Puhuttiin maatalouden kriisistä, omavaraisuudesta,maanviljelijöiden henkisestä ahdingosta ja Kelakorvausten pienentämisestä mikä sekin on aivan älytöntä.
Maaseudun tuottajilla on hätätila ja ministeri Leppä yritti kovasti vakuutella, että asiaan puututaan, näinhän se aina menee, ensin päästetään tilanne katastrofaaliseksi ja sitten kun katasrofi on jo päällä ryhdytään toimeen? Maatalouden ahdinkoon puututaan (jos kyetään puuttumaan) 5-10 v liian myöhään.
Maaseudun tuottajilla on hätätila ja ministeri Leppä yritti kovasti vakuutella, että asiaan puututaan, näinhän se aina menee, ensin päästetään tilanne katastrofaaliseksi ja sitten kun katasrofi on jo päällä ryhdytään toimeen? Maatalouden ahdinkoon puututaan (jos kyetään puuttumaan) 5-10 v liian myöhään.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ilmastotoimien takia suomen piti olla edelläkäviä ja saada tästä isot taloudselliset edut , missä nämä edut ovat kun on ooteltu jo tovi , sensijaan meillä kaikki kallistuu huippuunsa ja muualla valtioilla on vara tukea kansalaisiaan ,joita suomi toki makselee osaltaan tukien muodossa , meillä on aina kassa tyhjä kun kansan hyvinvointia pitäisi parantaa ja tukea , vain rikkaiden ja mamujen toimiin rahoja laittaessa , ei kustannuksista välitetä.
Ministeri esitti vain näytelmää kuinka "hän kyllä ymmärtää hädän ja on teidän kanssa samaa mieltä".
Showmies nauttii valehtelusta.
Taputtaa itseään selkään ja kehuu kuinka hyvä puhe taas tuli pidettyä.
Tyhjää saastaa eikä mikään muutu. He heräävät vasta kun oma jääkaappi on tyhjä. Sitä ennen he antaa muiden kuolla rauhassa.
Heidän julmuudellaan ei ole rajaa.
Eikä tämä ole yliammuttua tekstiä vaan vuosikymmenien toteen näytetty rutiini heidän taholtaan.
EU:lle kuuliaisia marionettihallintojamme ei ole kiinnostanut Suomen huoltovarmuus, kriisivalmius tai kansalaisten toimeentulo.
Valitettavasti vaaliloissa äänestäminen alkaa näyttää täysin turhalta touhulta, muutosta ei sitä kautta ole luvassa.
Vihreä ministeri Emma Kari piti vihreille tyypilliseen tapaan pienen moraalisaarnan, kuinka jotain asiaa ei tule tai tulee esittää ja vastasi kysymykseen lukemalla suoraa paperilta sitaatin MTKn julkaisusta. Tällä tasolla siis vihreiden argumentointi. Olisiko vähän liian suuret saappaat Emmalla?
Sannan hallitus = pelkkää puhetta ja miljardien lapioimista EU:n pohjattomaan kaivoon = Suomen etu! Suomen etu!
Hallitus on pelkkää puppupopulismia.
Todella masentavaa kuunnella, vuosia aina menee ja annetaan tilanteen eskaloitua pahaksi ja sitten ylälehtereillä ollaan perustamassa toimikuntia ja koustetaan asiasta. Vanha vitsi jo.
Emma Kari ja vihreät veti taas oman vihreän agendansa mukaan maanviljelijöiden auttamiseksi,
vihreäthän juuri demonisoivat lihaa, karjataloutta ja moittivat maataloutta ilmaston pilaamisesta.
Sipilä yritti sovittaa ilmastoteot ja maatalouden auttamisen samaan koppaan, ei ollut vakuuttavaa ollenkaan.
Vihreä siirtymä vie loputkin mehut maataloudelta.
Kannatan maanvijelijöiden, lihakarjan ja maitotilallisten omaa Osuuskuntatoimintaa missä he saavat kunnon korvauksen tekemästään työstä myymällä itse tuotteensa kuluttajille. Kaupan on turha odottaa tulevan vastaan hinnoissa, siellä tomii ahneuden laki. Ranskassahan tällainen suoramyynti on lähtenyt hyvin käyntiin ja kasvaa vauhdilla.
Viheraate luotiin Itä-Saksassa KGB:n ohjauksessa ja nyt koko maailma on sen läpitunkema.
Viheraatteen tarkoitus oli mädättää ja epävakauttaa yhteiskunnat jonka nuorten vastaanottavaisiin päihin se saatiin pumpattua. Nyt tuo prosessi on edennyt siihen että maailma on täynnään vihreitä vanhempia ja heidän lapsiaan, jotka ideologiansa sokaisemina ajavat kotimaidensa kansalaisten hyvinvoinnin kannalta huonoja päätöksiä.
Suomalaisen maatalouden alasajo on yksi karmea esimerkki.
Viheraatteen edistäjät eivät näe maatalouden tärkeyttä edes huoltovarmuuden kannalta heidän oman elämänsä turvaajana, he näkevät vain kapeakatseisesti sen mitä heidät on "ohjelmoitu" näkemään.
Kyselytuntia on turhaa katsoa, teatteria yksinkertaiselle kansalle.
aivan, vastataan vastaamatta mitään,
Sitä saa mitä tilaa...
Vieläkö muistatte kuinka Valio halusi laskea maidon kuluttaja-hintaa selvästi alle kilpailija Arlan hinnan?
Kilpailuvurastoa syytettiin jopa kommunismin suosimisesta kun se esti Valion aikeet "epäterveenä kilpailuna" :)
Sittemmin Valio laski hintaa, nimittäin tuottajahintaa!!!
Valio on valtio valtiossa ja Kesko se SOK seuraavat markinnat jakaneina perässä.
Miten onko tätä Ohisalon miehen yli 70 miljoonan veronmaksajien rahojen omituista itselleen ja lähipiirilleen järkkäystä tutkittu lainkaan ?
Suomesta ollaan tekemässä EU:n luontoreservaatti, vähän kerrallaan kiristetään ruuveja kaikkialla jotta ihmiset hylkäisivät elämän maaseudulla ja muuttaisivat muutamaan suureen kaupunkiin.
Jotkut ihmettelevät miksi suuriin kaupunkeihin rakennetaan ja kaavoitetaan valtavasti uutta asuntokantaa. Syy tälle kaikelle on maaseudun tyhjentämishanke.
Perimmäinen tavoite lienee hävittää ajan myötä koko Suomen kansa, jolloin Suomen alue päätyisi luontoreservaatiksi ageda 2050 tavoitteiden mukaisesti.
Maaseutu eliitin firmojen mässäiltäväksi.
Kaivoksia ja tuulipuistoja.
Minä en usko että mitään parannuksia tulee vaikka tuo Pertunmaan mies vakuuttaa. Kepuun ei vaan ole luottamista.
Eikö siellä joku suurituloinen maidontuottaja ministeriaitiossa vaatinut lisää hintaa maidolle?
Onko velkainen maa tosiaa omavarainen??
Niin tai onko velkainen maa varakas?
EU:n aikana kaikki asiat ja arvot on käännetty ylösalaisin.