Puolan EU-tukia leikataan hiilisakkojen maksamiseksi

EU:n komissio on päättänyt, että Puolalle määrätty sakkomaksu otetaan sille hyväksytyistä tuista.

Puola on saanut EU:lta 15 miljoonan euron sakon kieltäydyttyään sulkemasta suurta ruskohiilikaivosta.

Komission tiedottajan mukaan Puola on saanut tiedon sakon perimisestä, mikä tapahtuu ensi viikolla.
2386
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Eli voimala jää siis edelleen käyntiin.

Äänestä

Ensi kesänä täytyy lomailla Puolassa ja ostella sieltä kaikenlaista. Ihan vaikka tuen vuoksi, mutta sittenhän myös näkee minkälainen lomapaikka se on.

Äänestä
  • Ei se häävi ole. Lähinnä peltomaisemaa. Etelä-Puolassa on sentään vuoristoisempaa. Kaupungit kuin Venäjällä. Pakollinen läpiajomaa Via Baltican kautta etelään ajellessa. Suosittelen lomakohteeksi ennemmin vaikka Tsekkejä.

    Äänestä

  • Suomellehan ei tuollaisia sakkoja voisi laittaa kun olemme olleet nettomaksajia yli 20 vuotta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei se häävi ole. Lähinnä peltomaisemaa. Etelä-Puolassa on sentään vuoristoisempaa. Kaupungit kuin Venäjällä. Pakollinen läpiajomaa Via Baltican kautta etelään ajellessa. Suosittelen lomakohteeksi ennemmin vaikka Tsekkejä.

    Kaupunkien keskustat on kyllä kunnostettu todella upeiksi, mm. Krakova.
    Puolan korkein vuorenhuippu on muuten korkeampi kuin mm. Norjan vastaava.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kaupunkien keskustat on kyllä kunnostettu todella upeiksi, mm. Krakova.
    Puolan korkein vuorenhuippu on muuten korkeampi kuin mm. Norjan vastaava.

    On siellä siis vaihtelua toki maastossakin, mutta itse en sinne ikinä jää kuluttamaan aikaa, koska paikallisten asennekin on ynseää. Tsekit on paljon lunkimpaa sakkia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomellehan ei tuollaisia sakkoja voisi laittaa kun olemme olleet nettomaksajia yli 20 vuotta.

    Joo Suomelle jo EUn jäsenenä oleminen on yhtä jatkuvaa sakkoa vuodesta toiseen! :/
    Ja vieläpä sata kertaa suurempaa sakkoa mitä toi Puolan sakko!

    Äänestä

sakot tulee halvenmaksi, kuin teollisuuden alas ajo mitä suomessa harrastetaan täysin hiili vapaaksi,,

Äänestä

Aika pienet sakot. Eihän tuolla ole oikeasti mitään merkitystä.

Äänestä
  • suomessa väitetään miten maan päästökaupan yli menevä osuus tulisi kalliiksi,

    Äänestä

  • Ei tunnu missään kun Puola saa kuitenkin miljardeja.

    Äänestä

On se nyt saatana että joku täysin epädemokraattinen entiteetti eli 'EU-komissio' määrää sakkoja itsenäiselle valtiolle siitä miten maa hoitaa oman energiapolitiikkansa!

Äänestä

Ja mihinkähän EU-akiin perustuen muka EU pystyy sanelemaan yhdellekään jäsenmaalleen millä se tuottaa energiaansa!? Eikös sitä kullakin EUlla ole täysi oikeus tuottaa energiansa millä tahansa keinolla itse lystäävät vaikka polttaisvat sit kakkakikkareita!?

Äänestä
  • Yhteenliittymissä on kaikilla samat säännöt. Jos ei tykkää säännöistä, niin pitää jättää ryhmä. Näin teki mm. Iso-Britannia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yhteenliittymissä on kaikilla samat säännöt. Jos ei tykkää säännöistä, niin pitää jättää ryhmä. Näin teki mm. Iso-Britannia.

    Mikä mm. Ihan ainoa toi Iso-britannia.

    Äänestä

hesan hiili voimala lopetetaan päästöt laskee vain 5 prosenttia suomessa,

Äänestä

Eikös EU anna Puolalle miljaardeja vihreään siirtymään?

Äänestä

Ai että, Puolan itsenäisyys se jo näkyy......
Kuuluu jo Puolan kansallislaulu......

Ursula kävi Suomessa hätäkokouksella juttelemassa ja neuvomassa Sannukalle vähän WEF sääntöjä ja kartellien määräyksiä yli ihmisoikeuksien.
Eliitti globu diktaattorien on siis pidettävä tiukasti yhtä ja jatkettava natseilua, tai menee palkkiot sivu suun ja kaikki paljastuu.

No, kaikki paljastuu, siihen ei ole sitä TAI vaihtoehtoa.
Kyse on vaan siitä kuinka tiukasti toisiinsa kietoutuneina nämä käärmeensikiöt heitetään tuleen.
kyllä niitä on jo karkuunkin luikerrellut, tykkäävät vaan järjestää kaiken maailman salamurhia nämä eliitit ja julkaisevat niitä propagandamediassaan varoitukseksi.
On käärmeelläkin osansa ja paikkansa ja niistä on myös hyötyä hiirien ja rottien pyydystämisessä. ;)
Kuka sellaisen hyötymatelijan nyt tuleen heittäisi?

Sellaista.

Äänestä
  • Kun iso boa, joka on Suomen ympärille kietoutunut kuin kuristusotteella, irroitetaan ja heitetään tuleen.
    Niin kaikki käärmeet jotka siitä pitävät kiinni, lentävät mukana.

    Paha palvelijoineen heitetään tuleen.
    Sen valtakunta on jo alkanut hajoamaan se on jo kääntynyt itseään vastaan, se ei pysy pystyssä.
    Siksi se uhkailee jo omiaankin.
    Kuka sellaista edes tahtoo palvellaa, pahaa ja laittomuutta se ajaa, pahoja ja laittomia on sen palvelijatkin.

    Äänestä

  • Raha on jo kiinteässä olomuodossa. Kolikot pitäisi ensin sulattaa, että ne voisi jäädyttää.

    Äänestä

Sehän on mukava järjestely että EU maksaa langettamansa sakot itse.

Äänestä

Jotenkin kurjaa että Puola on kaikista EU-maista auttanut Ukrainaa eniten ja ottanut sieltä suurimman määrän pakolaisia vastaan mutta silti EU:n vihervasemmistolaiset kiusaavat sitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

EU:n komissio on päättänyt, että Puolalle määrätty sakkomaksu otetaan sille hyväksytyistä tuista.

Puola on saanut EU:lta 15 miljoonan euron sakon kieltäydyttyään sulkemasta suurta ruskohiilikaivosta.

Komission tiedottajan mukaan Puola on saanut tiedon sakon perimisestä, mikä tapahtuu ensi viikolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu