https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/63186140-84ea-4a2d-b1a4-44ddf584b401
Entinen KGB upseeri pelaa likaisia pelejään.
Putina sinutteli Macronia, koska tämä on häntä nuorempi ja Ranska sotilaallisesti heikompi kuin Venäjä?
Entinen KGB upseeri pelaa likaisia pelejään.
Putina sinutteli Macronia, koska tämä on häntä nuorempi ja Ranska sotilaallisesti heikompi kuin Venäjä?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Putin puhui kaksi sanaa ranskaa ja sen jälkeen ranskalainen myöntyi kaikkeen, mitä Putin ehdotti.
Venäjä on todella hyvä esimerkki henkilöpalvonnasta ja kansalaisten aivopesusta niin kuin pohjoiskoreakin. Suomessa sama ilmiö pienimuotoisemmin havaittavissa kiihkeästä halusta sulkea silmät suomalaisten kyykytykseltä.
Mitä hiton väliä? Itsekin sinutelen seinä naapuriani!
Putin sanoi kauniisti että Venäjä hyökkää Eurooppaan jos Ukraina liittyy natoon, tarkoitti myös Suomea. Näistä sanoista olen iloinen ja onnellinen. Kiina luvannut myös olla mukana niissä karkeloissa, mikäs sen mukavampaa kun nato pistetään matalaksi.
Kun Putin hyökkää, samalla päivämäärällä sinäkin pääset hengestäsi.
Mitä Putin uskoo voittavansa tai saavuttavansa uhittelulla ja kiristämisellä tai hyökkäämällä Eurooppaan?
Venäjä ei koskaan voita Eurooppaa tai Natoa sotilaallisesti tai taloudellisesti, edes Kiinan avulla.
Sodan seurauksena on pahimmillaan sata miljoonaa kuollutta. Nykyisen kaltainen Venäjä ja Kiina tulee olemaan historiaa ja miksi? Muutaman vanhan ukon sekopäisyyden takia.
Putiinille ilmainen neuvo, miten saavuttaa tavoitteensa. Kehitä Venäjästä maailman talouden ja hyvinvoinnin ykkönen, niin silloin Venäjä toimii kuin magneetti, joka vetää valtioita puoleensa, koska kaikki haluavat osansa hyvinvoinnin kakusta. Jos Venäjällä ei ole tarjota muuta, kuin nykyisenlaista kurjuutta ja kärsimystä, ei Venäjä vedä puoleensa kuin samanlaisia valtioita, joita ei muualle huolita tai valtioita, jotka käyttävät Venäjää pelinappulana.
Putina viittaa presidentti Putinin entiseen vaimoon Ljudmila Putinaan. Ei hän ole ollut neuvotteluissa mukana.
Vähän pelkään, että Macron hakee keskusteluista win-win:iä. Hän antaa ruokaa Putinin propagandaan toteamalla, että Venäjällä on perusteet vaatia itselleen turvatakuita ja Venäjän huoli on aiheellinen. Tätä voidaan sitten käyttää Venäläisessä mediassa ja Länsimaissa tukemaan Kremlin retoriikkaa. Vastineeksi Putin antaa Macronille joitain hienoja sanoja, jotka tukevat Macronia huhtikuun vaaleissa.
Pitää muistaa, että olipa dialogi mitä vaan, niin sodan uhka Ukrainassa ei vähene ennen kuin Venäjä vetää joukkojaan pois Valko-Venäjältä ja muualta Ukrainan lähettyviltä.
Macron sanoi Journar du Dimanche sanomalehdelle, että Venäjän tavoite ”ei ole Ukraina vaan sääntöjen selvennys … Naton ja EU:n kanssa.” Hän uskoi, että Putin on valmis ”laajempaan” keskusteluun. Macronin puheessa kuuluu etupiirien kaiku: ”Meidän täytyy suojella Eurooppalaisia veljiämme ehdottamalla uutta tasa-painoa, joka pystyy takaamaan heidän itsenäisyyden ja rauhan.”
Ranska voisi esimerkiksi halutessaan suljettujen ovien takana luvata torpata Suomen Nato-jäsenyyden. Toki jää epäselväksi, olisiko Macron valmis käymään kauppaa tälläisistä asioista eikä yksi mies voi määrätä Ranskan linjaa pitkäksi aikaa. Tässä kuitenkin taas muistutus Suomelle, ettei Nato jäsenyyttä voi jättää tilanteeseen, jolloin Suomi tai Baltian maat ovat oikeasti uhattuna. Nato-optio on oksimoroni.
Saksan ja Ranskan toiminta Ukrainan suhteen herättää aina välillä kummastusta niiden pyrkiessä joustamaan Kremlin suuntaan. Britannia ja Yhdysvallat taas ovat olleet tinkimättömiä omista periaatteistaan.
"Macron totesi selvin sanoin, että Naton avoimien ovien politiikka on tärkeä Ruotsille ja Suomelle, eikä sitä politiikkaa voi lähteä muuttamaan eikä palata etupiiriajatteluun"
Macron näyttää puolustavan Naton oven aiki pitämistä Ruotsille ja Suomelle. Ukrainan mainitsematta jättäminen tuskin on vahinko. Macron saattaa maalailla Ukrainalle jonkinlaista suomettumisen linjaa. Vaikea sanoa onko tuollainen realistista.
Yhdysvallat on arvellut, että Venäjä kykenee valtaamaan Kievin keskeiset hallintorakennukset 48 tunnissa. Kaupungin pitkäaikainen hallinta tuottaisi ongelmia, mutta skenaario on nopea nukkehallituksen pystyttäminen ja perääntyminen.
Tälläiset skenaariot voi nähdä Yhdysvaltain yrityksenä pelotella Ukrainan johtoa. On selvää, että rauhan saamiseksi Ukrainan on kyettävä tekemään myönnytyksiä Venäjälle eikä tämä onnistu, jos Ukrainan johto tuntee olonsa liian turvalliseksi...
Suomella on kokemusta Venäjän kanssa neuvottelusta, mutta yleensä rauha saatiin vasta täysmittaisen sodan jälkeen ja Suomen oli nöyrryttävä merkittäviin alueluovutuksiin ja korvauksiin. Olisiko tämä linja, mitä Macron yrittää hakea?
Suuren pöydän äärellä rupattelivat jonnin joutavaa!😝😜
Macaroni on pelkkä kilpimies joka hoitaa rengin tehtäviä. Itse pääpiru, joka puhuu Macaronin suulla ja piileskelee Macaronin selän takana ei uskaltaudu tulla itse estradeille ja nolatuksi.
Ranska sisällisodan partaalla. Joten melko nöyrää poikaa se joutuu olemaan. Venäjä saattaa muuten tukea ranskassa hallituksen vastaisia joukkoja.
https://yle.fi/uutiset/3-11909104
Sehän meni sit hyvin, aiemmin Putin vaati ettei nato laajene itään, nyt vain sen ettei Ukraina liity natoon. Edistystä!
Ehkä Macron lupasi viimein hyvittää täysimääräisesti sen, että antautunut Ranskan armeija ei tuhonnut kalustoaan vaan mahdollisti Saksan kohtuullisen moottoroinnin Operaatio Barbarossan alkuvaiheessa. Tosin ranskikset rapsahtivat Venäjän aroille jo kesäkeleillä, kun ei ollut edes kunnon ilmansuodattimia ja talvi teki selvää lopusta, että Stalin toki hyötyi lopulta...
Neuvotteluja pitäisi keskittää jollekin. Ei mitään järkeä että yks jos toinenkin siihen yrittää puuttua.