä provoilua. Ks. Vapaa-ajattelijat.fi
- Anonyymi
Olisiko vapaa-ajattelijoista hyvä jos
Siniristilipun 🇫🇮
tilalle tulisi
Vaparien tunnus: Liekkimalja♨️
Tee Mäntysalo Gallup Suomen hiihto-, jääkiekko-
ja jalkapalloyleisön keskuudessa.
Entäs leijonavaakuna, vaparit?
Jääkiekkoleijonat.
Mitä leijona tekee täällä Pohjoisessa?
Leijona on Raamatussa Juudan Leijonan,
Jeesuksen Kristuksen symboli. Vapaa-ajattelijatko pelkäävät ristiä lipussa?
Pelokasta porukkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051790
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS491460Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä451260Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita176868Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13810- 48752
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40656