Putin tuli järkiinsä?

Venäjä ilmoittaa joukkojen pois vetämisestä Ukrainan rajalta?

Puti tuli järkiinsä ja vetää looputkin joukot pois Ukrainan rajalta.

Toivon rauhaa Venäjälle ja Ukrainalle ja koko maailamalle.
34<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Eiköhän tuo ollut arvattavissa että Putin vaan vedätti, sai energian hinnat pilviin ja kassaan huikasti dollareita. Samalla tuli tsekattua mitä länsi aikoo tilanteessa toimia, häslinkiä sai ainakin aikaseksi ja sehän on tarkoituskin.

Äänestä
  • Noin saattaa olla.

    Lännen osalta maalailtiin sotakuvia, että pörssikurssit saatiin heilahtamaan reilusti alas. Siinä teki hyvät rahat moni isorikas, joille oli kerrottu etukäteen "tiedustelutietojen" julkaisuajankohta.

    Äänestä

Se hottentotti ei tule järkiinsä koskaan. Kuten Sauli Niinistö sanoi: Putinin mielenterveydessä on havaittavissa selkeitä muutoksia.

1Äänestä

Venäjä on joka talvi järjestänyt isoja harjoituksia länsirajallaan ja tällä kertaa tästä toiminnasta nostatettiin suuri uhka maailmalle.

Äänestä

Natopuppelit on nyt hyvin pettyneitä. Ei muuta kun uutta provokaatiota peliin.

Äänestä

Toivoa voi, mutta kyseessä voi olla Putinin harhautusliike. Muutenkaan hyökkäyksen aika ei ehkä vielä olisi ollut.

Äänestä

On se kumma, kun Venäjä siirtää joukkoja omassa maassaan, siitä nousee kauhea haloo.
Mutta kun USA tuo ydinaseita Eurooppaan, se on ihan jees.

Äänestä
  • Omassa maassaan? Ei Ukraina kuulu venäjään trolli.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Omassa maassaan? Ei Ukraina kuulu venäjään trolli.

    Ei ne kyllä Ukrainan rajaa ylittäneet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ne kyllä Ukrainan rajaa ylittäneet.

    Ovat ylittäneet jo 2014!

    Äänestä

  • Itse kuulin, että alkaa vasta vartin yli.

    Äänestä

linkki ja lähde muuten en usko

Äänestä

Käyttääköhän se samaa huumausainetta kuin Hitler aikoinaan? Sekinhän luuli olevan voittamaton.

Äänestä
  • Samat rohdot, kuin suomalaisten sotaharjoituksia johtavilla kapiaisilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Samat rohdot, kuin suomalaisten sotaharjoituksia johtavilla kapiaisilla.

    Ei ole, Suomessa käytetään ainoastaan tervettä järkeä.

    Äänestä

  • Biden? Voi olla. Sekavalta yleensä vaikuttaa.

    Äänestä

Putin epäonnistui.

Ongelma on siinä, että uhkailu toimii vain jos uhkauksen voisi uskottavasti pystyä toteuttamaan. Venäjä ei pysty. Se on köyhä ja sisäiseltä moraaliltaan heikko. Edes Putin ei tiedä mikä on Venäjän todellinen kriisinkestävyys. Kuinka suuri osa armeijasta luikkii pakoon tilaisuuden tullen, jos rähinä alkaa?

Venäjä on "suurvalta" vain jos verrataan ydinpommien määrää. Ja ydinsodassa kukaan ei voita, joten vaikka ydinpelote on hyvä turva hyökkääjää vastaan, niin Venäjälle sellainen pelote on hyödytön, kun kukaan ei halua pitkällä tikullakaan koskea Venäjä-nimiseen paskakasaan.

Ydinsodalla pelottelu on taas liian kovaa peliä Putinillekkin ja "rajoitettu" sota romahduttaisi pakotteiden kautta loputkin Venäjän taloudesta.

Suurin kysymys Putinilla on nyt vanha tuttu: Voiko vitutukseen kuolla?

Äänestä

Venäjä harjoittelee länsirajallaan joka talvi.

Äänestä

Joukkojen poisvetäminen? Ei kannata vielä tehdä johtopäätöksiä, katsotaan ensin lähtevätkö joukot vai ei. Jos rauha saavutettaisiin toivomalla, niin sotia ei olisi.
Valitettavasti rauha saavutetaan ja ylläpidetään varustautumalla ja liittoutumalla, jonka jälkeen diblomatialla on todellisia mahdollisuuksia toimia.

Äänestä

Minulta on mennyt luotto mediaan täysin.
Venäjällä voi olla ihan tavallinen sotaharjoitus, josta länsimainen media tekee pelotteen.

Mikä lie tarkoitus?

Äänestä
  • Natotus ja Venäjän demonisointi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Natotus ja Venäjän demonisointi.

    Joo, niissä Putin on kyllä ollut tosi hyvä ja aikaansaapa.

    Äänestä

Ja Bidenia harmittaa niin vietavasti...

Äänestä
  • Eikö trolli saanut ääkkösiä koneeseen?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikö trolli saanut ääkkösiä koneeseen?

    Trolleja siellä, trolleja täällä, trolleja myös kaapin päällä.

    Kannattaa harkita psykiatrista hoitoa, jos niitä trolleja vielä näkyy kaikkialla.

    Äänestä

Putin uhkaa, Putin sopii, Putin kovistelee, Putin neuvottelee, Putin etenee, Putin perääntyy, Putin hyökkää, Putin valtaa - kuka tietää, mitä Putin tekee? Putinin kenraalit tietävät, mitä Putin suunnittelee. Vain Putin tietää, mitä Putin päättää.

Äänestä

Hävinnythän Putin olisi sodan. Pitkäaikainen ja paljon kuolleita ja vammautuneita.
Aineelliset vahingot valtavat. Paljon jälleen rakentamista. Ukraina on 50 asukkaan suuri maa. Jo Suomi, se on helppo nakki.

Äänestä

Putin jänisti. Ei ollut pätkästä sotasankariksi.

Äänestä
  • Ihmiset on idiootteja.

    Ryssä siirtelee joukkoja ja ihmiset luulee, että ryssä olisi hyökkäämässä Ukrainaan. Ei ryssän tarvitse hyökätä Ukrainaan. Pelkkää hämäystä koko "kriisi". Todelliset ryssää kiinnostavat tapahtumat on menossa Kazakstanissa.

    USA käytti hyväkseen "kriisiä". Sotapelottelupropagandalla pörssikurssihin vaikutettiin. Joku/jotkut teki propagandaoperaatiolla isot rahat pörssissä.

    Äänestä

"Venäjä ilmoittaa joukkojen pois vetämisestä Ukrainan rajalta?"
Heillä on ihan varmasti todisteena joukkojen vetämisestä video siitä kun molemmat rintamalta poistuvat sotilaat pyöräilevät kohti Moskovaa!

Äänestä

Kiova meni polvilleen.

Äänestä

Putler tarvitsee näkyvyyttä venäjän uutisissa. Putlerin täytyy olla se pelastava sotasankari joka kukistaa fasistit!
Ilman näitä Putler olisi vaan se pieni vanhus siellä jossain palatsissaan eikä mikään voimakas joukkojaan johtava tsaari.

Äänestä

Ukraina ymmärsi mitä presidentti Putin tarkoittaa - kun oikein sen selittää.

:)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Venäjä ilmoittaa joukkojen pois vetämisestä Ukrainan rajalta?

Puti tuli järkiinsä ja vetää looputkin joukot pois Ukrainan rajalta.

Toivon rauhaa Venäjälle ja Ukrainalle ja koko maailamalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu