Pienen menopaussin jälkeen perussuomalaiset ilahduttavat meitä taas välikysymyksellä. Aihe on melkein sama kuin Convoy-sekoilussa eli pensan ja sähkön hinta, ja tarkoitus on tässäkin kaataa hallitus.
Tätä on odotettu! Tammikuu ilman persujen välikyssäriä oli raskas lusittava. Oliko sellaista edes joulukuussa? Pitkä kaamos joka tapauksessa.
Yllättyikö muuten joku, kun otetaan huomioon persujen kannatuskriisi?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008591896.html
Tätä on odotettu! Tammikuu ilman persujen välikyssäriä oli raskas lusittava. Oliko sellaista edes joulukuussa? Pitkä kaamos joka tapauksessa.
Yllättyikö muuten joku, kun otetaan huomioon persujen kannatuskriisi?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008591896.html
Vastaukset 36
Vanhimmat
Repellä demokratian ymmärrys, kuten eduskuntatyöskentelynkin ymmärrys, on sellaista heikkoa Vihreätä.
Huolestuttavaa, lainaus valtamedialta. Yle "Arabica-papujen futuurien hinta on noussut tänä vuonna noin 55 prosenttia. Hinnan nopeaa kallistumista selittää sään ääri-ilmiöt"
Onko hallitus tietoinen kun Juhlamokan hinta jatkaa nousuaan? Suomi, kahvinjuojien suurvalta mutta hallitus ei reagoi kriisiin,
-epiku......
Kyllä monelle kahvi on jopa bensaa tärkeämpi, sillä ilman aamukahvia ei aikaisin aamulla jaksaisi raahautua edes ratin taakse, saati irroittaa lämmittimen piuhaa auton nokasta.
Hesarin kommettipalstalta lainattu:
''Perussuomalaiset unohti mainita, että polttoaineiden bio-osuuden jakeluvelvoitteesta päätettiin toukokuussa 2017, perussuomalaisten ollessa hallituksessa ja tukiessa päätöstä.''
Tuohan olisi ollut tältä kansanystävä hallitukselta mahsollista poistaa. Miksi eivät ole sitä tehneet? Kun se on hintoja korottavaksi havaittu, ja polttoaineiden hinnat kestämättömällä tasolla.
Ei kai sitä voida vain persujen piikkiin Sipilän hallitukseen vedoten laittaa.
Noh...tota kun...
https://energiavirasto.fi/jakeluvelvoite
Niin ? . . . .
>Kun se on hintoja korottavaksi havaittu, ja polttoaineiden hinnat kestämättömällä tasolla.
Mitä havaittu, kyllä te sen vaikutukset tiesitte jo säätäessänne. 🥱
Valtiovallan puuttuminen hintoihin on sosialismia.
Suomi on siis poistunut sosialismista, sillä eipä ole kauankaan siitä, kun valtio määritteli jopa sokurin hinnan, voista ja margariinista puhumattakaan.
Ja kun ei enää määrännyt, yritteliäät ja rehelliset kauppiaat perustivat Tampereella 1980-luvulla asiakkaitten etua ajatellen hintakartellin, jonka voimin voi ja sokuri maksoivat joka kaupassa saman (Pirun kalliin) hinnan. Viiniä tehtiin silloin fariinista, kun sitä sai aseman Vikkulasta paljon halvemmalla kuin valkoista sokuria mistään.
"Tätä on odotettu! Tammikuu ilman persujen välikyssäriä oli raskas lusittava."
Taidat olla huumorismiehii sillä vastahan eduskunta helmikuussa aloitti kevätistuntokautensa!
No, puolueethan ovat huolissaan erilaisista asioita - Joku painottaa SOTE-pistettä joka kuntaan, toinen kuvittelee pysäyttävänsä ilmastonmuutoksen, kolmas luulee että velanotolla kaikki ratkeaa!
Sitten on vielä olemassa yksi puolue joka on huolissaan asiasta joka koskee MEITÄ KAIKKIA!
>Taidat olla huumorismiehii sillä vastahan eduskunta helmikuussa aloitti kevätistuntokautensa!
Niinpä, ja siksi tammikuu on niin raskas! En väittänyt, että välikyssäri olisi ollut mahdollista tehdä, vaan totesin että elämä ilman persujen välikysymyksiä on raskasta eniveis.
Näinhän mä vähän arvelinkin - Turha ottaa asioita liian raskaasti, ainakaan täällä palstalla :-)
Äijä-puolue tekee välikymyksiä pensan ja tiiselin hinnasta.
Joku nössöpuolue tekisi välikysymyksiä päivähoitomaksuista, lääkekorvauksista ja opettajien työolosuhteista.
Hehe, aika moni sisar hento valkoinen (tai musta tai punainen tai keltainen) tai kansankynttilätär, puhumattakaan lääkärittäristä kulkee työmatkansa omalla autollaan tai haluaisi ainakin maksaa vähemmän julkisista, joiden niidenkin kannattavuutta polttoaineen korkea hinta rasittaa.
Maksaako linja-autoliikenne tosiaan täydet verot polttoaineistaan? Eppäilen. Eli maailmanmarkkinahintaanko pitäisi hallituksen vaikuttaa?
Älä nyt tee itestäs tyhmempää kuin olet!
"Aihe on melkein sama kuin Convoy-sekoilussa eli pensan ja sähkön hinta, ja tarkoitus on tässäkin kaataa hallitus"
Persut hyökkäävät koko hybridirintamalla, ensin Niikon entinen naistuttava järjestää vallankumousyrityksen ja heti siitä tehdyn otsikoinnin kuumentamassa ilmapiirissä viralliset persut alkavat takoa rautaansa kun se on vielä hehkuvaa.
On niin ammattitaitoista toimintaa, että pakostakin alkaa tässä uskoa persujen ja Venäjän tiedustelupalvelun yhteistyöhön.
Jo hän varoitti aikoinaan persuista:
https://www.youtube.com/watch?v=pOmXiapfCs8
Kuulehan repe. Suomessa on niin paljon pillua vaille jääneitä miehiä, joten jos ei Purra tai Ano pystytä tänne Taliban tyylistä naiset tasan jakavaa hallintoa, joku muu tekee sen. Jotakin yksinäistä poikaa vaikka Hattulassa ei kiinnosta paskan vertaa paljon bensa maksaa.
Juuri siksi naiset tuovat maahan reippaita ja jänteviä entisiä sotilaita, etteivät joudu kärsimään seksistä suomalaisten kaljamahaisten luuserien kanssa!
Aijai, tekipä hyvää pieni pensaöyhötys. Nyt jaksaa taas änkyröidä! Kiitos välikyssäri! SS e maittoi!
Niin, sinähän pro valituskomppanian edustajana pidät valittamisesta joten ilosi on ymmärrettävissä 😁
Ketkäs siellä Sipilän hallituksessa istuskelivatkaan??!
https://www.lausuntopalvelu.fi/FI/Proposal/Participation?proposalId=46e807d0-cfd9-4268-a2c3-4f7f335013a1
https://yle.fi/uutiset/3-10367503
"Me vaadimme polttoaineiden ja sähkön hintoja alentavia kansallisia toimia, kuten veronalennuksia. Hallitus levittää kätensä syyttäen maailmanmarkkinahintoja ja väittää, etteivät he voi mitään asialle. Tämä ei ole totta. Hintoihin vaikutetaan merkittävästi kansallisin toimin. Esimerkiksi kireä jakeluvelvoite nostaa hintaa entisestään, Purra moitti tiedotteessa."
Perskokkareiden ideologia vaatii: Verot ja julkiset palvelut ALAS ja Suomen yhteiskunta muutettava amerikkalaiseen malliin, jossa tarvitaan paksu lompakko, että saa esim. terveydenhoitoa ja koulutusta.
Nytkö persuissa vasta herättiin, missä talossa siihen hintaan voidaan pienen veromuutoksen osalta vaikuttaa? Kovasti sitä yritettiin aluevaltuustoihin tyrkyttää. Pitää kuitenkin muistaa, ettei valtio voi laskea veroa samassa suhteessa kuin raakaöljytynnyrin hinta kohoaa.
Saapa nähdä, millaisen farssin persut onnistuvat välikysymyksellään aikaansaamaan, koska pohjalla on jo samasta aiheesta todellinen rimanalitus. Ovatko valmiita välikysymyksen jättäessään perustelemaan syitä sille, miksi itse olivat nostamassa polttoaineveroa ja hyväksyivät biosekoitevelvoitteen omalla hallitusvuorollaan? Nythän periaatteessa pyydetään tekemään heidän omista päätöksistään tyhjiä.
Ei oikein vakuuta persujen talousosaaminen.
Pellejä koko sakki! Itse olivat edellisessä hallituksessa linjaamassa liikennepäästöjen puolittamisesta vuoteen 2030 mennessä😂😂😂
Soini käskytti Purraa tekemään tämän välikysymyksen ja Riikkahan totteli.
Ko. asiasta äänestettiin 31.5.2017 ja PS kannatti.
Arvaa kuka oli tuolloin pääministeri:))) Kyllä, se oli Soini, Sipilä oli veepee:))
Persu yrittää siirtää puolueensa omaa vastuuta veronkorottamisesta sekä biosekoitevelvoitteen hyväksymisestä silloisten hallituskumppanien harteille? Ei kuule porukka noin sokeaa ole. Peltokankaan aluevaalivideon teemalla ja tulevalla välikysymyksellä persut potkaisevat lähinnä itseään omaan nilkkaan.
Tuo convoy joukko on sekoilijajoukko, joka on ottanut mallia elokapinallisista.
Persuille nauraminen sen sijaan takertuu kurkkuun kun polttoaineiden ja sähkön hinta alkaa säteillä ihan kaikkiin hintoihin. Siinä sitten popsit vuoropäivinä papusoppaa ja maksalaatikkoa kun ei rahat riitä muuhun. Töihin saat kävellä sateessa ja pakkasessa ellei rahat riitä täpötäysissä jokkoliikennevälineissä ryysimiseen. Joukkoliikenteen hintoja on pakko nostaa myös. Jos Suomen hallitus olisi kansan hallitus (siis "populistinen") niin se puolittaisi polttoaineverot ja laskisi energiaveroakin. Nykyhallitukselle on kuitenkin paljon tärkeämpiä asioita kuin suomalaisista huolehtiminen. On EU:n integraatiota, ilmastokriisiä ja "pakolaisista" eli siis laittomasti maahan tunkeneista sosiaaliapukeinottelijoista huolta pitämistä.
Tuota olis perussuomalaisten ollut ajateltava tarkemmin Juha Sipilän hallituksessa toimiessaan!
Miksi persut ei puolittanut sitä silloin, kun oli hallituksessa? Miksi persut otti 35000 pakolaista Suomeen 2015?
Persut ovat populistinen turhakepuolue, jonka politiikassa ei ole päätä eikä häntää.
Persut ovat yhteiskunnalle vaarallinen puolue. Kannattavat yhteiskunta-vastaista laitonta mielenosoitusta. Kokoomuksen kannattaa miettiä tarkkaan kannattaako osallistua välikysymykseen tuollaisen rikollispuolueen kanssa.
Vai on ne persut yhteiskunnalle vaarallinen puolue vasaraosaston edustajan mielestä 🥱😴
kun ensin allekirjoitetaan etelä euroopan velkapaperit niin johan on ellei inflaatio ala laukkaan 🤣pitäisiköhän aloittaa kiinan velkatukeminen niin saataisiin hieman potkua talouteen 🤣🤣🤣