Kepulovoimala muuttui nollan arvoiseksi

Anonyymi

12

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo keskustalaisen ylioppilaspoliitikon Jorma Ollilan ollessa Outokummun hallituksen puheenjohtajana Kepu pakotti hänet maamme suurimmaksi tappiovoimalan osakkaaksi. Tähän mennessä Outokumpu on menettänyt jo 112 miljoonaa euroa hankkeeseen ja kirjannut sijoituksensa arvoksi pyöreän 0:n. Miten aiotte jatkaa?

    • Anonyymi

      Miksi meillä pitää olla monta kepulaista "talvivaaraa", vaikka yksikin on liikaa?

      • Anonyymi

        Sipilä tämänkin hankkeen puuhamiehenä?


    • Eräs vaahtosammuttimen kokoinen sanoi ex. vaimolleni, että "aina loikkuu kun lapataan". Tai sitten se oli joku muu rääpäle ja sanoi sen jollekin muulle täysimittaiselle, nyt jo ehkä kunnanvaltuutettu tai muu edushenkilö. Mutta tuo fraasi -aina roiskuu kun rapataan- , on ajatonta viisautta.

    • Anonyymi

      MTK:kepu esti Loviisan atomivoimalan päivityksen saakaseen voimalan synnkkään kepulandiaan. Sittemmin Kepu on lehmäkaupannut voimalan Rosatomin eli Putinin käsiin. Hanketta vetää nykyisn MTK:n entinen satraappi.

      Kukaan ei tiedä, mitä tästä sotkusta lopulta seuraa.

    • Anonyymi

      "Tämän tarkemmin projektiriskien sisällöstä Outokumpu ei kerro. Yhtiö kieltäytyi HS:n haastattelupyynnöstä."

      Eipä ihme sillä yhtiön nykyinen toimitusjohtaja on lesta.

    • Anonyymi

      Valtavan maataloustukais-katastorfin lisäksi Kepu harrastaa pienempiä, vain useita tai kymmeniä miljardeja, tuhoavia Kankkulan Kaivoja kuten Talvivaaran kaivos ja Rosatomin voimala kepulandiassa.

    • Anonyymi

      Saarikko haluaa lisää veroja duunareilta, mutta ei ole vielä keksinyt miten huomaamattomasti voisi toteuttaa, polttoaineen korotus, maakuntavero ovat selvityksessä, myös Lintilän sähköveron alennukset ovat täyttä puppua.

    • Anonyymi

      Kankkulan kaivojen puuhapuolue - Keskusta.

    • Anonyymi

      Jorma Ollila, kepulainen ylioppilaspoliitikko ja teollisuusyritysten sarjamurhaaja. Ensin tuhosi Kari Kairamon ja Kalle Isokallion vuosikymmenten aikana kehittämän maailman suurimman matkapuhelinvalmistajan Nokian kokonaan. Sitten tuhosi kymmeneksi vuodeksi maailman merkittävimpiin yhtiöihin kuuluvan Shellin ja viimeksi teki kaikkensa yrittäessään tuhota Euroopan suurimman ruostumattoman tereäksen tuottaja Outokummun. Onneksemme Outokumpu saattoi selvitä muutaman miljardin euron menetyksellä, kuiten säilyen yritysrekisterissä.

      • Anonyymi

        Täytyy toivoa, että Outokumpu selviää kepulaisen Ollilan pahoinpitelystä paremmin kuin Nokian matkapuhelimet aikoinaan.


      • Anonyymi

        Taisit hiukan paisutella tuossa Shellin kohdilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45339
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe