Kepulovoimala muuttui nollan arvoiseksi

Anonyymi

12

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo keskustalaisen ylioppilaspoliitikon Jorma Ollilan ollessa Outokummun hallituksen puheenjohtajana Kepu pakotti hänet maamme suurimmaksi tappiovoimalan osakkaaksi. Tähän mennessä Outokumpu on menettänyt jo 112 miljoonaa euroa hankkeeseen ja kirjannut sijoituksensa arvoksi pyöreän 0:n. Miten aiotte jatkaa?

    • Anonyymi

      Miksi meillä pitää olla monta kepulaista "talvivaaraa", vaikka yksikin on liikaa?

      • Anonyymi

        Sipilä tämänkin hankkeen puuhamiehenä?


    • Eräs vaahtosammuttimen kokoinen sanoi ex. vaimolleni, että "aina loikkuu kun lapataan". Tai sitten se oli joku muu rääpäle ja sanoi sen jollekin muulle täysimittaiselle, nyt jo ehkä kunnanvaltuutettu tai muu edushenkilö. Mutta tuo fraasi -aina roiskuu kun rapataan- , on ajatonta viisautta.

    • Anonyymi

      MTK:kepu esti Loviisan atomivoimalan päivityksen saakaseen voimalan synnkkään kepulandiaan. Sittemmin Kepu on lehmäkaupannut voimalan Rosatomin eli Putinin käsiin. Hanketta vetää nykyisn MTK:n entinen satraappi.

      Kukaan ei tiedä, mitä tästä sotkusta lopulta seuraa.

    • Anonyymi

      "Tämän tarkemmin projektiriskien sisällöstä Outokumpu ei kerro. Yhtiö kieltäytyi HS:n haastattelupyynnöstä."

      Eipä ihme sillä yhtiön nykyinen toimitusjohtaja on lesta.

    • Anonyymi

      Valtavan maataloustukais-katastorfin lisäksi Kepu harrastaa pienempiä, vain useita tai kymmeniä miljardeja, tuhoavia Kankkulan Kaivoja kuten Talvivaaran kaivos ja Rosatomin voimala kepulandiassa.

    • Anonyymi

      Saarikko haluaa lisää veroja duunareilta, mutta ei ole vielä keksinyt miten huomaamattomasti voisi toteuttaa, polttoaineen korotus, maakuntavero ovat selvityksessä, myös Lintilän sähköveron alennukset ovat täyttä puppua.

    • Anonyymi

      Kankkulan kaivojen puuhapuolue - Keskusta.

    • Anonyymi

      Jorma Ollila, kepulainen ylioppilaspoliitikko ja teollisuusyritysten sarjamurhaaja. Ensin tuhosi Kari Kairamon ja Kalle Isokallion vuosikymmenten aikana kehittämän maailman suurimman matkapuhelinvalmistajan Nokian kokonaan. Sitten tuhosi kymmeneksi vuodeksi maailman merkittävimpiin yhtiöihin kuuluvan Shellin ja viimeksi teki kaikkensa yrittäessään tuhota Euroopan suurimman ruostumattoman tereäksen tuottaja Outokummun. Onneksemme Outokumpu saattoi selvitä muutaman miljardin euron menetyksellä, kuiten säilyen yritysrekisterissä.

      • Anonyymi

        Täytyy toivoa, että Outokumpu selviää kepulaisen Ollilan pahoinpitelystä paremmin kuin Nokian matkapuhelimet aikoinaan.


      • Anonyymi

        Taisit hiukan paisutella tuossa Shellin kohdilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      538
      9058
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6230
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5293
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4769
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4401
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4073
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3972
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      94
      1968
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      106
      1470
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      999
    Aihe