Meillä on jo nyt kaikki asejärjestelmät sovitettuna NATO:n vastaaviin järjestelmiin, edellisessä kilpailutuksesta kun hankittiin uusia hävittäjiä oli venäläinenkin hävittäjä mukana kilpailussa. Tällä kertaa ei ollut, vaan kaikki ehdokkaat ovat 100 % NATO yhteensopivia, kuten myös valittu kone.
Suomi harjoittelee aktiivisesti NATO:n yhteisharjoituksissa ja hyvällä menestyksellä.
Suomi on siis täysin NATO kelpoinen, kuten pitää ollakin. Venäjä kyllä tiedostaa asian, mutta toivoo varmasti voivansa miehittää maamme niin nopeasti, että NATO ei ehtisi apuun.
Mitään uutta "Talvisodan ihmettä" on turha toivoa, nykyään Venäjän sotilaat eivät kuole rintamallakaan nälkään ja omien kansalaisemme tahtotila ja kykeneväisyys rintamataisteluihin on melkein nolla. Lisäksi pitää muistaa, että talvisodassa saimme liittoutuneilta valtioilta apua esimerkiksi Brewster hävittäjien hankinnan suhteen ja jatkosodassa natzijoukkojen kautta.
Suomi ei siis nykyisessä maailmantilateessa pärjää omillaan, kun ei ennenkään täysin omillaan ole pärjännyt!
Eli jäsenhakemus sisään ja heti, se on kansakuntamme etu!!!!
Mikä muuttuisi NATO jäsenyyden myötä?
21
197
Vastaukset
- Anonyymi
Se siinä muuttuisi että venäjäsodat loppuu Suomessakin. Naton alueella ei ole sotia.
- Anonyymi
Eiköhän jatketa vanhalla ja hyväksi koetulla linjalla!
- Anonyymi
Ei se ollut millään tavalla hyvä linja! Liittoutuminen turvaa meidät sodalta!
- Anonyymi
Eli lisää venäjäsotia mieluummin kuin natojäsenyyden takaama rauha. Hullu?
- Anonyymi
JES
NATOon eikä tarvi kiirehtiä.
Anomuksen voi laittaa maanantaina. - Anonyymi
Loppuu iänikuiset Venäjä-sodat kuten Isoviha,pikkuviha, Suomen sota ja nuo 1930-ja 40-luvun sodat.Aina Venäjä ollut kimpussa. On aivan selvää, että tällainen pieni maa ei yksin pärjää Venäjälle. Ei missään tapauksessa pärjätä yksin. Suomi ,jos joku maa tarvtsee turvaa niin se on nimenomaan Suomi.
Miten noilla muilla mailla on ollut järkeä liittyä NATOon mutta ei meillä,jotka tarvitaan eniten turvaa.
Apua! - Anonyymi
Ei voisi enää nootteja tilata. Tai, no vois, mutta niillä pyyhkäistäisi kuten Virossa ym maissa nyt tehdään
- Anonyymi
Suomella on hyvin asiat kun sillä on NATOoptio ja yhteistyö ja hyökkäämättömyys sopimus Venäjän kanssa että ei siihen enää NATOa tarvita.
- Anonyymi
Jos palattaisiin taas vaihtoehtojen ääreen, eihän NATO ole ainut vaihtoehto koko maailmassa, eihän?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17308169/sotilasliitto-kiinan-ja-suomen-valilla-
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096846Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M994511L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453799TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133200Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6281808- 661228
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551193Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2021185- 91179
Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481150