Ilmastonmuutoksen syyt?

Anonyymi

Miksi ilmasto ei lämpene, vaikka hiilidioksidin määrä koko ajan vain lisääntyy?

12

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hiilidioksidi on vain yksi tekijä, muita on ilman hiukkaspitoisuus, joka muuttaa yläilmakehässä auringon säteilyn heijastuskerrointa.
      Tavallisesti hiukkaspitoisuus kasvattaa kasvihuonevaikutusta, joka lämmitää.
      Onhan sitä kivihiiltäkin poltettu pari sataa vuotta 1700-luvulta lähtien, minne se on kadonnut ?
      Koronan alkuvaiheissa lentoliikenne aleni ja tiettävästi havaintoja oli ilmakehänkin puhdistumisesta johon lentoliikenteen voi kohdistaa.

      Hiilidioksidia käyttävät myös kasvillisuus ja metaaninkin hajoaminen ja maakaasunkin poltto vapauttaa sitä.
      Lähteitä on kyllä muitakin kuin liikenne ja autoilu, vaikka suurkaupungeissa ongelma onkin.
      Jääkausia on ollut useitakin, auringonkin aktiivisuus vaihtelee.

    • Anonyymi

      Yleensä hiilidioksidi arvot kohoaa kun lämpenemistä tapahtuu.
      Ei päinvastoin.... siinä on se pointti.
      Näin on käynyt miljoonia vuosia, lämpö ja hiilidioksi käyriä voi jokainen etsiä googlesta niitä löytyy hyvinkin kaukaa menneisyydestä nykyteknologialla.

      Tämä asia on haluttu ymmärtää väärin, koska kysessä on helvetin hyvä bisnes.

      • Anonyymi

        Ja poliitikoille ilmastonmuutoksella pelottelu lisää valtaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja poliitikoille ilmastonmuutoksella pelottelu lisää valtaa.

        Todelliset syyt ilmastonmuutokselle on mielestäni epävakuuttavasti perusteltuja, mikäli se on yksin hiilidioksidin määristä johtuvaa.

        Kasvillisuus kuluttaa hiilidioksidia yhteyttämiseensä ja tuottaa tilalle happea ja omaan kasvuunsa sitä hiiltä.
        Jos hiilidioksidia on liikaa, kasvillisuutta oltava enemmän.
        Pitöisikö kasvillisuuden vähittäisiä muutoksia,autioitumista, aavikoiltumista yms. muitakin syitä tarkastella kuin kohdistaa hiilidioksidi sinänsä ongelmaksi ?

        Muitakin rinnakkaisia prosesseja on olemassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todelliset syyt ilmastonmuutokselle on mielestäni epävakuuttavasti perusteltuja, mikäli se on yksin hiilidioksidin määristä johtuvaa.

        Kasvillisuus kuluttaa hiilidioksidia yhteyttämiseensä ja tuottaa tilalle happea ja omaan kasvuunsa sitä hiiltä.
        Jos hiilidioksidia on liikaa, kasvillisuutta oltava enemmän.
        Pitöisikö kasvillisuuden vähittäisiä muutoksia,autioitumista, aavikoiltumista yms. muitakin syitä tarkastella kuin kohdistaa hiilidioksidi sinänsä ongelmaksi ?

        Muitakin rinnakkaisia prosesseja on olemassa.

        Ajattelen ihan samoin. On hyvin vaikea uskoa ilmastonmuutoksen syyksi hiilidioksidia. Toinen merkillinen asia on se, että ollaan niin huolissaan asteen tai parin muutoksesta, joka on mielestäni ihan normaalia luonnon vaihtelua. Ainakin omien havaintojeni mukaan luonto mukautuu muutaman asteen vaihteluun ilman minkäänlaista ongelmaa ja tuskin ilman lämpötila on tähänkään asti pysynyt vakiona.


    • Anonyymi

      Hiilineutraalius! MITÄ VÄLIÄ? ... Ihmiskunnan hiilidioksidipäästöt ovat alle 1/20 luonnollisista päästöistä, eikä hiilidioksidi edes ole merkittävin ilmastonmuutoksen aiheuttaja. Ilmasto on aina muuttunut! Esimerkiksi 1000 vuotta sitten oli maailmassa noin viisi astetta nykyistä lämpimämpää, ja 5000 vuotta sitten vieläkin lämpimämpää.

      Ilmasto on lämmennyt ja kylmennyt lukemattomia kertoja viimeisten tuhansien vuosien aikana ainakin kymmenen kertaa tämänhetkistä enemmän eli nyt havaittu 0.8 asteen lämpeneminen on vain kohinaa, eikä kohinasta voi päätellä mitään! Mitä väliä siis on ihmiskunnan CO2-päästöillä ja mitä väliä Suomen mitättömillä 0,007%:n päästöillä, kun emme mahda mitään ilmastonmuutoksen varsinaisille aiheuttajille, kuten tulivuorille, pilville, auringolle, merille, leväkasveille, maan kiertoliikkeelle, maaperän ja biosfäärin metaanipäästöille ja niin edelleen. Hullua, eikö!

      Ilmastonmuutoksen torjunta on samanlainen ihmiskunnan typeryyteen ja joukkopsykoosiin perustuva huijaus kuin koronarokotteen hyödyt, maahanmuuton rikkaus ja se, että Suomi on kokoaan suurempi maailmalla ja vaikuttaa EU:n ytimissä. Samaan aikaan Suomi tuhoaa taloutensa muunmuassa mainituista syistä, ja väestöräjähdys tuhoaa luonnon ja pilaa myös ihmisten elinympäristön, sillä se on Kaikkien Ongelmien Äiti, mutta niin kamalaa rumapuhettahan ei sallita! 🦇🪱🦂🪳🪰🦟🦗🕷🦖🐍🐊🐜🐣

      Luopukaa nyt ihan alkuun edes Suomelle erittäin haitallisesta eurosta! Tehkää jo jotain, päättäjät! Se on helppoa, nopeaa ja halpaa verrattuna siihen mitä on tulossa, kun meidän yhä suuremilla veloilla sidotaan Liittovaltioon - joka muuten on vielä voimassa olevan, oman rikoslakimme mukaan TÖRKEÄ maanpetos! 💔🇫🇮

    • Anonyymi

      Ilmastohullun lääkärin vastaanotolla
      Potilas: "Juominen on alkanut käydä terveyden päälle. Mitä voisin tehdä?"
      Lääkäri: "No, paljonko sitten juotte päivässä?"
      Potilas: "Yhden kaljan ja pullon viskiä."
      Lääkäri: "No, jos todella haluatte pelastaa terveytenne, niin luopukaa siitä kaljasta!"

    • Anonyymi

      Puiden lustotutkimus Lapissa:
      https://youtu.be/7fHJZSh8khg

      Puiden nosto Lapin järvistä:
      https://youtu.be/KGmX8EigydM

      Katsokaa järkevä ilmastovideo, Uuden ajan uutiset 30.6.2020:
      https://www.youtube.com/watch?v=x1sZog9ntCA

      Suomen osuus hiilidioksidipäästöistä on 0,007% ja luonnon osuus 95,4%. Ihmiskunnan tuottama hiilidioksidi ei ole merkittävä ilmastonmuutoksen aiheuttaja muutenkaan, sillä esimerkiksi tulivuorille, pilville, merille, leville, auringolle ja biosfäärin metaanipäästöille emme voi mitään! 😳

      On kuitenkin olemassa yksi globaalliin muutoksen tärkeimmistä aiheuttajista, joka on ihmiskunnan syytä ja täysin omassa valassamme: VÄESTÖRÄJÄHDYS! Kannattaisi keskittyä siihen, mihin voimme vaikuttaa, eikä heittellä varojamme ympäri maailman ja taivaan tuuliin! 🤔

      • Anonyymi

        Pidän näitä lustotutkimuksia paljon uskottavampina kuin ilmatieteenlaitoksen vastaavia. Ilmatieteenlaitos sekoittaa jatkuvasti sään ja ilmaston.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Katsokaa tärkeimmät johtopäätökset seuraavalta videolta kohdasta 17.30 alkaen:

      Pitkäaikainen ilmasto ja ilmastopolitiikka
      https://www.youtube.com/watch?v=7ZDbhg6PKv8&t=1050s

      Lyhyesti: Ihmiskunnan tuottama hiilidioksidi on nostettu pääsyylliseksi, vaikka sen merkitys ilmakehässä on marginaalinen!

      • Anonyymi

        Ilmastonlämpötila ja hiilidioksidipäästöt eivät kulje käsi kädessä ylös eivätkä alas! Eli, lämpötila ei riipu hiilidioksidin määrästä. Tämä tiedetään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      126
      6234
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3642
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3210
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2519
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      95
      2281
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe