Kauramaito

Onko kukaan kokeillut kauramaitoa. Pitkäaikaisia vaikutuksia kysyisin? Aika raikas maku, kun tottuu. Ei ihan ehkä vielä alelaarituotteina, mutta voi olla, että on myös edullisempia brändejä?
Ihan menisi janojuomana jotain 2-3l/d.
Mitkä kokemukset ja kommentit?
16663
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Juon kylmää kauramaitoa 1.n litran vuorokaudessa.
Merkkinä Rainbow, on mielestäni parasta, makeahkoa jopa aavistuksen vaniljaista .

Menee vuodessa satoja purkkeja.Säilyy huoneenlämmössäkin avaamattomana.
Antaa kuohkeutta sämpylöihin.
Tuossa on aina n.20 tölkkiä keittiössä varastossa jota täydentelen viikoittain.
on hyvää!

t.eläkeukkeli

1Äänestä
  • ainiin ja tärkein unohtui mainita.

    Oli pienennettävä kulutusta koska viisaudenhampaani alkoivat kasvamaan. todella kivuliaasti!
    säryn säteillessä koko päähän yötä myöten vuoden päivät 247.
    Hoksasin, että kasvut/kivut johtuvat runsaasta kauramaidosta, joka on lisäksi vitaminoitu.
    Heti kun vähensin kulutusta kivut lakkasivat ja päinvastoin.

    eli hyvin laadukasta rakentavaa juomaa :D

    t.eläkeukkeli

    1Äänestä

Nyt menee sitten litra Valion asidofilus piimää päivässä joka on taivaallista.

t.eläkeukkeli

1Äänestä
  • Lisänä teen olutta, jossa ei ole prosentteja syystä että menee maku pilalle.
    Ruuan kanssa kylmä mallasrouheista itse valmistettu vaahtoava olut maistuu.
    16 litran hanallinen säiliö on jääkaapissa josta on helppo annostella kannuun mallasjuomaa.

    siinä ne on meikäläisen juomat.Ei mene alkoholiin ja kaljapurkkeihin tuhansia vuodessa eikä tupakkiin.Pyörällä käyn kaupassa niin ei mene autoonkaan :D

    t.eläkeukkeli

    1Äänestä

Oatleyn ikaffe kauramaito on parasta kahvin sekaan

1Äänestä
  • iKAFFE on todella hyvää kahvissa, ja litran tölkki säilyy avattunakin jääkaapissa hyvin, vaikka joisi vain yhden kupin kahvia päivässä.
    Yksi moitittava seikka siinä on; tölkkiä pitää aina muistaa ravistaa ennen kahviin kaatamista. Kun joskus ravistaminen unohtuu, tulee tölkistä pinnalta vain laihaa harmaata vettä.
    Olenkin miettinyt että hajamielisille pitäisi olla sellainen korkin päälle asetettava "hälytinkorkki" jonka elektroniikkapiiri varottaisi summerilla, jos korkkia yritettäisiin avata ilman että olisi ensin ravistettu.😀

    1Äänestä

Kerran erehdyin kaurakermaa ostamaan, mutta jäi ainoaksi kerraksi kun satuin lukemaan tuoteselosteen ja näin sen lisäaineiden määrän mitä ei tavallisessa kermassa ole. Eipä sitten tehnyt mieli kauramaitoonkaan tutustua kun en tavallistakaan maitoa ole käyttänyt kohta 50 vuoteen kuin pieniä määriä ruuanvalmistuksessa. 70-luvun lopulla todettiin paha laktoosi-intoleranssi jolloin jouduin jättämään kovia juustoja lukuunottamatta kaikki maitotuotteet jäähylle ja meni vuosia ennenkuin tuli Hyla-tuotteet joita sitten rajoitetusti olen voinut käyttää pieniä määriä.

Äänestä

halvemmalla pääsee kun liottaa kauraryyneja vedessä. Kilosta ryynejä tulee monta litraa juotavaa, ja maku on sama kuin kaupan kalliissa kauramaidossa

Äänestä

Hyväähän se kauramaito on kahvin kanssa, muuten juodaan rasvatonta.

Äänestä

Joidenkin on pakko juoda sitä, jos on maitoallergia kuten meillä yhden lapsen.
Mutta kallista se on, ajattelin laimentaa vedellä niin ei tule niin kalliiksi.

Äänestä
  • Kauramaitoa voi valmistaa itse . Jos sinulla on tehosekoittaja tai mixeri niin se tulee valmiiksi muutamassa kymmenessä minuutissa. Se säilyy jääkaapissa 3-4 vuorokautta.
    Ohje:
    10dlvettä
    2dl kauraryynejä ( mielellään gluteenittomia)
    hyppysellinen suolaa
    2-3 rkl maustamatonta öljyä ( rapsi tai kookos)
    Sekoita ainekset mixerissä tai sauvasekoittimella täysin sileäksi. Kaada maito mehusiivilään ja siivilöi kauranjäännökset pois.
    Kaada kauramaito puhtaisiin lasipulloihin tai purkkeihin. Ravista ennen käyttöä.
    Itse tekemällä säästät vähintään 1,2€/l

    Äänestä

pitkäaikaisvaikutus käytännön huomio, söit tai joit mitä tahansa, niin paska irtoaa, hyvin.

Äänestä
  • Ei irtoo joka ruuasta,
    esim juusto jämähtää suolenmutkaan etkä voi kaapia millään.
    Pää punasena on tynnättävä pöntöllä.

    monet ovat kuolleet pytylle, hyvinkin yleistä että verisuoni katkeaa kesken kaiken aamupytyllä.
    Kasviksia ja vettä runsaasti,pellavansiemen rouhekin toimii. luumut, maito..

    Äänestä

Kauramaidosta tuli oksentava olo, niin että kaikki tuli ylös. Ei näköjään sovi kaikille juitavaksi.

Äänestä

Se ei ole maitoa vaan kaurajuomaa. Hyvää ja terveellistä. Se sininen s marketissa 1,19€.

1Äänestä
  • Makeuttaa sekä sakeuttaa kahvin ihan mukavasti. Suosittelen lämpimästi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko kukaan kokeillut kauramaitoa. Pitkäaikaisia vaikutuksia kysyisin? Aika raikas maku, kun tottuu. Ei ihan ehkä vielä alelaarituotteina, mutta voi olla, että on myös edullisempia brändejä?
Ihan menisi janojuomana jotain 2-3l/d.
Mitkä kokemukset ja kommentit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu