Miksi vanhoilliskristityt kuitenkin aina kohkaavat ydinperheestä? Biologiset heterovanhemmat ne olla pitää?
Josef oli Jeesuksen isäpuoli
Anonyymi
2571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Joosef oli Jeesuksen maallinen isä.
Jumala halusi, että Hänen Poikansa elää normaalin ihmisen elämän lapsena miehen ja naisen avioliitossa.
EI siis yksinhuoltajan, homoparin tai lesboparien kasvatettavana.
Ottoisä uusperheessä marian vietettyä vauhdikasta teinielämää.
Valitettavasti olen onnistunut vain poikalapsia tekemään, mutta täytyy taas antaa miinuspisteet asian vierestä kommentoinnista.
Epäjumalasi otsa on mustelmilla kuin shiamuslimilla, kun joutuu otsaansa takomaan palvojiensa häväistessä hänet päivästä toiseen uudelleen ja uudelleen. Olisipa hän onnistunut estämään virtsanlirahduksen sinuakin luotaessa, mutta olemattomuuttaan ei siihen tietenkään kyennyt.
Kirjaa jos olen väärässä, pojallasi on aviottomia lapsia.
Pojillani ei ole lapsia, mutta kylillä puhutaan heidän harjoittelevan lapsentekoa hyvinkin innokkaasti. Jonotuslistat ovat kuulemma käytössä, jos ymmärrät mitä tarkoitan.
Katsos kun nykyaikana aviottoman lapsen isää ei tarvitse selittää jumalaksi, vaan se voidaan todistaa pätevästi dna-testillä.
Poikalapset voivat helposti jatkaa lisääntymistä 80 vuotiaiksi ainakin, joten on liian aikaista sinun innostua.
Oletko varma, että harjoittelu ei tuonut tuloksia. Vai onko kysymyksessä tuhkamunat.
Tuskin edes elävät niin kauan. 😬
Juuri näin!
Ei tälläisiä kiusallisia kysymyksiä saa kysellä. Tämä on jumalan pilkkaa, joten et tule saamaan yhtäkään kunnon vastausta....
Mitä jumalaton pauhaa? 😈
Jos et huomannut niin tässä keskusteltiin ydineperheen promlematiikasta. Ei minusta. Ole hyvä ja pysy siis aiheessa.
Joko kävit salilla selkääsi hoitamassa?
Ei minulle vaan kyse yleisesti asiasta. Mutta turha tässä on jatkaa, kun näytät kerran olevan niin tyhmä että et ymmärrä kysymystä.
Kenellä sitten se ongelma on jos ei sinulla? 😺
maria oli yh äiti, joosef otti raskaana olevan marian vaimokseen, suurten pohdiskelun jälkeen. Lapsivaimo kelpasi, maria oli lapsi..
Toisen lapseen ei kai aitoa isä-poikasuhdetta ollut.
kertomukset ei kerro.
Jeesus siis oli yh-lapsi, ilman isää.
Ja ei suuntautunut työhön, vaan vapaa-aikaan.
Kuljeksi ympäriinsä ja puhui ruuan ja yösijan.
toimi siis teatteritaiteilijana. Tarinat ovat synnyttäneet sitten monenlaista tämän juonen päälle.
Alkuperäinen tarina on unohdettu useinkin.
Tarinat kehityy ajassa.
Ja tarinat kasvaa, yhtyy, jne.
- ja vielä, että on väitteitä, ettei tämäkään tarina lopulta ole tapahtuneeseen pohjautuva, vaan on kehittynyt useasta muusta tarinasta. Tiedä sitten. Uskomukset ja aihetodisteet eivät useinkaan kohtaa. Ja tarinat usein muuttuu toistellen ja paisutellen "todeksi".
Uskonnot on olleet papeille, puhetaiteilijoille aina busines. Niinpä kerrostumia syntyy jatkuvasti lisää! busines is busines.
Joosef tarkisti Marian neitsyyden.
Poistettu kirkon sivustolta.
😁
Josef tarkisti Marian neitsyyden ja sanoi Jumalalle, että neitsyt on, ole hyvä, minä pitelen aisaa.
Poikkeus vahvistaa säännön. Sanopa toinen tapaus.
Jeesus tulee toisen kerran.
Lopun ajan merkit.
Raamatussa ei ole mitään muuta hyväksyntää aisankannattajan roolista!
😁