Tätä olen miettinyt näin kertaalleen piikitettynä. Jatkuvasti tulee lisää tietoa rokotteen haitoista, mikäli olen oikein ymmärtänyt vammautuminen ja/tai kuolema on lähinnä ajan kysymys. Harkitsen heittäytymistä pois oravanpyörästä, turhaa pakerran jos tulevaisuutta ei ole. Viisampi elää elämää kuin viimeistä päivää kun se voi todella olla viimeinen. Ajatuksia aiheesta?
Miten eläisit rokotettuna?
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Juuri luin tutkimuksesta että korona on aiheuttanut lapsille runsaasti ykköstyypin diabeetesta. Rokotteilla tuotakin riskiä olisi pystytty pienentämään.
Kolme rokotusta, ei koronaa. Elämässä samat vaikeudet kuin ennenkin eli eipä ole vaikuttanut mihinkään suuntaan.
Ei yhtään piikkiä, ei maskeja, ei koronaa. Ei tosiaan vaikuta mihinkään.
Vietän talvea ulkomailla rokotettuna.
Kunto on aivan hyvä. Kuten sääkin.
Oma kokemus rokotteesta on hyvä kuten myös aikaisemmista rokotteista, esim. jäykkäkouristus ja hepatiitit.
Huolta en kanna eikä minun tarvitse joka päivä huolissani etsiä uutta (näkemyksiini valikoitua) tietoa rokotteista todistellakseni itselleni että valintani on oikea.
Sama täällä, paitsi että asun Suomessa:-) Ei tarvi miettiä rokotejuttuja, kun on otettu. Toki seuraan tautitilannetta ja pidän maskia , etäisyyttä ja silleen.
Ymmärrän huolesi. Eihän noi rokotteet terveellisiltä vaikuta mutta tuskin yksi ainakaan suorilta tappaa. Koitahan jaksella.
Jatkuvasti tulee lisää tietoa rokotehaittojen äärimmäisestä harvinaisuudesta.
Jatkuvasti tulee lisää tietoa koronan ja sen jälkitautien haitoista.
En voi kuvitella, miten pahalta voi tuntua piikitetystä,
joka on herännyt pettymyksen tunteeseen.
Millaista pelkoa, kiukkua ja sanoinkuvaamatonta ... pettymystä
ihmiset saattavat tuntea.
Miten hoitaja, lääkäri, se koko järjestelmä
on saattanut tehdä jotain niin petollista?
Entä ihmisen omat ajatukset tulevaisuudesta?
Niitä ei onneksi ole paljoa.
Rokottamaton sen sijaan ei tunne katumusta tai pettymystä väärästä valinnastaan, siellä parin metrin syvyydessä.
Kiitos tästä, kuvaat hyvin mun ajatusmaailmaa. Menin piikille painostuksesta. Olin liian heikko. Todella kiduttavaa elää näiden tunteiden kanssa, itsetuhoisiakin ajatuksia ollut. ap
Joka kerran kun kuulen tätä livenä,
tunnen surua piikiteyn päätöstä kohtaan.
Hän päätyi seuraamaan pelkoa.
Elän rokotettuna aivan kuten ennenkin, sillä erolla, että tiedän riskini sairastua koronaan, erityisesti sen vakavaan tautimuotoon, olevan merkittävästä pienempi nyt kuin ennen rokotuksia.
On hyvä, että kyseenalaistat, sillä olet lukenut antivaxxereiden propagandaa. Mihin faktoihin heidän väitteensä vuosien päästä ilmeneviin sivuvaikutuksiin perustuvat? Mikä on se menetelmä, joka saa aikaan tällaisen "ajastuksen"? Montako tällaista tapausta tunnetaan aiemmista rokotteista, siis haittavaikutus _vuosien_ päästä?
Ei yhdestäkään rokotteesta ole koskaan tullut haittoja vuosien päästä, mutta nyt voi tulla. Samoin kuin tänä lauantaina voin voittaa lotossa päävoiton vaikka ennen en ole voittanut mitään.
On se varmaan hirveää elää kun koko ajan täytyy kantaa huolta. Varmaan olet koko ajan hätäkakka housuissa, voithan jäädä vaikka auton alle huomenna, kenties jo tänää, voi sattua joku katupuukottaja kohdalle tai vaikka puu kaatua päälle. Tai liukastut ja halkaiset kallosi.
Niihin ei ole rokotusta eikä rokottamattomana eläminenkään niiltä pelasta.
Ihmisen olisi hyvä muutenkin elää hetkessä. Onnellisimmat ihmiset elävät kuin jokainen päivä olisi viimeinen.