Asia on niin laaja että sitä on vaikea selittää yhdeltä kerralta eikä välttämättä edes pidemmällä aikavälillä. Mutta mitä olen juudan/israelin muinais historiaan, perehtynyt kun puhutaan esimerkiksi, israelin kadonneet heimoista jotka virallisten väittämien mukaan jakautuivat ympäri maailmaa.
Israelin kadonneet heimot (wikipedia) linkkiä ei pystynyt suoraan jakaamaan (pahoittelut). Lyhyesti sanottuna miksi antisemitismiä, esiintyy vielä nykyäänkin vaikka kuinka paljon kauhistellaan historian aikaisia juutalaisten vainoja silti näyttää syiden todellista luonnetta ei haluta tuoda esille vaikka asia saattaisi olla joidenkin esim, tutkijoiden tiedossa.
Miksi esimerkiksi antisemitismistä ei vielä nyky päivänäkään ole täysin saatu kytkettyä itse en noihin kyseisiin juutalais vihamielisiin väitteisin ole koskaan uskonut vaikka olen niihinkin perehtynyt enemmänkin tutkimus mielessä lukuisiin muihin syrjintään liittyviin asioihin. Mutta mikä nimenomaan kiinittää eniten uteliaisuuden on juuri tuo antisemitismi, mikä ennen kaikkea kuulostaa niin järjettömältä että juutalaiset liitetään kaikkiin maailman isoihin konflikteihin vaikka todellisuudessa kun asiaa perehtyy paremmin israelilaisethan ovat saanneet enemmän hyvää aikaan maailmanlaajuisesti mutta (jokin) taho aina onnistuu käntämään sen tavalla tai toisella huonoksi tai pahantahtoiseksi.
Sitä paitsi eihän juutalaisuus ole missään virallisesti luokiteltu edes roduksi vaan (etninen heimo) mikä on kokonaisuudessaan eri asia kuin rotu esim. Seemiläiset joka ei liity rotuun vaan nimenomaan heimoon joko kulttuurillisesti kielellisesti (sitä vastaavaasti).
Nykyinen vuosisadan antisemitismi näytää polveutuvan roomalaiskatolilaisuuden ajalta jossa nuo yleisesti väitetyt stereotypiat juutalaisuuteen liittyen juontavat juuri tuolta ajalta asia ei ole mikään salaliitto vaan julkista historian tietoa mitä löytyy internetistä.
Jos antisemismiltä haluttaisiin poistaa kokonaan juurineen mikä saisi juutalaisvastaiset henkilöt tajuamaan että heidän vihallaan ei juuri ole mitään konseuksen loogista syytä vaan nimenomaan heille on valehdeltu alusta asti vaikka juuri kaikki me kaukasialaiset/eurooppalaiset/skandinaavit (suomalaiset mukaan lukien)/saamelaiset jopa romanit tietyissä määrin polveudumme tavalla tai toisella tämän "mystisen seemiläisen heimon" perinteestä.
Myöskin paranormaalien/tuonpuoleisten asioiden liittämistä asiaan liittyen ei voi täysin pois sulkea mutta se on jo kokonaan toinen tarina.
https://youtu.be/bmnXhILjd2Y
Olemmeko kaikki Abrahamin "jälkeläisiä" ?
4
168
Vastaukset
- Anonyymi
herra rotua,
kertovat olevansa,
ja muut rodut, maanparannusainetta... - Anonyymi
> ...Jos antisemismiltä haluttaisiin poistaa kokonaan juurineen mikä saisi juutalaisvastaiset henkilöt tajuamaan että heidän vihallaan ei juuri ole mitään....
Toisaalta, ihmisillä vaan on tapana vihata erilaisia asioita, vaikka siihen ei mitään järkevää syytä olisi. Esim. suomalaiset vihaavat edelleen Venäläisiä, vaikka siihen ei välttämättä mitää syytä ole. En tiedä onko mahdollista päästä tässä ajassa kokonaan eroon irrationaalisista vihoista. Mutta, varmasti asiaan auttaisi, jos keskustelee asiasta vihaajan kanssa, kysyy miksi hän tekee niin ja sitten mahdollisesti perustelee miksi siihen ei ole syytä.- Anonyymi
Paitsi että suomalaiset eivät vihaa venäläisiä enää samalla tavalla, kuin sotien aikana eikä se ollut ihan noin yksi puoleista. Nykyään saavat, ainakin fyysisesti olla suurimmaksi osaksi rauhassa eikä nämä vanhat ennakkoluulotkaan enää päde (samassa määrin)
Sen sijaan juutalaisia kohtaan kohdistuu ihan fyysisiäkin vainoja vielä, nykypäivänä vaikka vähemmän mutta jos asioihin haluttaisiin muutosta niin pitäisi tuoda asiat laajemmin esille vaikka jonkun korvaan voisikin olla kiusallista aina joidenkin korville on vähemmän tai enemmän. Mutta tieto loppujen lopuksi vapauttaa, kaikista kuonista sen sijaan että tieto "lisäisi tuskaa".
Historia on juuri sitä varten että siitä opitaan sen sijaan että se toistetaan. Ymmärrän kyllä pointtisi siitä näkökulmasta että viha on osa ihmisluontoa toisaalta on myös väärin, että jotkut joutuvat piilottamaan kulttuurinsa uskontonsa sen takia että ei paheksuttaisi koska tuosta piilottelusta on niin paljon enemmän huonoja esimerkkejä, historian ajoilta kuin hyviä.
- Anonyymi
Amnesty syyttää Israelia apartheidista – "Palestiinalaisilta riistetään järjestelmällisesti ihmisoikeudet"
– Palestiinalaiset on alistettu oikeusjärjestelmälle, jossa heidän maitaan takavarikoidaan, rakennuslupia ja oleskelulupia evätään, liikkumista rajoitetaan monin tavoin ja perheiden yhdistämistä vaikeutetaan syrjivällä lainsäädännöllä, Sacco listaa.
juutalaisa on kuitenkin vihattu läpi historian,
syyttä suotta,
fasistinen toiminta, tuskin helpottaa tilannetta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli306282Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144744Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle413304IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm623141Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3601760Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111578- 721408
Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861368Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411318- 831229