Jos on miehellisiä mielenkiinnon kohteita, kuten teknologia, urheilu ja autot, sehän on vain hyvä asia. Feministi joka hyökkää näitä asioita vastaan ja pakottaa miehet pukeutumaan mekkoon tekee vain hallaa omalle liikkeelleen.
Feminismi ei saa olla perinteisten sukupuoliroolien ehdotonta ja yksisilmäistä vastustamista.
Siinä sen sijaan on jotain vikaa, jos mies ehdottomasti ja yksisilmäisesti vastustaa feminismiä sen kaikissa ilmenemismuodoissa. Sanotaan, että feministit ovat syypää kaikkiin maailman ongelmiin ja halutaan palata naisten oikeuksissa 1950-luvulle. Silloinhan ei ole kyse maskuliinisuudesta vaan toisten ihmisten oikeuksien polkemisesta. Korkeintaan voi olla kyse toksisesta maskuliinisuudesta.
Feminisminhän pitäisi olla naisten oikeuksien ajamista.
Kiihkofeminismi ajaa naisten oikeuksia piittaamatta muiden oikeuksista, samaan tapaan kuin koronaskeptikot ajavat omaa oikeuttaan vapauteen piittaamatta muiden oikeudesta elää ja pysyä terveenä sekä saada kunnollista terveydenhuoltoa. Kiihkofeminismi on samanlaista kuin toksinen maskuliinisuus. Ei oteta miestä virkaan, vaikka hän on pätevin tarjolla oleva ehdokas. Kiusataan ja simputetaan miehiä.
Kiihkofeminismi on vaarallista, koska se mustaa kaiken muunkin feminismin maineen. Kiihkofeminismi on sairaassa parisuhteessa toksisen maskuliinisuuden kanssa, koska se on vääränlaisen maskuliinisuuden polttoainetta.
Kiihkofeminismi on erilaista kuin ns "käänteinen syrjintä", koska käänteisellä syrjinnällä on selkeä päämäärä: Kun alalla johtoasemassa on vain miehiä, helpotetaan naisten pääsemistä johtoon, jotta johtokuntaan saataisiin edes yksi nainen. Tällä lailla toteutettuna käänteinen syrjintä täyttää tavoitteensa, eli lasikattojen murskaamisen ja sukupuolten välisen eriarvoisuuden tasoittamisen.
Kiihkofeministi valitsee johtoon naisen silloinkin, kun koko johtokunta koostuu pelkästään naisista. Pätevää miestä ei sinne oteta siitäkään huolimatta. Siksi kiihkofeminismi kääntyy omaa tarkoitustaan vastaan: se ei korjaa sukupuolten välistä eriarvoisuutta vaan voimistaa sitä.
Kiihkofeminismi on myrkkyä myös käänteiselle syrjinnälle. Se mustaa niiden toimenpiteiden maineen, joilla taistellaan sukupuolten eriarvoisuutta vastaan.
Siinä ei ole mitään väärää olla mies
3
941
Vastaukset 3
- Anonyymi
Sun täytyy kuule päivittää omat tietosi.
https://www.youtube.com/watch?v=oFzDye5yGp0 - Anonyymi
Aloittaja on pöhkö. Ei feminismi vastusta teknologiaa tai autoja. Olen feministi ja harrastan juuri noita juttuja.
Et ymmärrä mistään mitään. Lue ensin mistä on kyse ja kirjoittele vasta sitten.- Anonyymi
Tällä palstalla lorvii noin suurinpiirtein yksi isoääninen naisten takia traumatisoitunut antifeministi ja pari muuta antifeminististä sekoboltsia komppaajaa jotka jaksavat vinkua mitä ihmeellisimmistä "feminismiin" liitetyistä asioista.
Sinänsä kiva huomata että joku feministiksikin ilmoittautuva on eksynyt tälle palstalle. Ehkä saamme keskustelua oikeista feministisistä asioista käyntiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2231379Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va246933- 89846
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48752Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan66742Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48693- 81611
- 24605
Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko67604- 109589
- 49578
Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan76578- 39569
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja302561Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34554Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27553Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47524Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94509