Nyt siitä hyvä tuloo kun Liperin Korpivaaraan rakennetaan tuulimyllyjä, ja vielä yheksän kappaletta. Eihän Liperissä ehkees tuule niin paljon, että noin monelle myllylle riittäsi tuulta. Siinä on kohta Joensuunkin tuulet samoissa myllyissä. Loppuu Pyhäselällä purjeveneillä porkkaantuminen kun koko maakunnan tuulet imetään noitten myllyjen persijeen.
Mitenkä nyt käynöön Liperin lepakkopopulaatioille kun ne myllyt alakaa jyskämään. Kyllä käypi melkonen pauke kun lepakot alakaa räjähtelemään. Eilen kuulin vielä semmosenkin, jotta ne myllyt imee ropeliloihesa sammakoitakin.
Tuulimyllyjä Korpivaaraan - voe helevata sentään
9
887
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä että tulee,kunta saa euroja ! Lepakoilla on tutka ja parempi ,kuin f-35 .
- Anonyymi
Lepakoillako tutka? Hahhahhahhahahahahaaa, äläs nyt nauruun tapa. Varmaan heittoistuin ja jälkipoltto myös.
- Anonyymi
Liperissä on tuulella käypää porukkaa sen verran, että muutama tulimylly mahtuu joukkoon.
- Anonyymi
Nyt kun liperi mielletään aina kirkonkyläksi niin ottakoot kirkonkylälle ne tuulettimensa!
- Anonyymi
Huvittaa miten epämääräinen karttaote voidaan kunnan kopiokoneella kopioida kunnan asettamaan kuulutukseen, eihän siitä saa mitään selvää. Olisikohan asia hiukan tarkoituksen hakuista. Näyttää olevan että, kunnan "isät" ovat päättäneet asian, Korpivaaraan annetaan yhdeksän myllyn luvat. Ainut osapuoli, joka kärsii, on me, muutama henkilö, jotka asuvat Korpivaarassa.
http://dynastyjulkaisu.pohjoiskarjala.net/liperi/kokous/2021193-8-12223.PDF- Anonyymi
Sitä ei Itä-Suomessa kunnan "isät" todellakaan päätä, vaan puolustusvoimat. Siellä on ilmeisesti vtt tutkaheijastusselvitys käynnissä parhaillaan, sitä odotellessa.
- Anonyymi
Naurattaa jo ajatus miten vetävät pykäläsärkäntietä pitkin lapojaan meneekö mutkaista tietä näkymättömiin vai tekevätkä isoltatieltä suoran tien puistikkoonsa.
En kyllä kannata nuita härveleitä tuohon sijaintiin. Muitakin asumattomampia korpiakin riittää näille vatkaimille. Rumat härpäkkeet pauhaa ja näkkyy ja häiriköi immeisten elämää keskellä kyliä.
Viekkee siikasalamelle nuo tai palaneen myllyn tilalle jos nuin iso tuska on kunnalla niitä suaha rahanhimoissaan. - Anonyymi
Eiköhän tuo olisi ihan tervetullutta tuloa kuntaan sekä yrittäjille jos toteutuisi. Korpivaarassa varmaan pelkäävät että talot kaatuu kun myllyt pyörii.....
- Anonyymi
ihan sama vaikka ois myllyjä kaikki metsät täynnä, kunhan sähkön hinta vaan vihdoinkin halpenis
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 614217
- 1053465
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj363051Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262568- 452207
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51959- 201949
- 1861817
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3941516Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91318