Yhdistykset ja liiketoiminta

Anonyymi

Suomessa on yhdistyksiä runsaat 100 000. Osa on pieniä kituvia ja perustettu vain harrastuksen ylläpitämiseksi tai kylätoiminnan takia.
Kun toiminta on laajaa kannattaa perustaa osakeyhtiö.

Joskus kuitenkin näkee että yhdistys on perustettu peittämään yritystoimintaa.

Saattaa olla että avainhenkilöt ovat varattomia tai luottotiedottomia. Sellaisessa tapauksessa konkurssiyrittäjäkin voi pyörittää samanmielisten johtokunnan kanssa suurtakin liikevaihtoa.

Kun raha liikkuu jää siitä aina siivu aktiivitoimijoiden taskuun, toimitsijapalkkioina, hallitsijapalkkioina. Mahdolliset järjestelytoimet jaetaan "kaverille kans" periaatteella.

Yritystä ei valvo sen enempää verottaja, oikeuslaitos tai poliisikaan.
Koska yhdistys on "aatteellinen" sen ei tarvitse tehdä veroilmoitusta.
Vaikka kirjanpitovelvollisuus koskee yhdistystä ei verottaja siitä ole kiinnostunut.
Koska verottaja ei ole kiinnostunut ei yhdistystä koske käytännössä sen enempää yhdistys- kuin kirjanpitolakikaan.

Oheistoiminta kuten makkaran myynti tms saatetaan ilmoittaa verottajalle, mutta yhdistyksen vain myyntipaikkaoikeuden.

Yhdistys rekisteröidään Patentti ja Rekisterihallituksessa. Rekisteröinnin jälkeen PRH ei ole kiinnostunut ko. yhdistyksestä

Koska yhdistystoiminta on luottamukseen perustuvaa ei välttämättä edes johtokunta (hallitus) seuraa rahavirtoja tai toimintaa.
Jos vielä toiminnantarkastus , kirjanpito ja tilintarkastus jätetään tekemättä rahavirrat ovat kuin valtion koronatuet.
Kun liiketoiminnaksi muuttuneella yhdistyksellä ei ole valvojia verottomat tulot ja palkkiot on helppo sujauttaa omaan taskuun.

Toisin sanoen yhdistyksiltä puuttuu lainmukainen valvonta, tosin lakihan sanoo että Hallitus on vastuussa, mutta muutamaa hallituksenjäsentä on helppo manipuloida.
Mukana olevat eivät uskalla ääntään korottaa koska silloin seuraus on, kuten uskonnollisissa yhteisöissä, kyseinen jäsen jätetään ulkopuolelle.
Monissa tapauksissa yllytetään lähiyhteisö piinaamaan ja kiusaamaan myös sukulaisia ja jopa lapsia.

Yhdistys on toisaalta toimintamuoto jossa yhdistyksen kokous tekee päätökset.
Käytännössä yhdistyksen kokoukseen ei useinkaan ole kiinnostuneita, eivätkä osallistujat halua tai uskalla avata suutaan.
Hallitus puuhailee omiaan ja taustalla tapahtuu, sopivin sanankääntein kokous on saatu jo oikealle kannalle. Lisäksi kehotetaan oikeaa mieltä olevat kokoukseen mukaan, muista ei niin väliä.
Kokousten valmistelukin tehdään siten että "lobataan" riittävä määrä kokousedustajia oikealle kannalle.

5

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja sitten ollaan esim. Matkailualalla kilpailemassa yksityisten yrittäjien kanssa. Ja pahinta jos kiinteistöt ym. ovat kunnalta nimellisella vuokralla ja politrukkien kautta hoidellaan asioita.

    • Anonyymi

      Kyllä verottaja valvoo kaikkia yhdistyksiä, joilla vain y-tunnus olemassa. Mutta harva on ajatustenlukija. Jos ei ilmoita verottajalle tuloja, ei verottajakaan osaa verottaa.

      • Anonyymi

        Kato, kato, hokasit laakista.
        Verottaja ei valvo, kun on kaksinkertainen kijanpito ja yksinkertainen tilintarkastaja ei hätää, verottaja eitarkasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kato, kato, hokasit laakista.
        Verottaja ei valvo, kun on kaksinkertainen kijanpito ja yksinkertainen tilintarkastaja ei hätää, verottaja eitarkasta.

        Olen perustamassa aatteellista kulttuuriyhdistystä "Kontiolahden Kulttuuri Elää!".

        Perustava Kokous on ensi lauantaina klo 13.00 K-Marketin edustalla.
        Minulla on sininen toppatakki ja punainen myssy, josta tunnistatte.
        Seison siinä ulko-oven edessä.

        Tervetuloa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen perustamassa aatteellista kulttuuriyhdistystä "Kontiolahden Kulttuuri Elää!".

        Perustava Kokous on ensi lauantaina klo 13.00 K-Marketin edustalla.
        Minulla on sininen toppatakki ja punainen myssy, josta tunnistatte.
        Seison siinä ulko-oven edessä.

        Tervetuloa!

        Joko sulla on tiedossa mitä se Kontiolahden kituva kulttuuri on.

        Paljon rahakkaampi yhdistys voisi olla "Auta Ukrainan lapsia" tms. Keräykset pystyyn ja rahaa sataa kuin lunta ilmastohätätilassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1437
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      920
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      810
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe