Minulla on ongelma. Haluan tulla uskonnolliseksi, mutta en uskalla, koska isäni vain nauraa uskonasioihin. Lisäksi minulla on asperger ja OCD, enkä puhu niin paljon. Ja pelkään paatumista, koska luulen vain lykkääväni uskoontuloå. olen 16
mistä saan raamatun?
Miten tulen uskoon?
13
1197
Vastaukset
- Anonyymi
etsi ensimäiseksi tervettä kristillisyyttä, siis kristinuskon kirkot, varo lahkoja,
niissä:
"eivät tervettä oppia kestä, vaan omien himojensa mukaan, korvasyyhynsä haalivat itselleen opettajia"Tervettä kristinuskonharhaahan ei ole olemassa, koska kristinuskonharha on pelkkä vedätys.
Sen sijaan kehottaisin liittymään FSM kirkkoon.
https://www.spaghettimonster.org
- Anonyymi
Rukoile Jumalalta armoa tulla uskoon. Uskoon tuleminen tarkoittaa uudestisyntymistä; elävä pyhä henki tulee entisen kuolleen henkesi tilalle. Saat ikuisen elämän lahjan sillä hetkellä, kun uskot.
Siis mihin sinun tulee uskoa? Armon ajan evankeliumi, Paavalin kirje Korinttilaisille 15. luku, 1-4 jae. Ymmärrä, että olet syntinen ja menossa helvettiin. Usko, että Jeesus, joka oli ihmiseksi tullut Jumala, vuodatti verensä sinun syntiesi puolesta, jotta sinun ei tarvitsisi mennä sinne, minne tekojesi vuoksi kuuluisit. Tuo rakkauden työ on jo tehty. Sinun tarvitsee vain ottaa se vastaan. Uskoa sydämessäsi, että syntivelkasi on jo maksettu.
Pian tapahtuu uskovien kristittyjen ylöstempaus taivaaseen ja maan päällä alkaa seitsemän vuoden hirveä Jumalan vihan aika. Siinä ajassa ei enää voi pelastua armosta, vaan tarvitaan myös omia tekoja. Joutuu kieltäytymään merkistä, jota ilman ei voi ostaa eikä myydä. Ajattelepa, miten helppoa Suomessa on vielä nyt tulla uskoon.
Kun olet uskossa, lue Raamattua. Älä koske uusimpiin käännösväännöksiin, vaan 30-luvun kirkkoraamattuun tai sitä vanhempiin Biblioihin. Jos osaat englantia, lue King Jamesin käännöstä. Se on se täydellinen Raamattu, jossa Jumala sanansa säilytti tälle ajalle. Löydät sen myös netistä, ilmaiseksi, monesta paikasta, esimerkiksi täältä: https://www.kingjamesbibleonline.org/
Uskonnollisuus tarkoittaa, että luulee voivansa omilla töillään pelastua. Usko Jeesukseen on sen ymmärtämistä, että ihminen ei voi pelastaa itseään, vaan pelastus on 100% Jeesuksen työ.
Älä pelkää ihmisten pilkkaa. Se, miten Päivi Räsästä on kohdeltu, on antanut monelle uskovalle rohkeutta, vaikka pimeyden voimat on varmaan tarkoittanut, että se hiljentäisi meitä. Kun olet uskossa, alat tuntea huolta myös perheesi ja tuttaviesi ikuisen elämän puolesta. Et varmaan haluaisi heidänkään joutuvan tulimereen ikuisiksi ajoiksi?- Anonyymi
aloittaja on JO uskossa, etsii seurakuntayhteyttä.
kaikki löytyy, raamattu niin lupaa: "ETSIKÄÄ niin te löydätte"
- älä lähde lahko-kutsujien mukaan, vaan: etsi, itse.
"jokainen sen uskonmäärän mukaan, minkä Jumala on kullekin suonut"
- Anonyymi
Onnittelut aloittaja, olet selvästi Jumalan antamassa ns. etsikkoajassa. Ensihätään löydät raamatun myös netistä -hakusanalla "raamattu" löydät jo paljon vaihtoehtoja-lue käännöstä 33/38-(1992 tehty väännös ei ole yhtätarkasti ja sananmukaisesti käännetty vaan on kirjoittajien omaa tulkintaa. Raamatun löydät myös esim. kirjastosta, jos sinulla ei ole varaa ostaa sellaista ja moni uskovainen ilomielin lahjoittaa sinulle varmasti yhden omistaan. Aloita tosiaan lukemalla Uutta Testamenttia, joka kertoo Jeesuksesta, sillä koko raamattu, myös Vanha Testamentti kertoo pohjimmiltaan Hänen sovitustyöstään. "Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että Hän antoi ainokaisen Poikansa, jottei yksikään, joka Häneen uskoo, hukkuisi, vaan saisi iankaikkisen elämän." Johanneksen evankeliumi luku3 jae 16 Uskoon tulon ydin on tämä: Tunnustat tehneesi syntiä eli rikkoneesi Jumalan tahtoa vastaan, kaipaavasi Jumalan anteeksiantoa ja tahdot kääntyä pois aiemmista vääristä teoistasi. Voit pyytää Jeesusta sydämeesi omin sanoin, pyytää, että Hän antaisi rakkautensa ja Pyhän Henkensä koskettaa sydäntäsi-voit pyytää, että Jumala, Taivaallinen Isäsi, johdattaisi sinua jokaisena päivän hetkenä ja auttaisi sinua tekemään Hänen tahtonsa. Isä meidän- rukous pitää sisällään oikeastaan kaiken oleellisen tiivistetyssä muodossa, samoin Jeesuksen Vuorisaarna on hyvä lukea. Vilpittömään rukoukseen vastataan aina, tavalla tai toisella.
- Anonyymi
> mistä saan raamatun?
Tässä on yksi hyvä osoite, josta voi lukea Raamattua.
https://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible
Itse ajattelen niin, että kysymys Raamatussa on siitä, onko ihminen uskollinen Jumalalle. Jotta voi olla uskollinen, olisi hyvä lukea Raamattu, jotta tietää mille olisi uskollinen.
Itse haluan olla Jumalalle uskollinen, koska Hänen sanansa on hyvät. - Anonyymi
Kannattaa mennä tutustumaan paikalliseen seurakuntaan. Useimmissa on nuorteniltoja perjantaisin tai lauantaisin ja kokoukset sunnuntaisin. Paikan päällä kuulet mitä he oikeasti sanovat ja jos rohkenet niin voit kysyäkin, varmasti moni vastaa mielellään. Antaa varmasti paljon realistisemman kuvan uskosta ja seurakunnan opetuksesta kuin suomi24 :) Oman kokemukseni perusteella voin suositella ainakin useimpia vapaaseurakuntia ja helluntaiseurakuntia.
Iloista etsintää sinulle, sinä Jumalalle rakas! - Anonyymi
Kannattaa tutustua kaikessa rauhassa ja suhtautua erilaisiin ilmiöihin ja opetuksiin kriittisesti. Jos pienikin asia saa hälytyskellot soimaan. niin älä jatka sellaisessa uskonyhteisössä yhtään pidemmälle vaan irtaannu siitä välittömästi.
Uskonto vai sairastuttaa ihmisen mielen hyvinkin raa'asti. Tämän se teki minulle, ja ainoa vaihtoehto oli uskon hylkääminen ja ateistiksi ryhtyminen. Yksilöllisiä asioita.- Anonyymi
lue ainakin tämä uskontojen uhrit-sivusto ensin, niin tiedät ainakin mitä lahkot on !
- Anonyymi
Aloittajalla ei ole kaikki muumit laaksossa tai sitten valehtelee aloituksessaan. Mistä hän on saanut titetoonsa käsitteen "paatumus" elleivät uskonnolliset piirit ja termistö jo olisi hänelle tutut? Ja te idiootiti uskovaiset neuvotte häntä kuinka tulla "uskoon"? Usko Jumalaan ei kaipaa julkisia tunnustuksia, ihmisten hyväksyntää tai edes raamatun lukemista-jos sydän on vilpitön, Jumala kuljettaa heitä jotka kulkevat rukoillen. Aloittaja on jo uskossa, puhtaammassa sellaisessa kuin paatuneet helluntailuterilaislestadiolaisjne lahkolaiset. Aloittaja: jätä palstoilta kysely ja mene kirjastoon, jos osaat lukea.
- Anonyymi
Sinun ei tarvitse tulla yhtään miksikään. Otat vaan jokaisenpäivän vastaan sellaisena kun se on. Olet vapaa elämään kenenkään sitä kyseenalaistamatta. Tämä on kritistillisyydenkin ydinsanoma. Varo jakomielisyyttä, meillä on taipumus luokitella muita uskontojen ja poliittisten ideologioiden perusteella, mutta silloin päädytään kohtamaan oman mielikuvan mukainen ihminen eikä henkilöä sellaisena kuin hän on.
- Anonyymi
Tässä todistus siitä, miten se tapahtuu. https://www.youtube.com/watch?v=CV2AWQgtHJM
- Anonyymi
Monet ihmiset pohtivat uskoontuloa mutta eivät tiedä,
että miten siihen uskoon tullaan. Olen itse tavannut
tällaisia ihmisiä.
Uskoontulossa on kysymys siitä, että ihminen palaa
Jumalan luokse sydämensä tasolla. Hän siis kääntyy
sydämessään Jumalan puoleen ja rukoilee Häneltä
pelastusta ja syntien anteeksi saamista. Ihminen voi
myös pyytää Jumalaa johdattamaan oikeaan uskoon
ja oikeaan Jumalan hyväksymään uskovien yhteisöön.
Sellaisia on tässä maassa useita. Jumala kuulee ja
vastaa tällaisiin vilpittömiin rukouksiin,
Huomasit varmaan, että käytin sanoja: "palaa Jumalan
luokse". Miksi näin? Ihminen jätti Jumalan syntiin
lankeamisessa ja lähti seuraamaan ja tottelemaan toista.
Tästä oli seurauksena se, että kaikki ihmiset ovat joutuneet
synnin alle toisen vallan alle. Siksi meidän tulee palata
sydämessämme takaisin Jumalan luokse. Silloin annamme
itsemme Jumalalle Hänen hallintavaltaan ja Hän
hallitsee meitä Kuninkaanamme.
Tämä on mahdollista koska...
Jumala on valmistanut meille tien Hänen luokseen.
Hänen yhteyteensä. Jumala laski alas taivasta Tien.
Tämä tie on Herra Jeesus Kristus ja Hänen ristin
työnsä ja uhrinsa. Jeesuksen Kristuksen kautta jokaisella
ihmisellä on nyt mahdollista tulla, palata, Jumalan luokse
ja myös kokea Jumala omassa elämässään. Jumala itse
on mahdollistanut meille, että me voimme nyt jällleen
seurata ja totella Jumalaa sen toisen sijasta.
https://www.jumala-kanssamme.se/439625207/439627421
https://www.jumala-kanssamme.se/439625207/452311190
https://www.jumala-kanssamme.se/439624466/448369774
Mvh J - K
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.2976844Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill652069- 1751797
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä151287- 1121257
Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181691190Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie71156RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j541066Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j411031Martina pääsee upeisiin häihin
Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.288982