Tuulimyllyjä Korpivaaraan - voe helevata sentään

Anonyymi

Nyt siitä hyvä tuloo kun Liperin Korpivaaraan rakennetaan tuulimyllyjä, ja vielä yheksän kappaletta. Eihän Liperissä ehkees tuule niin paljon, että noin monelle myllylle riittäsi tuulta. Siinä on kohta Joensuunkin tuulet samoissa myllyissä. Loppuu Pyhäselällä purjeveneillä porkkaantuminen kun koko maakunnan tuulet imetään noitten myllyjen persijeen.
Mitenkä nyt käynöön Liperin lepakkopopulaatioille kun ne myllyt alakaa jyskämään. Kyllä käypi melkonen pauke kun lepakot alakaa räjähtelemään. Eilen kuulin vielä semmosenkin, jotta ne myllyt imee ropeliloihesa sammakoitakin.

9

1057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä että tulee,kunta saa euroja ! Lepakoilla on tutka ja parempi ,kuin f-35 .

      • Anonyymi

        Lepakoillako tutka? Hahhahhahhahahahahaaa, äläs nyt nauruun tapa. Varmaan heittoistuin ja jälkipoltto myös.


    • Anonyymi

      Liperissä on tuulella käypää porukkaa sen verran, että muutama tulimylly mahtuu joukkoon.

      • Anonyymi

        Nyt kun liperi mielletään aina kirkonkyläksi niin ottakoot kirkonkylälle ne tuulettimensa!


    • Anonyymi

      Huvittaa miten epämääräinen karttaote voidaan kunnan kopiokoneella kopioida kunnan asettamaan kuulutukseen, eihän siitä saa mitään selvää. Olisikohan asia hiukan tarkoituksen hakuista. Näyttää olevan että, kunnan "isät" ovat päättäneet asian, Korpivaaraan annetaan yhdeksän myllyn luvat. Ainut osapuoli, joka kärsii, on me, muutama henkilö, jotka asuvat Korpivaarassa.
      http://dynastyjulkaisu.pohjoiskarjala.net/liperi/kokous/2021193-8-12223.PDF

      • Anonyymi

        Sitä ei Itä-Suomessa kunnan "isät" todellakaan päätä, vaan puolustusvoimat. Siellä on ilmeisesti vtt tutkaheijastusselvitys käynnissä parhaillaan, sitä odotellessa.


    • Anonyymi

      Naurattaa jo ajatus miten vetävät pykäläsärkäntietä pitkin lapojaan meneekö mutkaista tietä näkymättömiin vai tekevätkä isoltatieltä suoran tien puistikkoonsa.

      En kyllä kannata nuita härveleitä tuohon sijaintiin. Muitakin asumattomampia korpiakin riittää näille vatkaimille. Rumat härpäkkeet pauhaa ja näkkyy ja häiriköi immeisten elämää keskellä kyliä.

      Viekkee siikasalamelle nuo tai palaneen myllyn tilalle jos nuin iso tuska on kunnalla niitä suaha rahanhimoissaan.

    • Anonyymi

      Eiköhän tuo olisi ihan tervetullutta tuloa kuntaan sekä yrittäjille jos toteutuisi. Korpivaarassa varmaan pelkäävät että talot kaatuu kun myllyt pyörii.....

    • Anonyymi

      ihan sama vaikka ois myllyjä kaikki metsät täynnä, kunhan sähkön hinta vaan vihdoinkin halpenis

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      309
      3055
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1270
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1243
    Aihe