Putinilla on se nappi, aika isokin, mutta onko tarpeeksi sekopää painaakseen sitä? Meidän demokratiassa asuvien on vaikea käsittää, miksi Venäjän hallitsevat oligarkit sallivat Putinin tuhota liiketoimintansa. Amerikassa kukaan ei uskalla puuttua pörssiyhtiöiden ylivaltaan. Tässä on kuitenkin ehkä tämän sodan ratkaisu, jos oppositio vetää rahoituksen tältä ns. Yhtenäiseltä Venäjältä. Vainoharhainen Putleri ei kuitenkaan ole helppo syrjäyttää, kun hän on juuri muuttanut vaalilakeja ja muutenkin vaalit ovat pelkkää teatteria. Miten tämä muinaisessa Roomassa hoidettiinkaan?
Hitlerin ja Putlerin ratkaiseva ero pelottaa hieman
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Se nappi taitaakin olla ainut ero.
Putiinia ei voi laittaa samaan kategoriaan, Hitlerin ja Stalinin kanssa?💩
Vain koska Putin ei ole vielä kuollut.
Miten putin ehtii niitä nappeja painaan kun niin monta.
Silikonitissi ois parrein antaa miehelle.
Hitler edisti Saksan taloutta, teollisuutta ja kansan hyvinvointia/ itsetuntoa paljonkin 30-luvulla. Saksa nousi ensimmäisen maailmansodan suosta ykkösvaltioiden joukkoon, kunnes vauhti sokaisi johdon ja päässä naksahti. Putin taas on kerännyt tuotot oman piirin taskuihin ja vähät välittänyt maansa talouden ja hyvinvoinnin kasvusta. Kansan olot kurjistuvat vähitellen samalla, kun Venäjää pidetään yleisesti aggressiivisena kleptokratiana. Putinin suurin saavutus on ollut ilman paitaa tepastelu hyökkäyssuunnitelmien lomassa.
Aloittajan kommentti: Mitäs jos tämä koko sapelin kalistelu onkin miljardööri Putinin Big Short. Ainoa kuka tietää milloin osakkeiden shorttaus piti aloittaa on hän ja samalla hän on ainoa joka tietää ajankohdan, jolloin siirrytään nouseviin kursseihin. Kyllä nyt tulee Venäjälle rahaa, jolla saa joukkojen siirtelyt rahoitettua. Aika paljon soppaa sdyör nuo panssarit ja pommikoneet.